شناسایی ژن هایی كه از بازسازی سلول های عصبی جلوگیری می كند

شناسایی ژن هایی كه از بازسازی سلول های عصبی جلوگیری می كند پژوهشگران ˮدانشگاه ییلˮ در مطالعه اخیرشان موفق به شناسایی دهها ژن شده اند که از بازسازی سلول های عصبی جلوگیری می کند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، وقتی سلول های سیستم عصبی مرکزی در مغز و ستون فقرات در اثر بیماری یا جراحت لطمه ببینند قادر به بازسازی نیستند و توانایی بازیابی بدن را محدود می کنند. در مقابل، سلول های عصبی پیرامونی که به بیشتر مناطق دیگر بدن کمک می کنند توانایی بازسازی بیشتری دارند.
چندین دهه است که دانشمندان به دنبال سرنخ های مولکولی هستند تا دریابند که چرا آکسون ها نمی توانند خودشان را بعد از سکته مغزی، لطمه طناب نخاعی یا لطمه های مغزی بازسازی کنند.
با بررسی ۴۰۰ ژن در موش ها، پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه ییل ۴۰ ژن را شناسایی کرده اند که بطور فعال در سرکوب بازسازی آکسون در سلول های سیستم عصبی مرکزی نقش دارند. با ویرایش یکی از این ژن ها، آنها توانستند آکسون ها را در اعصاب چشمی موش های لطمه دیده مبتلا به گلوکوم بازیابی کنند.
"استفان استریتمتر"(Stephen Strittmatter) استاد مغز و اعصاب و نویسنده ارشد این مطالعه و سایر دانشمندان تعداد انگشت شماری از ژن های دخیل در سرکوب بازسازی سلول های سیستم عصبی مرکزی را پیدا کرده اند. اما ظهور آر. ان. ای برای سکوت بیان ژن و تکنولوژیهای جدید ویرایش ژن که قادر به حذف تک ژن ها و اندازه گیری عملکرد آنها است، به پژوهشگران این امکان را داده که بتوانند بسیار دقیق تر به بررسی این موارد بپردازند.
با بررسی ۴۰۰ ژنی که پژوهشگران در سلول های عصبی قشر مغز شناسایی کرده بودند، آنها توانستند نشان دهند که از هر ۱۰ ژن مورد بررسی قرار گرفته، یک ژن مستقیماً بر روی بازسازی آکسون در سلول های سیستم عصبی مرکزی موش ها تأثیر دارد.
یکی از ۴۰ ژن ویرایش شده، کدبندی را برای تنظیم کردن پروتئین سیستم ایمنی بدن به نام اینترلوکین ۲۲ حذف می کند. آنها دریافتند که حذف این واسطه ایمنی بیان خیلی از ژن های بازسازی کننده سلول های عصبی را تغییر داده و بازسازی آکسون را در موش های مبتلا به گلوکوم بسیار می افزاید.
پژوهشگران در تحقیقات آینده بررسی خواهند کرد که چگونه اصلاح یا مسدود کردن آن ۴۰ ژن ممکنست بر ترمیم نورون های لطمه دیده از سکته مغزی و لطمه های مغزی و طناب نخاعی تاثیر بگذارد.
یافته های این مطالعه در مجله "Cell Reports" انتشار یافته است.1399/12/14
22:50:21
0.0 / 5
661
تگهای خبر: پژوهش , تكنولوژی , دانش , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است