یك كارگردان مطرح كرد:

كسی را تكفیر نمی كنم

كسی را تكفیر نمی كنم امیر دژاکام که این روزها نمایش «ایوب خان» را اجرا می کند، بر هیچ کس خورده ای نمی گیرد؛ چه آنان که با اجرای تئاتر در دوران کرونا موافق هستند و چه آنان که مخالفند.


این کارگردان تئاتر به ایسنا می گوید: هیچ گاه نگفته ام کارم درست است که در این دوران، تئاتر روی صحنه برده ام، این انتخاب من است که می تواند درست یا نادرست باشد. وظیفه من تابعیت از قانون است و با مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا نمایشم را اجرا می کنم و هر زمان این ستاد دستور تعطیلی تئاتر را بدهد، طبیعتا اجرای ما هم تعطیل خواهد شد چونکه در هر وضعیت، تابع دستور این ستاد هستیم.
دژاکام با اشاره به اینکه حدود یک سال است که در انتظار اجرای این نمایش به سر می برد، ادامه می دهد: به دنبال اجرای نمایش در منطقه ای کوهستانی خارج از تهران بودم که فرصتش پیش نیامد و پس از یک سال که در انتظار اجرای این نمایش بودیم، سرانجام تئاتر بازگشایی شد و تصمیم به اجرا در تئاتر شهر گرفتیم.
این مدرس تئاتر با تاکید بر اینکه تصمیم گیری برای فعالان و تماشاگران تئاتر در این دوران بسیار پیچیده است، خاطرنشان می کند: هم کسانی که مایل به اجرا هستند، حق دارند و هم کسانی که چنین تمایلی ندارند، مشرط به اینکه هر دو گروه کار غیرقانونی انجام ندهند. در این میان تعدادی از دوستان، کسانی را که کار می کنند، تکفیر می کنند و تعدادی دیگری به تکفیر کسانی می پردازند که با کار کردن مخالف هستند ولی من هیچ کس را تکفیر نمی کنم و به هر دو گروه احترام می گذارم.
او همین طور اضافه می کند: به هر دو گروه تماشاگران هم احترام می گذارم چه آنان که به تماشای تئاتر می آیند و چه آنان که نمی آیند. شرایط سختی است و همه برای تصمیم های خود دلایلی دارند که قابل احترام است.
دژاکام می گوید: به هر حال وقتی ستاد ملی مقابله با کرونا اجازه بازگشایی تئاتر را می دهد، خوب است که به نظر آنان احترام بگذاریم و دایه مهربان تر از مادر و کاسه داغ تر از آش نشویم. امیدوارم هرچه سریعتر واکسن این بیماری به همه مردم برسد و از شر این ویروس نجات پیدا نماییم و همه جهانیان بتوانند زندگی خودرا با آرامش بیشتری ادامه دهند.
او با اعلان اینکه گویی جهان در حال نو شدن است، ادامه می دهد: حتما به این تلنگر و طمانینه نیاز داشته ایم چونکه طمانینه و تامل، بد نیست و در این میان شاید فرصتی برای اندیشه های عمیق تر فراهم شده باشد.
دژاکام در پاسخ به این سخن که گروه های تئاتری برخلاف همیشه نمی توانند به آسانی تماشاگران و همکاران خودرا برای دیدن نمایش دعوت کنند، توضیح می دهد: موضوع خیلی پیچیده تر از اینهاست. ما به متغیرها آگاه نیستیم و دانشمندان این متغیرها را کشف می کنند. کسانی که نگاه دینی دارند، می گویند همه چیز دست خداست و کسانی که نگاه علمی دارند، منتظر نظرات دانشمندان هستند. ما هم معتقدیم عمر و زندگی دست خداست ولی انسان باید احتیاط کند.
این کارگردان می گوید: اگر دوستانی که مخالف اجرای تئاتر هستند، با بیان مخالفت خود آرام می شوند، حرفی نداریم. شخصا در نمایش های دیگرم که در وضعیت عادی اجرا می شدند، عادت نداشتم از همکاران دعوت کنم و معمولا مسئول روابط عمومی گروه این کار را انجام می داد چون با احترام به همه دوستان و همکارانم، معتقدم مردم باید به تماشای تئاتر بیایند. در اجرای همین نمایش هم خانم گلاب آدینه، آقای عبدالرضا اکبری دوستان و همکاران عزیزمان در کنار مدیرانی مانند آقای آشنا (مدیر مرکز هنرهای نمایشی) و آقای گله دارزاده (مدیر تئاتر شهر) محبت کردند و به تماشای نمایش ما آمدند.
دژاکام با ابراز خرسندی که در طول این مدت نمایندگانی از جانب کانون اصلاح و تربیت هم برای دیدن نمایش «ایوب خان» آمده اند، می افزاید: این دوستان ما را برای اجرا در کانون هم دعوت نمودند که استقبال می نماییم چون نمایش ما هیچ دکوری هم ندارد و در هر مکانی قابل اجراست.
او درباره استقبال تماشاگران از تئاتر توضیح می دهد: از همه سالن ها خبر ندارم ولی دیده ام که نمایش «گرگاس ها...» در تالار اصلی تئاتر شهر با استقبال تماشاگران رو به رو شده و نمایش ما نیز خوشبختانه تماشاگر خودرا دارد. در بیشتر اجراهایمان تمام ظرفیت تعریف شده سالن که نیمی از صندلی هاست، پر می شود که جای خوشی است.
این استاد دانشگاه خاطرنشان می کند: ما هم نگرانیم. ما هم با دل خوش روی صحنه نیامده ایم. دغدغه سلامتی خانواه هایمان را داریم. بنا بر این انتخاب اجرا کردن یا نکردن تئاتر دشوار است ولی همه نکات بهداشتی لازم را رعایت می نماییم و خودرا به خدا سپرده ایم و می سپاریم. این نمایش در پاسداشت مقام زندگی روی صحنه می رود. هرچند رنج و درد زیادی را متحمل می شویم. این روزها پزشکان و کادر درمان ما بسیار خسته هستند و من نمایشم را به آنان تقدیم کرده ام. دست شان را می بوسم و اگر بگویند تئاتر باید تعطیل شود، امرشان را بر دیده می گذارم.
نمایش «ایوب خان» هر روز راس ساعت 18 و سی دقیقه به مدت 70 دقیقه در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می رود.


1399/11/29
14:00:01
0.0 / 5
1012
تگهای خبر: جهان , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است