مریخ نورد استقامت با موفقیت روی سطح مریخ نشست

مریخ نورد استقامت با موفقیت روی سطح مریخ نشست مریخ نورد ˮاستقامتˮ ناسا با موفقیت روی سطح مریخ فرود آمد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، مریخ نورد استقامت(preserverance) که اندازه ای مشابه یک خودرو دارد و پیشرفته ترین رباتی است که تا حالا به سیاره ی سرخ فرستاده شده بعد از هفت دقیقه ترس و اضطراب امروز در تاریخ ۱۸ فوریه ساعت ۴ بعدازظهر به وقت منطقه ی زمانی شرقی و ۲۱ گرینویچ(۰۰: ۳۰ بامدادان ایران) به آرامی در دهانه ی ۴۵ کیلومتری جزرو فرود آمد.
پس از انجام بررسی های سخت افزاری، "استقامت" کار خودرا شروع خواهدنمود و به جستجوی مریخ برای یافتن حیات و جمع آوری و ذخیره ی نمونه سنگ هایی برای بازگردادن به زمین خواهد پرداخت.
ناسا خبر فرود مریخ نورد استقامت را در ساعت ۳: ۵۵ دقیقه پس از ظهر و ۲۰: ۵۵ گرینویچ(۰۰: ۲۵ بامدادان ایران) دریافت کرد. حدود ۱۱ دقیقه پس از فرود حقیقی برای اینکه مدت زمانی طول می کشد تا سیگنال ها به سطح زمین برسند.
این خبر موجب ایجاد جشن و سرور در آزمایشگاه پیش رانش جت در جنوب کالیفرنیا شد که ماموریت مریخ ۲۰۲۰ را هدایت می کند.
مقامات ناسا می گویند: بدون شک احساس آرامش و هیجان با هم همراه بودند، برای اینکه موفقیت امروز تضمین شده نبود. در طول دهه ها تنها نیمی از ماموریت های سفر به سطح مریخ به درستی فرود آمده بودند و محل فرود مریخ نورد استقامت سخت ترین منطقه ی فرود تا حالا بوده است برای اینکه دارای صخره، تپه های شنی و ماسه و تخته سنگ است.
در حقیقت این محل دشوار برای فرود نیازمند آن بود که مریخ نورد استقامت دقیق ترین فرود بر روی سیاره ی سرخ را انجام دهد.
این مریخ نورد امروز با کمک دو تکنولوژی جدید به هدف خود رسید. فناوری فرودی که مریخ نورد "Curiosity" در اختیار نداشت. یکی از آنها با نام "range trigger" به این مریخ نورد اجازه داد تا چترش را درست در زمان مناسب باز کند و دیگری به نام "terrain-relative navigation" به آن اجازه داد تا دهانه ی جزرو را بررسی کند و در مقابل خطرات احتمالی هنگام فرود آماده باشد.
این مریخ نورد بعد از فرود بلافاصله دو عکس از سطح مریخ به زمین فرستاد.اتاق کنترل ماموریت استقامت در لحظه فرود کاوشگر
منبع:

1399/12/01
13:51:48
0.0 / 5
613
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است