نخستین ماهواره چوبی جهان امسال در مدار قرار می گیرد

نخستین ماهواره چوبی جهان امسال در مدار قرار می گیرد نخستین ماهواره چوبی جهان که توسط دانشجویان تولید شده احیانا امسال توسط موشک شرکت ˮراکت لبˮ به فضا خواهد رفت.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، وقتی به فناوری های کهنه در فضا فکر می نماییم، به یاد انگاره های آینده نگرانه فیلم های علمی-تخیلی قدیمی مانند جنگ ستارگان و بیگانه از فناوری ها می افتیم. بعنوان مثال کامپیوتر های بزرگ ۸ بیتی و نمایشگرهای تک رنگ آنها در آن زمان بعنوان اوج فناوری معرفی می شدند.
حالا پروژه ای به نام "ویزا وودست"(WISA WOODSAT) می خواهد یک ماهواره کوچک را با پوسته بیرونی تولید شده از تخته سه لا(تخته لایه) به فضا بفرستد.
تیم این پروژه در توئیتر اعلام کردند: هدف ما قرار دادن نخستین ماهواره چوبی در مدار زمین تا آخر سال ۲۰۲۱ است.
این پروژه مستقر در فنلاند، با حمایت مالی یکی از تولید کنندگان تخته سه لا موسوم به "ویزا"(WISA) ممکنست چیزی بیش از یک ترفند تبلیغاتی باشد. با این وجود این اطمینان را می دهد که یک پروژه دانشجویی به فضا ارسال می شود.
این پروژه از قالب کوچک تاسواره ای به نام "کیت ست"(Kitsat) استفاده می نماید که یک مکعب با ابعاد ۱۰ سانتی متر است که بطور خاص جهت استفاده آموزشی طراحی شده است.
"تاسواره ها"(CubeSats) ماهواره های کوچکی هستند که می توانند برای طیف وسیعی از عملکردها سازگار شوند. بعنوان مثال در سال ۲۰۱۹ پروژه "لایت سیل"(LightSail) نشان داد که ماهواره های کوچک و سبک می توانند با بهره گیری از نوعی بادبان که توسط فوتون های خورشید به حرکت درمی آید، رانده شوند.
تاسواره ها امروزه معمولاً برای استقرار محموله ها برای آزمایش های علمی مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند به خدماتی مفید در اکتشافات فضایی کاوشگرهای دور از فضا منجر شوند.
در مورد "WISA WOODSAT"، بخش عمده ای از آن یک آزمایش علمی است که توسط دانشجویان هدایت می شود و قسمت های مختلف این تاسواره توسط دانشجویانی از سراسر فنلاند تولید شده است.
مدل اولیه این ماهواره دانشجویی که در ابتدا قرار بود با بالن به فضا ارسال شود، حالا یک نسخه ارتقا یافته و به لطف حمایت مالی تولید کننده تخته سه لا، به یک وسیله نقلیه پرتابی با موشک به فضا خواهد رفت.
از آنجائیکه شرکت "ویزا" از این پرتاب حمایت مالی می کند، این ماهواره شامل یک لایه بیرونی از تخته سه لا خواهد بود. این ماده چوبی همه کاره در فضا هدف چندانی نخواهد داشت.
تیم "WISA WOODSAT" از یک فناوری ارتباطی استفاده می نماید که به یک گیرنده کم مصرف ساده اجازه می دهد تا سیگنال تاسواره را دریافت کند، سپس بوسیله یک فرکانس رادیویی اختصاص داده شده به رادیوی آماتور پخش می شود.
بااینکه هم اکنون هیچ تاریخی برای پرتاب این ماهواره چوبی برنامه ریزی نشده است، اما مقرر است امسال سوار بر یک موشک متعلق به شرکت فضایی "راکت لب" به مدار قطبی برسد.1400/01/25
21:43:54
5.0 / 5
585
تگهای خبر: تاریخ , تولید , جهان , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است