ارسال ماهواره جمع كننده زباله های فضایی به فردا موكول شد

ارسال ماهواره جمع كننده زباله های فضایی به فردا موكول شد شاه بلاگ: نخستین ماهواره ای که با بهره گیری از آهن ربا زباله های فضایی را جمع آوری می کند، فردا به فضا پرتاب خواهد شد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا، این فضاپیما که نامش "ELSA-d" است و توسط شرکت ژاپنی استرواسکیل (Astroscale) تولید شده قرار بود بامداد امروز (شنبه، 20مارس) بر روی موشک سایوز روسیه و از قزاقستان به فضا پرتاب شود که به سبب آنچه مشکلات فنی اعلام شده این امر با اختلاف زمانی 24 ساعت، به ساعت۶: ۰۷ منطقه ی زمانی گرینویچ ( ۹: ۳۷ تهران) فردا، ۲۱ مارس موکول شد.
این فضاپیمای ۲۰۰ کیلوگرمی از دوبخش تشکیل شده است که تعدادی آزمایش در فضا انجام می دهند تا توانایی این سیستم در جمع آوری زباله توسط مکانیسم آهن ربایی را بسنجند.
هنگامی که این آزمایش به اتمام برسد "ELSA-d" در جو زمین می سوزد اما این ماهواره برای جمع آوری زباله های فضایی در آینده مهم خواهد بود.
این ماموریت که مجوزش را از آژانس فضایی انگلستان دریافت کرده بعنوان یک آزمایش انجام می شود تا برای مامویت های بعدی مجوز دریافت کند تا بتوانند فضاپیماهای از بین رفته و قطعات زباله های فضایی را از بین ببرند.
طبق گفته ی آژانس فضایی اروپا چیزی در حدود ۹۲۰۰ تن زباله ی فضایی وجود دارد که ساخته ی دست انسان هستند و از فضاپیماها جدا شده و بی هدف در مدار زمین می چرخند.
سازمان ملل متحد متوجه چالش جلوگیری از برخورد ماهواره ها و زباله های فضایی شده است و الان ماهواره ها به شکلی ساخته می شوند که از برخورد و لطمه جلوگیری نمایند.
پرتاب روز یکشنبه که شرکت استرواسکیل می گوید نخستین ماموریت تجاری است که "فناوری های اساسی لازم برای از بین بردن زباله های فضایی را نشان می دهد" به صورت زنده نیز پخش می شود.
نوبو اوکادا (Nobu Okada)، کارآفرین ژاپنی، شرکت استرواسکیل را در سال ۲۰۱۳ بنیان گذاری کرد و هدف آن پرتاب "تمیزکننده های فضا " بود.
اوکادا می گوید: کارهای پیش از پرتاب با موفقیت انجام شده و ELSA-d آماده ی نشان دادن توانایی فنی ما به جهان است.


این ماموریت به ایجاد سیاست گذاری های بهتر و ایجاد سرویس هایی در مدار برای از بین بردن زباله های فضایی به صورت فعال کمک می نماید.
بنیانگذار استرواسکیل قبل از این به خبرگزاری فرانسه گفته بود که تراکم زباله های فضایی به سطحی خطرناک رسیده و هر لحظه امکان برخورد وجود دارد و اگر ما هیچ اقدامی انجام ندهیم دیگر از فضا نمی توان بهره برد بدین سبب باید یک نفر باشد که فضا را تمیز کند.
زباله های فضایی آینده از ماهواره هایی خواهد بود که بی استفاده شده اند و باید با ماهواره های جدید جایگزین شوند. برای این کار باید ماهواره های قدیمی پاکسازی شوند تا مسیر حرکت ماهواره های جدید تمیز باشد.
بعنوان قسمتی از این کار دو بخش با یکدیگر به فضا ارسال می شوند یک ماهواره ی ۱۸۰ کیلوگرمی برای پاکسازی زباله ها و یک ماهواره کوچک تر که بعنوان زباله ی فضایی در نظر گرفته می شود و دارای صفحه ای است که امکان اتصال مغناطیسی در هنگام نزدیک شدن را فراهم می آورد.
در طول این ماموریت سرویس دهنده بطور مکرر به ماهواره ی کوچک تر متصل شده و آنرا رها می کند این نمایش شامل جستجوی ماهواره، تشخیص آن و اتصال به آنست. بخش اصلی این عملیات تا آخر سال کامل می شود و بعد از آن پروسه نابودی ماهواره شروع می شود.


جان آبرن (John Auburn) مدیرعامل این شرکت به دیلی میل اظهار داشت: در آخر ماموریت فضاپیمای "ELSA-d" سرعت خود در مدار را کم می کند و از آخرین پیشرانه هایش برای جلوگیری از برخورد با سایر زباله های فضایی استفاده می نماید و در نهایت به جو زمین بازگشته و می سوزد.
ما در حال کار بر روی فاز بعدی این برنامه برای جمع آوری چندین زباله ی فضایی در یک ماموریت هستیم و انتظار می رود تا آخر سال ۲۰۲۳ پرواز بعدی را انجام دهیم.
دراین ماموریت از نرم افزارهای پیشرفته و فناوری کنترل خودکار استفاده می شود.
شرکت استرواسکیل می گوید: در صورتیکه در سال جاری۱۰ ها هزار ماهواره به فضا پرتاب خواهد شد، زباله های فضایی این اکوسیستم در حال شکوفایی را در خطر خواهند انداخت.
طبق گفته ی آژنس فضایی اروپا ۳۴ هزار قطعه ی بزرگ تر از ۴ اینچ و ۱۳۰ هزار قطعه ی کوچک تر در فضا وجود دارد و تخمین زده می شود این مقدار ناشی از ۵۶۰ برخورد، انفجار و شکسته شدن باشد.
آژانس فضایی اروپا سالانه دو ماموریت جلوگیری از برخورد انجام می دهد. از سال ۱۹۵۷ که ارسال ماهواره شروع شد ۱۰۶۸۰ ماهواره ارسال شدند که ۶۲۵۰ عدد هنوز در فضا هستند و ۳۷۰۰ ماهواره هنوز فعال می باشند.
دکتر آلیس بون(Alice Bunn) مدیر بین المللی آژانس فضایی انگلستان می گوید: برخورد با زباله های فضایی تاثیر زیادی بر روی ماهواره هایی که هر روزه به آنها وابسته هستیم می گذارد.
ماموریت هیجان انگیز ELSA-d نخستین نمایش تجاری پاکسازی زباله است و به ما نشان میدهد چگونه می توان فضا را بجای امن تری برای همه تبدیل کرد.


منبع:

1400/01/01
12:56:54
5.0 / 5
682
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است