گزارش شاه بلاگ از وضعیت بازگشایی سینماها

هیچ خبری نیست !

هیچ خبری نیست ! شاه بلاگ: «واقعا جای سوال است که چطور در بخش پول گرفتن از مردم، در دنیا سرآمد هستیم ولی هنگام خدمات دادن با همه دنیا فرق داریم؟ آیا با این همه اصرار برای گرفتن مالیات از هنرمندان می توان برای سینماهایی که این چنین گرفتار بحران شده اند، حمایتی را متصور بود؟!»


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا، با وجود آنکه ستاد ملی مقابله با بحران کرونا مجوز فعالیت مشاغل گروه دو که شامل سالن های سینما می شود را اعلام نموده، اما برخی سینمادارها هنوز علاقه ای به بازگشایی ندارند چون شرایط را با وجود ادامه اکران فیلم های نورزوی اصلا مناسب نمی دانند. در حقیقت تعارض بین بازگشایی سینماها و دعوت از مردم برای صرف نظر کردن از رفت وآمدهای غیرضروری در کنار ترکیب ناامید کننده فیلم هایی که برای اکران نوروز انتخاب شده بودند، فعالیت سینماها را در وضعیت مبهمی قرار داده است.

هیچ خبری نیست!
در این باره سید جمال ساداتیان - مدیر سینما آستارا در تجریش تهران - که تازه از روز دوشنبه، 19 اردیبهشت سینمای خودرا باز کرده درباره حضور مخاطبان در سینما می گوید: هیچ خبری نیست و کاملا مشخص است که چه وضعیتی داریم چون دو مشکل اساسی برای فعالیت سینماها وجود دارد؛ اول این که شرایط بحرانی کرونا هنوز برقرار است و دیگر این که فیلم های در حال اکران قدرتمند نیستند.
او در پاسخ به این که آیا اگر تبلیغات خوب برای فیلم ها و دایر بودن سینماها صورت گیرد می توان شرایط را بهتر کرد؟ به ایسنا توضیح می دهد: باید دید چه تبلیغی انجام می شود، چون باید یک چیز مورد پسند واقع شود که برای تبلیغ آن هم وقت گذاشت و هم پول خرج کرد. وقتی فیلمی مورد پسند نیست بطور قطع تبلیغ کردن مشکل به وجود می آورد. خود فیلمسازان هم کاری برای تبلیغات فیلم های شان نمی کنند چونکه تهیه کننده ها با بحران اقتصادی عجیب و غریبی دست و پنجه نرم می کنند. در این شرایط بحرانی، حاکمیت باید حمایت کند و مثلا تلویزیون باید فضای تبلیغاتی و اطلاع رسانی را برای فعالیت سینماها و اکران فیلم ها زیاد کند. شهرداری هم باید کمک نماید ولی الان به نظرم وقتی ستاد کل کرونا اخطار می دهد که مردم بیرون نیایند، اما از آن طرف ما دعوت به حضور در سینما می نماییم سبب شده نوعی ناهمگونی به وجود آید.
وی افزود: البته هر سازمانی تلاش می کند کار خودرا انجام دهد ولی باید پرسید شهرداری در این روزهایی که سینما باز است چه تعهدی در جهت تبلیغ و اطلاع رسانی برای خود ایجاد می کند؟ این در حالیست که در دنیا شهرداری ها بخش از بلیت های سینمایی منطقه خودرا بعنوان طرح های منزلت یا برای ارائه به مدارس خریداری می کند ولی شهرداری های ما دراین زمینه چه کاری انجام داده اند؟ واقعا جای سوال است که چطور در بخش پول گرفتن از مردم در دنیا سرآمد هستیم ولی چرا وقتی می خواهیم خدمات بدهیم با همه دنیا فرق داریم؟ همین بحث مالیات هنرمندان، چه خدماتی به آنها در ازای گرفتن مالیات داده می شود؟ در خارج از کشور اگر فردی مالیات می دهد وقتی یک سال گرفتار بحران اقتصادی می شود مالیاتش را برمی گردانند ولی در سینمای ایران، برای گرفتن مالیات پیشگام هستند و الان که سینماها این قدر گرفتار بحران شده اند کدام حمایت ممکن را می توان متصور بود؟!

