توسعه سیستم اصلاح ژنوم با كمك یك كارت حافظه ژنتیكی

توسعه سیستم اصلاح ژنوم با كمك یك كارت حافظه ژنتیكی شاه بلاگ: پژوهشگران روسیه و بلژیک، ساختاری ابداع نموده اند که به یک کارت حافظه ژنتیکی شباهت دارد و می تواند به توسعه سیستم اصلاح ژنوم کمک نماید.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، پژوهشگران "دانشگاه پلی تکنیک پتر کبیر سن پترزبورگ"(SPbPU) با همکاری پژوهشگران بلژیکی، گامی به سمت توسعه فناوری اصلاح ژنوم برداشته اند. هم اکنون، این امکان وجود دارد که مواد ژنتیکی در اندازه ها و ساختارهای گوناگون، به اندام ها و بافت ها ارسال شوند.
این کلیدی برای از بین بردن نقص های DNA و درمان بیماران بیشتر است. این گروه پژوهشی، یک حامل پلیمر با خاصیت های منحصر به فرد ابداع کردند که چندین نوع ماده ژنتیکی را می توان در ساختار آن بارگذاری کرد. دانشمندان بطور ویژه توانستند مواد ژنتیکی گوناگون از "آران ای خاموشگر"(siRNA) گرفته تا "آران ای پیام رسان"(mRNAs) را در این ساختار بارگذاری کنند. کارایی این موضوع، روی سلول های بنیادی انسان نشان داده شد.
"الکساندر تیمین"(Alexander Timin)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: هم اکنون بیشتر واکسن ها همچون واکسن کووید-۱۹، بر طبق آران ای پیام رسان ساخته می شوند. این نوعی کارت حافظه ژنتیکی بشمار می رود و اطلاعاتی دارد که می تواند سیستم ایمنی انسان را فعال کند تا یاد بگیرد که چگونه با پروتئین های دشمن کنار بیاید. معمولا برای اهداف پزشکی، از حامل های متفاوتی استفاده می شود. ما ثابت کردیم که امکان رساندن مواد ژنتیکی در اندازه های گوناگون با بهره گیری از نوعی حامل وجود دارد. این فناوری، افق های جدیدی را برای توسعه سیستم های انتقال غیر ویروسی می گشاید.
بگفته دانشمندان، می توان این حامل در مقیاس میکرون را به همراه مواد ژنتیکی گنجانده شده در آن، به وسیله تجویز سیستمیک و یا به صورت موضعی انتقال داد.
"ایگور رادچنکو"(Igor Radchenko)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما می خواهیم در آینده، آزمایش هایی را روی حیوانات آزمایشگاهی حامل تومور انجام دهیم تا بفهمیم که مواد ژنتیکی تحویل داده شده به تومور چگونه مدیریت می شوند.
این پژوهش، در مجله "Particle & Particle Systems Characterization" به چاپ رسید.
منبع:

1399/11/16
13:01:13
0.0 / 5
915
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است