ادامه اعتراض ها به مستندی درباره شهید آوینی

ادامه اعتراض ها به مستندی درباره شهید آوینی شاه بلاگ: حاشیه های پخش مستندی درباره «شهید مرتضی آوینی» از تلویزیون همچنان ادامه دارد و علاه بر همسر این مستندساز جنگ، سازنده مستند «انحصار ورثه» هم به سبب استفاده بی اجازه از اثرش، خواهان توقف پخش این فیلم شده است.


چند شبی است که مجموعه مستندی هفت قسمتی با نام «آقا مرتضی» محصول سازمان هنری رسانه ای اوج و به کارگردانی سیدعباس سیدابراهیمی و تهیه کنندگی مهدی مطهر از تلویزیون در حال پخش است که تاکیدش بر "روایتی بدون سانسور از زندگی شهید آوینی" است. اما این مستند سبب اعتراض خانواده آوینی و نیز یک مستندساز شده که از بخش هایی از فیلمش یعنی «انحصار ورثه» در مجموعه «آقا مرتضی» بدون اجازه استفاده شده است.
محمدعلی شعبانی - کارگردان مستند «انحصار ورثه» - در گفت وگویی با ایسنا با اشاره به اینکه حتما بابت استفاده بدون مجوز از فیلمش پیگیری حقوقی انجام می دهد، بیان کرد: به سبب زمان بر بودن پیگیری حقوقی ابتدا بنا را بر این گذاشتیم که نامه نگاری هایی را با تلویزیون و سازمان اوج انجام دهیم، چون به هر حال پیگیری حقوقی زمان بیشتری وقت می خواهد و تا به نتیجه برسد بقیه قسمت های مستند هم پخش شده است؛ در صورتیکه می خواهیم هرچه سریع تر پخش ادامه قسمت های این مجموعه متوقف شود.
او اضافه کرد: همه امید من این است که نامه خانم امینی (همسر شهید آوینی) راهگشا باشد و این دوستان دست کم رفتاری را که با من داشتند، با خانواده آقای آوینی نداشته باشند چون وقتی با دوستان در اوج و نیز با تهیه کننده این مستند صحبت کردم، به سبب اعتماد به نفس بیش از اندازه آقایان و در حقیقت نگاهی که داشتند، احساس شهروند درجه دو بودن در من بوجود آمد. آنها می گفتند این حرف ها (اعتراض های شعبانی و خانواده شهید آوینی) قرون وسطایی است و شهید متعلق به همه است. در حقیقت ملغمه ای از "همینی که هست" را دیدم.
او افزود: این ها در حالی است که وقتی کسی از دنیا می رود همه امور حقوقی اش بر عهده خانواده اش قرار دارد و امیدوارم این حقوق بدیهی محترم شمرده شود چون من اندوه عمیق خانم امینی را دیدم و اگر الان این در بسته نشود، از فردا دیگر جلو چیزی را نمی گردد گرفت.
در این باره مریم امینی - همسر سیدمرتضی آوینی - هم در گفت وگویی با ایسنا با اشاره به نامه ای که برای توقف پخش مستند «آقا مرتضی» به معاون سیما (حمید شاه آبادی) نوشته است، بیان کرد: من در این نامه ذکر کرده بودم که انتظار پاسخ فوری شما (شاه آبادی) را دارم ولی هیچ جوابی نگرفته ام. با این وجود حتما پیگیری حقوقی می کنم. در نامه هم نوشته بودم و می خواستم تلویزیون پای خودرا از ماجرا کنار بکشد که ما فقط با تهیه کننده مستند کار داشته باشیم اما به هر حال جریان هنوز ادامه دارد.
او اضافه کرد: دلیل درخواست ما کاملا واضح و روشن است. این نمی گردد که یک نفر جزئیاتی از زندگی خصوصی شخصیتی بزرگ را بدون اطلاع خانواده اش فیلم کند و به خورد مردم بدهد؛ آن هم با این ابتذال و بدون این که من خبر داشته باشم. اصلا مگر چنین چیزی ممکن است؟ آیا قانون این اجازه را می دهد که با حریم شخصی یک نفر چنین کاری کرد؟ روایت دوره جوانی ایشان (مرتضی آوینی) بر طبق کدام استناد است وقتی هیچ کدام از افراد خانواده آنها را تایید نکند؟
امینی افزود: وقتی بخش اول مستند را دیدم واقعا احساس کردم یک تعرض به خانواده ام صورت گرفته و زیر پا گذاشتن حریم خانواده را با پرده دری و وقاحت باور نمی کردم. ضمن این که استفاده از راش هایی که متعلق به تهیه کننده این مستند نیست هم حیرت آور است و راه را برای شکایت صاحبان دیگر فیلم ها باز می گذارد.
در این راستا، حسین معززی نیا - منتقد، مستندساز و داماد مرتضی آوینی (که به او لقب سید شهیدان اهل قلم داده اند) - هم در یادداشتی واکنشی تند به این اتفاق نشان داد.
او در بخش هایی از این یادداشت نوشته است: به این فکر می کنم روایت «بدون سانسور» دیگر چه صیغه ای است؟ کدام سانسور؟ در همه سال هایی که از شهادت آوینی گذشته فقط با یک قلم سانسور پایدار و جان سخت درباره اش سر و کار داشته ایم که عبارت است از پنهان کردن این واقعیت که همان کسانی که در یک سال آخر حیاتش او را طرد کردند و به خروج از دایره «حزب اللهی ها» متهمش کردند، ۲۸ سال است زیر نامش سینه می زنند و با وقاحتی کم نظیر به روی خودشان نمی آورند روزگاری چه نوشته اند، چه گفته اند و چه کرده اند.
منبع:

1400/01/17
17:07:45
5.0 / 5
670
تگهای خبر: محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است