كاهش سطح تری گلیسرید با كمك یك داروی آزمایشی

كاهش سطح تری گلیسرید با كمك یك داروی آزمایشی به گزارش شاه بلاگ پژوهشگران آمریکایی در پروژه جدید خود، نقش یک داروی آزمایشی را در کاهش تری گلیسرید بیماران مورد بررسی قرار دادند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از فلیپبرد، داروی آزمایشی معروف به "Evinacumab" طی پژوهشی که به سرپرستی "بیمارستان مانت ساینای"(Mount Sinai Hospital) انجام شد، توانست سطح تری گلیسرید را در بیماران مبتلا به "هیپرتری گلیسریدمی"(Hypertriglyceridemia) حاد و افرادی که سابقه بستری شدن در بیمارستان به خاطر پانکراتیت حاد را داشتند، کم کند.
این پژوهش نشان داد که پادتن مونوکلونال انسانی، برپایه ژنوتیپ بیمار، سطح تری گلیسرید را تا ۸۲ درصد می کاهد و همچنین، خطر پانکراتیت حاد را کم می کند.
"رابرت روزنسون"(Robert Rosenson)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: Evinacumab نه تنها تری گلیسرید، بلکه خطر پانکراتیت و بیماری های قلبی-عروقی را در بیماران صدمه پذیر می کاهد.
خیلی از افراد مبتلا به هیپرتری گلیسریدمی شدید، حتی بعد از گزینه های درمانی کنونی مانند رژیم غذایی، سطح تری گلیسرید بالایی دارند.
سطح تری گلیسرید بالا، عامل ۱۰ درصد موارد مبتلا شدن به پانکراتیت حاد است که سالانه ۲۰۰ هزار بیمار را در آمریکا تحت تأثیر قرار می دهد. پانکراتیت، یک بیماری التهابی در پانکراس است که به درد شکم و تب منجر می شود و می تواند تهدیدی به منظور زندگی به شمار برود. پانکراتیت حاد معمولا به بستری شدن در بیمارستان نیاز دارد.
پژوهشگران در بررسی خود روی ۵۲ بیمار مبتلا به هیپرتری گلیسریدمی حاد دریافتند که پیشرفت های بالینی، به انواع ژنتیکی بستگی دارند. بیشترین کاهش تری گلیسرید، تا ۸۲ درصد بود که در بیماران بدون دو جهش در راه "لیپوپروتئین لیپاز" (LPL) رخ داد. لیپوپروتئین لیپاز، آنزیمی است که مسئولیت متابولیسم تری گلیسریدها را بر عهده دارد.
در گروه دوم بیماران که به یک اختلال ژنتیکی معروف به "MCS" مبتلا بودند، تری گلیسرید تا ۶۵ درصد کاهش پیدا کرد.
در گروه سوم، جهش عملکرد در دو ژن رمزگذار لیپوپروتئین لیپاز وجود داشت که عامل اختلال معروف به "FCS" بود. در این گروه، کاهشی در سطح تری گلیسرید رخ نداد.
روزنسون اظهار داشت: پژوهش ما، اهمیت آزمایش ژنتیکی مسیر لیپوپروتئین لیپاز را در تعیین کردن بیمارانی که به احتمال زیاد نسبت به درمان با Evinacumab پاسخ می دهند، مشخص می کند.
داروی Evinacumab با اتصال به یک پروتئین معروف به "ANGPTL3" و متوقف کردن عملکرد آن کار می کند. افرادی که به علل ژنتیکی، فاقد ANGPTL3 هستند و یا مقدار کمی از آنرا دارند، سطح لیپید آنها به صورت قابل توجهی کاسته می شود. این مورد به دانشمندان نشان داده است که شاید این ماده بتواند یک هدف درمانی برای کاهش تری گلیسرید باشد.
آزمایش بالینی بعدی در مورد Evinacumab، در بیماران مبتلا به هیپرتری گلیسریدمی حاد صورت خواهد گرفت. این آزمایش برای ارزیابی کاهش خطر پانکراتیت حاد طراحی شده است و انتظار می رود که بزودی آغاز شود.1400/02/28
14:14:39
5.0 / 5
351
تگهای خبر: پژوهش , پیشرفت , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است