تشخیص اوتیسم در كودكان با یك برنامه موبایلی!

تشخیص اوتیسم در كودكان با یك برنامه موبایلی! شاه بلاگ: یک اپلیکیشن مدعی است که با تجزیه و تحلیل حرکات چشم کودکان در هنگام تماشای فیلم ها قادر می باشد کودکان در معرض خطر مبتلاشدن به اختلال اوتیسم را تشخیص دهد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک مطالعه جدید که توسط موسسه ملی سلامت(NIH) آمریکا حمایت شده است، یک برنامه تلفن همراه را نشان میدهد که با تجزیه و تحلیل حرکات چشم کودکان نوپا(حتی ۱۶ ماهه) در هنگام مشاهده فیلم ها، ابتلای آنها به اختلال طیف اوتیسم(ASD) را با موفقیت تشخیص می دهد.
پژوهشگران آمریکایی این مطالعه می گویند که این برنامه ممکنست در نهایت برای غربالگری نوزادان و کودکان نوپا برای ASD مورد استفاده قرار گیرد که منجر به اطلاع والدین و استفاده گسترده تر از درمان های مداخله ای سریع می شود تا شانس موفقیت بیشتر باشد.
این مطالعه با هدایت دکتر "جرالدین داوسون" مدیر مرکز عالی اوتیسم موسسه ملی سلامت آمریکا در دانشگاه "دوک" برمبنای یافته های قبلی نشان میدهد که مغز انسان برای توجه به نشانه های اجتماعی به خوبی تنظیم شده است و چشمان فرد بطور معمول بر روی سیگنال های اجتماعی تمرکز می کند.
از آنجائیکه افراد مبتلا به ASD توجه کمتری به محرک های اجتماعی دارند، ردیابی حرکت چشم آنها بعنوان یک روش موفقیت آمیز برای غربالگری ASD در کودکان خردسال موثر است.
پژوهشگران می گویند، هدف از این مطالعه جدید، دسترسی به فناوری ردیابی چشم است که برای غربالگری کودکان برای تشخیص اوتیسم استفاده گردد.
پژوهشگران برای این مطالعه ۹۳۳ کودک نوپای ۱۶ تا ۳۸ ماهه را در یک مرکز مراقبت های اولیه بررسی کردند. آنها فیلم های کوتاهی از افرادی که لبخند می زدند و معاشرت می کردند را روی یک دستگاه تلفن همراه به این کودکان نشان دادند.


پژوهشگران سپس حرکات چشم این کودکان را با بهره گیری از دوربین تلفن همراه ضبط کرده و آنها را بوسیله بینش کامپیوتری و الگوریتم یادگیری ماشین تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که کودکان مبتلا به اوتیسم کمتر از دیگر کودکان تمایل به تمرکز بر نشانه های اجتماعی دارند.
پژوهشگران می گویند، ۴۰ نفر از ۹۳۳ کودک نوپا مبتلا به ASD تشخیص داده شدند.
تحقیقات اخیر در مورد ASD نشان داده است که دختران و پسران در مناطق مختلفی از مغز به اوتیسم مبتلا می شوند. یک آزمایش توسط پژوهشگران دانشگاه "مک گیل" نیز نشان داده است که استفاده میکرودوزی از LSD برای درمان تعدادی از بیماریها همچون ASD نویدبخش است.
پژوهشگران توسعه دهنده این برنامه موبایلی می گویند که برای تشخیص اینکه آیا این برنامه برای عموم قابل عرضه و انتشار است یا خیر، کارهای بیشتری لازم است. با این وجود آنها براین باورند که این برنامه موبایلی مجهز به یادگیری ماشینی می تواند بعنوان روشی مناسب برای اجازه دادن به والدین برای شناسایی علایم اولیه ASD در کودکان مورد استفاده قرار گیرد.
منبع:

1400/02/07
18:42:16
5.0 / 5
698
تگهای خبر: اپلیكیشن , پژوهش , توسعه , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است