پیگیری حقوقی روایت فتح جهت استفاده از آرشیو محرمانه در آقا مرتضی

پیگیری حقوقی روایت فتح جهت استفاده از آرشیو محرمانه در آقا مرتضی بنیاد فرهنگی روایت فتح درباره استفاده از آرشیو این مجموعه در مستند حاشیه دار «آقا مرتضی» اعلام نمود: «خروج حجم بسیار از آرشیو بنیاد که تعدادی از آنان به دلیلهای متقن از طرف مدیران وقت گروه بصورت محرمانه نگهداری می شد، در زمان تصدی مسئول سازمان اوج در بنیاد فرهنگی روایت فتح و به دستور شخص ایشان از آرشیو بنیاد خارج و در اختیار عوامل مستند مذکور قرار گرفته است.»


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا، بتازگی یک مجموعه مستند درباره «شهید مرتضی آوینی» به نام «آقا مرتضی» از تلویزیون پخش گردید که با اعتراض شدید خانواده او و نیز فیلمسازانی روبرو شد که از آثار آنها در این مستند بدون اجازه استفاده شده بود.
در این زمینه مریم امینی - همسر سید مرتضی آوینی - به ایسنا اظهار داشته بود: وقتی بخش اول مستند را دیدم واقعا احساس کردم یک تعرض به خانواده ام صورت گرفته و زیر پا گذاشتن حریم خانواده را با پرده دری و وقاحت باور نمی کردم. ضمن این که استفاده از راش هایی که متعلق به تهیه کننده این مستند نیست هم حیرت آور است و راه را برای شکایت صاحبان دیگر فیلم ها باز می گذارد.
مستند «آقا مرتضی» به کارگردانی سید عباس سید ابراهیمی و تهیه کنندگی مهدی مطهر محصول سازمان هنری رسانه ای اوج و تولید شده در خانه مستند انقلاب اسلامی است که سازندگانش آنرا روایتی متفاوت و بدون سانسور از زندگی شهید اهل قلم معرفی کرده بودند.
ولی حالا حدود دو هفته بعد از شروع اعتراض ها به پخش این مجموعه بنیاد فرهنگی روایت فتح درباب حواشی پیش آمده پیرامون تولید و پخش مجموعه مستند «آقا مرتضی» اطلاعیه ای را منتشر نموده است.
به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی روایت فتح، در این بیانیه آمده است:
«باسمه ­تعالی­ شأنه
اتفاقات پیش آمده بعد از پخش سریال مستند «آقا مرتضی» به تهیه کنندگی سازمان هنری رسانه ای اوج و واکنش های خانواده شهید سیدمرتضی آوینی و یاران ایشان در جهت نقد و یا تأیید نوع و محتوای روایت این سریال مستند و اعلام اعتراضی کارگردانان، هنرمندان و مصاحبه شوندگان گوناگون به عدم رضایت شان در استفاده از آثار و گفتارشان در مستند مذکور که متأسفانه نیمی از آنان از آرشیو گروه مستند روایت فتح استخراج شده است، ما را برآن داشت تا ضمن درخواست از همه دوستان به خویشتنداری و نقد اثربخش در حل این عارضه بزرگ که قلب بسیاری را همچون خانواده شهید عزیز را نیز آزرده، اقدامات مؤثری را تدبیر و اجرا نماییم.
لازم است به استحضار همه دغدغه مندان و هنرمندان این عرصه و مخصوصاً پیشکسوتان روایت فتح برسانیم که خروج این حجم بسیار از آرشیو که تعدادی از آنان به دلیلهای متقن از طرف مدیران وقت گروه بصورت محرمانه نگهداری می شده، در زمان تصدی مسئول سازمان اوج در بنیاد فرهنگی روایت فتح در آخر سال 1396 و اوایل سال 1397 و به دستور شخص ایشان از آرشیو بنیاد خارج و در اختیار عوامل مستند مذکور قرار گرفته است.
هم اکنون بنیاد فرهنگی روایت فتح در جهت حمایت و صیانت از هویت و اصالت هنرمندان و پیشکسوتان و خانواده های شهدای روایت فتح، بر طبق مستندات موجود، پیگیری های خودرا از مسیر قانونی (حقوقی و قضایی) تا حصول نتیجه به دور از هیجانات رسانه ای در قالب مکاتباتی با رئیس محترم سازمان صداوسیما و برخی مسئولین مرتبط در نیروهای مسلح دنبال کرده و نتایج آنرا به اطلاع خواهد رساند.
درباب نظام آرشیو گروه مستند روایت فتح و قواعد اجرائی آن، برای دسترسی قاعده مند هنرمندان به گنجینه آثار گروه مستند روایت فتح لازم به ذکر است که طی دو سال قبل ساماندهی دقیقی به همراه تدوین نظام استخراج و استفاده از آرشیو تنظیم شده که هم اکنون ارائه هرگونه خدمات آرشیوی طبق بخشنامه های وضع شده ارائه می گردد. در همین مسیر در سال 1398 بیش از 18963 دقیقه در سال 1399 حدود 27376 دقیقه خدمات آرشیو به پژوهشگران و مستندسازان و سازمان های دولتی در قالب بخشنامه های مصوب قرارگرفته است.
لازم به یادآوری است، ارائه هرگونه اعلام نظر و بیانیه های در رابطه با این مساله فقط بوسیله روابط عمومی بنیاد فرهنگی روایت فتح صورت خواهد گرفت.

والسلام علی من اتبع الهدی، 29 فروردین 1400 مصادف با رمضان 1442»
1400/01/29
14:09:38
5.0 / 5
637
تگهای خبر: پژوهش , تولید , خدمات , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است