قصه پرغصه تعطیلی سینماها در سال نو هم تكرار شد

قصه پرغصه تعطیلی سینماها در سال نو هم تكرار شد مدیرعامل موسسه «بهمن سبز» با انتقاد از تعطیلی مجدد سینماهای تهران اظهار داشت: متاسفانه قصه و غصه تکراری سینماها در سال جدید هم ادامه دارد و می بینیم سیاست اشتباهی که پارسال مانع از تداوم بازگشایی و امکان بازگشت رونق به سینماها شد، سال جاری هم ادامه دارد.


سید مصطفی حسینی با بیان این مطلب به ایسنا اظهار داشت: انتظار این بود همانطور که با سخت ترین تعهدها و پیگیری های مداوم از ستاد ملی کرونا مجوز برگزاری جشنواره فجر گرفته شد، برای برگزاری اکران نوروزی که نقطه امید رونق سینماست، هم تدابیر جدی در نظر گرفته شود.
وی افزود: اما درحالی که سینماها تنها با ۴-۵ درصد ضریب اشغال میزبان فقط ۱۵ هزار مخاطب در روزهای نوروز در سرتاسر کشور بوده اند و رئیس سازمان سینمایی در بازدید اخیر از یکی از سینماها به امن بودن این محیط تاکید می کند، باز هم مصداق تعطیلی قرار می گیرند و این مساله متاسفانه ناشی از عدم تغییر گروه شغلی سینماست که قرار بوده قبل از جشنواره فجر رخ دهد.
حسینی در این حوزه توضیح داد: باوجود پیگیری سینماداران از آبان ماه سال قبل برای تغییر گروه شغلی از ۳ به ۲ و وعده دبیر جشنواره فیلم فجر برای برگزاری این رویداد به شرط این اتفاق، اما در عمل به نتیجه ای نرسید تا امروز با کوچکترین جهش در وضعیت کرونا، اکران نوروزی به کلی متوقف شود.
مدیرعامل «بهمن سبز» ضمن اشاره به ناعادلانه بودن این تقسیم بندی اضافه کرد: چطور می شود سفرهای نوروزی، کافه ها، رستوران ها، موزه ها، باغ وحش، کنسرت، استخر و شنا در سواحل آزاد باشد، کسی هم دستور به تعطیلی آنها ندهد اما سینما مورد چنین بی مهری قرار گیرد؟! اگر شعار احیای سینما می دهیم قدم اول تجدیدنظر در مصوبه ستاد ملی کرونا برای گروه شغلی سینما است. متاسفانه این ستاد بدون کار کارشناسی و با تصمیمات غلط، مردم را از سینما ترساند و از آن بدتر آنکه بر این تصمیم تداوم می ورزد.
او درباره آینده سینما اظهار داشت: سینما امکان احیا دارد و این ذات سینماست که خویش را احیا می کند. اما باید شرایط و زمینه را فراهم نمود. در درجه نخست فراهم کردن شرایطی برای بازگشایی مداوم سینماست. دوم چینش درست و نمایش فیلمهای مخاطب پسند و جذاب. و سوم اطلاع رسانی و تبلیغات حداکثری با ایجاد شرایط حمایتی مناسب. امروز متاسفانه شأن سینما رعایت نمی گردد و گاها فیلمهای قاچاق یا اکران آنلاین شده، روی پرده می روند. اینها زمینه دلسردی و تغییر ذائقه مخاطب را فراهم می آورد. ترکیب اکران نوروزی باوجود درخواست ها و مطالبات ما بدون حتی یک فیلم از جشنواره سی و نهم فیلم فجر بسته می شود. بارها گفتیم برگزاری جشنواره خیلی خوب است اما بدون اکران نوروزی ویترینی بیش نیست.
حسینی افزود: جشنواره ای که به ادعای برخی قرار بود نجات بخش سینمای ایران و سکوی پرتاب فیلمسازان جوان باشد اما فیلم هایش جوایز معتبرترین جشنواره سینمایی کشور را می برند، پس از سر تلویزیون در می آوردند. در عین حال هیچ خبری از پخش تیزر تبلیغاتی برای فیلمهای اکران نوروزی نیست و تبلیغ مناسبی برای آثار یا باز بودن سینماها در رسانه ملی، فضای شهری و رسانه های جمعی نمی بینید.
مدیرعامل بهمن سبز با خلاف آیین نامه دانستن نمایش مستقیم آثار سینمایی در تلویزیون خاطرنشان کرد: ‏طبق آیین نامه فیلمی که پروانه نمایش سینما گرفته تا قبل از اکران در سینما نباید جایی نمایش داشته باشد. نمایش مستقیم آثار سینمایی در تلویزیون ضمن افزایش سرعت قاچاق، حیات اکران فیلمها را به اتمام می رساند و سرمایه سینما را از آن می گیرد.
وی تصریح کرد: فیلمی که می تواند برای سالن مخاطب جذب نماید و کمک کننده چرخه احیای سینما باشد و سپس وارد بسترهای دیگر شود، از آن دریغ می شود. خرید فیلمهای ساخته شده با بودجه دولتی توسط نهاد دیگری در دل حاکمیت نقض غرض و به شکلی اختلال گر چرخهٔ اقتصاد فرهنگ است. اگر هنر و مخاطب برای ما موضوعیت دارد و به دنبال فرهنگ سازی هستیم باید تمام تلاش و توان خویش را بر اصلاح چرخه حیات آثار سینمایی متمرکز نماییم. در این صورت بطور قطع فیلمها با وجود همه محدودیت ها به بازگشت سرمایه خود هم می رسند. کما اینکه ما باوجود اکران عمومی فیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است» در سخت ترین شرایط سینماها و بعد از تعطیلی چندماهه، به فروش قابل قبول ۱.۲ میلیارد تومانی و رکوردی در دوران کرونا رسیدیم. همین فیلم در ادامه در بستر نمایش آنلاین هم میلیاردی شد و این روند می تواند تا نمایش در تلویزیون ادامه یاید.
مدیرعامل «بهمن سبز» با درخواست از نهادهای مسئول برای هم افزایی در عرصه فرهنگ اظهار داشت: انتظار این است با کمک به عرضهٔ چندگانه آثار به ترتیب در بسترهای مختلف هم به احیای این هنر کمک نماییم و هم مسئولیت فرهنگی خویش را به سرانجام برسانیم.
حسینی در انتها اظهار داشت: از ستاد ملی کرونا می خواهم با کارشناسی درست و درک لزوم تغییر گروه شغلی سینما، قدم اول برای تغییر شرایط سینما در سال جدید را بردارد تا قصه تلخ سینما در سال ۹۹ تکرار نشود.1400/01/11
11:47:54
5.0 / 5
445
تگهای خبر: آنلاین , خرید , فضا , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است