اسپیس ایكس رسما تاكسی ماه شده است!

اسپیس ایكس رسما تاكسی ماه شده است! شاه بلاگ: شرکت فضایی خصوصی ˮاسپیس ایکسˮ(SpaceX) بتازگی یک ماموریت با اولویت بالا را به تقویم خود برای سال 2023 افزوده است که ماموریت سفر به ماه است و بنظر می رسد این شرکت در حال راه اندازی یک خط تاکسی بین زمین و ماه است.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شرکت "اسپیس ایکس" می خواهد با موشک بزرگ تر و کمتر فعال خود موسوم به "فالکون هوی"(Falcon Heavy)، محموله ای را بر روی ماه قرار دهد.
برمبنای اعلامیه مطبوعاتی انتشار یافته در سایت شرکت "استروباتیک"، این ماموریت یک فرودگر قمری تولید شده توسط استارتاپ فضایی "استروباتیک" را که خود حامل کاوشگر ناسا موسوم به "VIPER" است، در سطح ماه خواهد نشاند.
این ماموریت در صورت موفقیت آمیز بودن، نخستین فرود "اسپیس ایکس" روی ماه خواهد بود. از آنجائیکه این شرکت هوافضایی خصوصی همین طور ماموریت هایی را برای پرواز به ماه احتمالاً با بهره گیری از موشک های "فالکون ۹" در سال ۲۰۲۲ رزرو کرده است، بنظر می رسد "اسپیس ایکس" در حال تبدیل شدن به یک "تاکسی ماه" است.
ماموریت سال ۲۰۲۳ برای همه طرف ها بسیار مهم خواهد بود. این بدان معناست که ماموریت های دیگر احتمال بیشتری برای به تأخیر افتادن دارند. این یک معیار مهم برای برنامه طولانی مدت "آرتمیس" ناسا است که برای بازگشت انسان به ماه و در نهایت ساخت یک پایگاه خدمه دائمی در سطح و مدار ماه طراحی شده است.
اما برای این کار، ناسا باید از منابع محلی استفاده نماید. در این میان آب به یکی از منابع ضروری تبدیل خواهد شد. قرارداد "VIPER" ناسا سال قبل به استارتاپ "استروباتیک" اعطا شد و این معامله شامل فرود یک محموله در قطب جنوب ماه است؛ منطقه ای که برای ماموریت های آتی "آرتمیس" در نظر گرفته شده است.
"استروباتیک" برای اطمینان از فضای کافی برای انتقال "VIPER"، فرودگر خود موسوم به "گریفین"(Griffin) را به ماه می فرستد. اما اندازه بزرگ و جرم آن به این معنا است که "اسپیس ایکس" مجبور است از موشک "فالکون هوی" استفاده نماید.
ناسا می خواهد فضانوردان را تا سال ۲۰۲۴ باردیگر روی سطح ماه قرار دهد، اما راه تحقق آن در دولت جدید آمریکا که در حال بررسی دوباره بودجه ها و جدول زمانی هستند، نامشخص است. ناسا نیز می خواهد به لطف مشارکت شرکت های خصوصی و دولتی تا حدودی این محدودیت بودجه را پشت سر بگذارد.
هر دو ماموریت جدید "گریفین" و "پرگرین"(Peregrine) قسمتی از برنامه "خدمات حمل و نقل قمری ناسا"(CLPS) هستند که برای کمک گرفتن از بخش خصوصی برای ساخت و حمل فرودگرهای قمری ناسا است.
همگی این قراردادهای مذکور برای تحقق مراحل اولیه استقرار "دروازه قمری" ناسا در مدار ماه بسیار مهم هستند. این ماموریت ها قادر به ایجاد حضوری پایدار در طول ماموریت های "آرتمیس" در کره ماه هستند.
ناسا می گوید: هزینه ترکیبی این ماموریت ها تقریباً ۳۳۱.۸ میلیون دلار است.
"اسپیس ایکس" همین طور می خواهد پرواز "کرو-۲" خودرا در تاریخ ۲۲ آوریل با بهره گیری از فضاپیمای "کرو دراگون" سوار بر موشک "فالکون ۹" انجام دهد. این دومین ماموریت سرنشین دار این شرکت از زمان پرتاب ماموریت "کرو-۱" در سال ۲۰۲۰ خواهد بود.
حالا با وجود تعداد زیادی پرتاب برنامه ریزی شده به کره ماه توسط "اسپیس ایکس"(فارغ از پرتاب ماهواره های اینترنتی "استارلینک") بنظر می رسد این شرکت فضایی خصوصی نه فقط برای ناسا در حال تبدیل شدن به یک "تاکسی ماه" است، بلکه برخی شرکت های خصوصی فضایی دیگر مانند "استروباتیک" نیز از خدمات "اسپیس ایکس" بدین منظور استفاده می نمایند.
منبع:

1400/01/26
11:19:22
5.0 / 5
873
تگهای خبر: اینترنت , تاریخ , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است