نظر جدید دانشمندان درباره منشا اوموآموا

جرم عجیب فضایی شبیه پنكیك است نه سیگار

جرم عجیب فضایی شبیه پنكیك است نه سیگار شاه بلاگ: دانشمندان فرضیه جدیدی درباره منشا جرم فضایی که در سال 2017 توسط تلسکوپ ˮPan-STARRS1ˮ در هاوایی رصد شد و ˮاوموآمواˮ(Oumuamua) نام دارد مطرح نمودند و می گویند این جرم شبیه پنکیک است نه سیگار. آنها همین طور میگویند این جرم میان ستاره ای هیچ ارتباطی با تمدن فرازمینی ها ندارد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا، گرچه این جرم مانند یک دنباله دار بود اما دارای خاصیت هایی بود که به حدی عجیب بودند که نمیشد آنرا در دسته خاصی از اجرام فضایی طبقه بندی کرد. "استیون دش"(Steven Desch) و "آلن جکسون"(Alan Jackson) دو اخترفیزیکدان دانشکده زمین و اکتشافات فضایی دانشگاه ایالتی آریزونا برای توضیح خاصیت های عجیب و غریب 'اوموآموا' یک مطالعه انجام دادند و اعلام کردند که این جرم احیانا یک قطعه از یک سیاره پلوتو مانند از منظومه شمسی دیگر است.
این در حالی است که "آوی لوب"(Avi Loeb)، رئیس بخش نجوم "دانشگاه هاروارد"(Harvard University) مدتی پیش اظهار کرده بود که جرمی که در سال ۲۰۱۷ در نزدیکی زمین رصد شده است، می تواند قسمتی از تمدن متعلق به فرازمینی ها یا زباله فضایی حاصل از کارهای آنها باشد.
استیون دش اظهار داشت: از بسیاری جهات "اوموآموا" به دنباله دار شباهت داشت اما از چند جهت بسیار عجیب بود. پژوهشگران طی این مطالعه چندین خاصیت این جرم را شناسایی نمودند که این موارد با آنچه که از یک دنباله دار انتظار داشتند، متفاوت بود.
این جرم با سرعت کمتری از آنچه دانشمندان انتظار داشتند وارد منظومه شمسی شده است که این امر نشان میدهد جرم مذکور بیش از یک میلیارد سال در فضای بین ستاره ای سفر نکرده است و شکل آن که شبیه پنکیک یا کلوچه است نیز عجیب بود چونکه بیشتر از هر جرم شناخته شده ای در منظومه شمسی صاف به نظر می رسید.تصور قبلی دانشمندان از اوموآموا که شبیه سیگار برگ بود
دانشمندان همین طور متوجه شدند این جرم تمایل به دور ماندن از خورشید دارد(که اثر موشکی نیز نامیده می شود و در دنباله دارها رایج است) و این اثر او بسیار قویتر از خاصیت های معمول اجرام بین ستاره ای است. آخرین نکته نیز این است که این شی علایم خروج گاز قابل تشخیص در اثر بخار شدن توسط خورشید را نشان نداد که این پدیده بطور معمول سبب ایجاد دم دنباله دارها می شود. بطور خلاصه این جرم که شبیه یک دنباله دار به نظر می آید، حتی اگر هم یک دنباله دار بود شبیه دنباله دارهای دیگر که در منظومه شمسی دیده شده، نبود.
جمع آوری و تجزیه و تحلیل تمام داده های موجود در مورد این جرم این فرضیه را ایجاد کرده است که این جرم از یخ های مختلفی تشکیل شده است. پژوهشگران برای پی بردن به اثر موشکی بسیار زیاد این جرم بین ستاره ای محاسبات بیشتری انجام دادند.
هر دو محقق یک نوع یخ(نیتروژن جامد) پیدا کردند که داده هایی را ارائه می داد که با همه خاصیت های عجیب جرم مذکور مطابقت داشت. یخ نیتروژن جامد در سطح پلوتو نیز دیده شد، به این معنا که جرم دنباله دار مانند احتمالاً از همان ماده با منشا مشابه تولید شده است.
منبع:

1399/12/29
13:17:39
0.0 / 5
704
تگهای خبر: پژوهش , تولید , دانش , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است