كوشش برای ساخت نخستین شهر شناور جهان

كوشش برای ساخت نخستین شهر شناور جهان مالدیوی ها به جای مهاجرت و تبدیل شدن به پناهنده از شر تغییرات اقلیمی، با استفاده از مهندسی و توسعه نخستین شهر شناور جهان درصدد فائق آمدن بر مشکل بالا آمدن سطح دریا هستند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، مالدیو در رویارویی با حقیقت تغییرات آب و هوایی، نخستین شهر جزیره ای شناور جهان معروف به "شهر شناور مالدیو"(MFC) را می سازد.
دولت کشور مالدیو که یک مجمع الجزایر در شمال اقیانوس هند و از نظر ناسا دارای کمترین زمین نسبت به هر کشور دیگری در جهان است، ماه گذشته برنامه ساخت شهر شناور خویش را اعلام نمود. این خبر مهمی برای مالدیو است، چونکه این کشور را قادر می سازد با اثرات تغییرات آب و هوایی و افزایش سطح دریا روبرو شود.
وقتی به مطالعات علمی و اقلیم شناسی نگاه می نماییم، می بینیم که چنین جزایری وضع خوبی ندارند، چون که بعضی از مطالعات پیشبینی می کنند چنین جزایر کم ارتفاعی تا سال 2050 غیرقابل سکونت شوند و مطمئناً مالدیو از نخستین جزایری خواهد بود که محو می شود.
"شهر شناور مالدیو" توسط شرکت معماری "دوچ داکلندز"(Dutch Docklands) مستقر در هلند، به شکل یک مجموعه از ردیف های پیچ و خم دار شش ضلعی ایجاد می شود که از مرجان ها در طراحی آن الهام گرفته شده است.


این جزیره شناور شامل هزاران اقامتگاه اسکله ای حدود 93 متر مربعی خواهد بود که قیمت آنها از 250 هزار دلار آغاز می شود.
این جزیره مجهز به فناوری موج شکن خواهد بود و به یک دیواره تثبیت کننده مجهز می گردد. این پیکربندی هوشمندانه سبب کاهش تاثیر امواج می شود، در حالیکه ساختارها و مجموعه ها را بر روی سطح آب تثبیت می کند.
این شهر شناور شامل خانه ها، فروشگاه ها، بیمارستان ها، مدارس، امکانات تفریحی و فضاهای عمومی خواهد بود و برنامه ریزی شده است که ساخت آن در سال 2022 آغاز شود.
"محمد نشید" که بین سالهای 2008 تا 2012 رئیس جمهور مالدیو بود، می گوید: "MFC" به هیچ گونه "احیای زمین" احتیاج ندارد، ازاین رو حداقل تاثیر را روی صخره های مرجانی دارد.


"احیای زمین"(Land reclamation) که معمولاً بعنوان "احیا" و همینطور "پر کردن زمین" شناخته می شود، روند ایجاد اراضی جدید از اقیانوس ها، دریاها، بستر رودخانه ها یا بستر دریاچه ها است.
"نشید" اضافه کرد: علاوه بر این، صخره های غول پیکر و جدید مرجانی هم پرورش داده می شوند تا بعنوان سد موج شکن عمل کنند.


وی افزود: سازگاری ما با تغییرات آب و هوایی نباید طبیعت را از بین ببرد، بلکه همانطور که در "شهر شناور مالدیو" می بینیم، باید به آن کمک نماید. ما در مالدیو نمی توانیم امواج را متوقف نماییم، اما می توانیم با آنها اوج بگیریم.


منبع:

1400/02/10
13:38:17
5.0 / 5
670
تگهای خبر: توسعه , جهان , فضا , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است