بازگشایی سینماها اشتباه بود
همچنین سعید خانی که مدیریت پردیس سینمایی صبا را در خیابان کارگر جنوبی برعهده دارد و هنوز سالن های این مجموعه را بازگشایی نکرده به ایسنا می گوید: واقعیت این است که نباید از بازگشایی سینماها خوشحال باشیم چون این سینما به خوراک احتیاج دارد و وقتی فیلم خوبی برای اکران وجود ندارد، باز کردن باردیگر آن اشتباه است.
او اضافه کرد: امیدوارم در وزارت ارشاد و شورای صنفی نمایش تصمیم گیری درستی برای اکرام فیلم های بهتر صورت گیرد. ما در عید امسال این فیلم ها را تجربه کردیم و دیدیم که ترکیب فیلم ها خوب نبود و البته ضمانت اجرائی هم برای حمایت وجود نداشت و مصوبه ای که برای پرداخت درصدی از ضریب اشغال سالن ها وعده داده شده بود پرداخت نشد. بدین سبب با درنظرگیری تمام این موارد، مشخص است که شرایط برای بازگشایی سینماها مناسب نمی باشد.
وی با اعلان اینکه در این وضعیت متقاعد کردن صاحبان فیلم ها برای اکران کار سختی است، افزود: به نظرم تا اختتام امسال خیلی نباید انتظار استقبال مخاطب را از سینماها داشته باشیم و اگر تضمینی باشد که سینماها باردیگر بسته نشوند می توان امیدوار بود که برای رسیدن به شرایط مطلوب بین سالهای ۹۳ تا قبل از 98، بعد از سپری شدن یک سال شرایط بهبود یابد و شاید بتوان پیش بینی نمود که از عید نوروز سال آینده اکران بهتری داشته باشیم.
خانی در پاسخ به این که آیا اگر تا یک ماه آتی باز هم همین پنج فیلم فعلی روی پرده باشند، سینماهای خود ر ا باز نمی کند؟ اظهار داشت: آنقدر هزینه باز کردن سینماها بالاست و نیز با بی ثباتی که در روند کار پرسنل سینماها وجود دارد، ترجیح می دهم در صورت ادامه شرایط فعلی و بر طبق تجربه اکران نوروز سالن ها را باز نکنم.

این بازگشایی با دفعات قبلی فرق دارد
در این باره محمدحسین فرحبخش هم که بعنوان تهیه کننده فیلم «تکخال» را روی پرده دارد در پاسخ به این که آیا همچنان به دنبال اکران فیلم خود است و وضعیت آنرا با وجود بسته بودن قسمتی از سالن ها چطور می بیند؟ اظهار داشت: درحال حاضر می خواهیم فیلم را در سینماها اکران نماییم ولی سینمادارها هم در این اوضاع نگرانی به حقی دارند، چون دو بار فروش سینماها نزدیک به شرایطی بود که وضعیت بهتر شود، ولی هر دو بار با تعطیلی مواجه گشتند و این بسته و باز شدن های مداوم، سینماها را در وضعیت بی ثبات قرار داده است.
او افزود: فکر می کنم با توجه به این که کرونا (با انجام واکسیناسیون) رو به فروکش کردن می رود و در وضعیت قرمز هم می توان سینما را باز نگه داشت، این بازگشایی اخیر ممکنست فرق داشته باشد و شاید در چند ماه آتی وضعیت بهبود یابد.
فرحبخش درباره میزان تبلیغات فیلم خود هم اظهار داشت: صدا و سیما و شهرداری هیچ کدام تبلیغ نمی کنند. تلویزیون می گوید تبلیغ تیزر فیلم ها در اولویت شان نیست و کلا خیلی حرف های عجیب و غیر کارشناسی می گویند. جالب است که تلویزیون خبر تعطیلی سینما را اعلام می کند ولی بازگشایی آنرا خیر. نمی دانم این چه عنادی است که برخی مدیران تلویزیون با سینما دارند و نمی دانم کی می خواهد تمام شود.




منبع:

1400/02/22
10:09:32
5.0 / 5
341
تگهای خبر: خدمات , خرید , فضا , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است