فعالیت كارخانه شیر وارنا ورامین از سر گرفته شد

فعالیت كارخانه شیر وارنا ورامین از سر گرفته شد به گزارش شاه بلاگ فعالیت کارخانه شیر و لبنیات وارنا شهرستان ورامین بعد از سال ها تعطیلی روز چهارشنبه از سر گرفته شد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایرنا، زمینه بازگشایی این کارخانه با طرح چندباره در ستاد تسهیل استان تهران در مورد بخشش بدهی بعضی از ادارات خدماتی نظیر برق، گاز، آبفا و سازمان تأمین اجتماعی و تعامل بانکهای عامل فراهم گردید.
پس از اینکه بعضی از دامداران و کارگران از مدیران این کارخانه شکایت کردند، دستگاه قضا در ابتدا حکم به توقیف اموال و مزایده آن برای پرداخت بدهی طلبکاران داد و بعضی از وسایل این کارخانه هم به فروش رسید.

پس از آن که کار به فروش بعضی از ادوات و وسایل کارخانه رسید، دادستان عمومی و انقلاب و فرماندار شهرستان ورامین به این مورد ورود کرده و با حکم دادستان، از خروج وسایل و لوازم این کارخانه جلوگیری شد.

دادستان عمومی و انقلاب ورامین تاکید کرد که حتی اجازه خروج یک پیچ را از این کارخانه نمی دهد و از این جا بودکه دستگاه قضا به صورت به مبحث کارخانه وارنا ورود کرد و زمینه بازگشایی آنرا فراهم نمود.

مشکلات کارگران کارخانه وارنا به صورت کامل در شهرستان ورامین و ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تأمین اجتماعی مطرح و مطالبات آن با پیگیری مسئولان شهرستانی عنوان شد تا در سالی که از جانب رهبر معظم انقلاب بعنوان سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نامگذاری شده، این کارخانه با مشکلات کمتری در حوزه کارگری فعالیت خویش را آغاز کند.
کارخانه شیر وارنا ورامین وابسته به صنایع شیر شهداد در روز یکشنبه یازدهم شهریور سال ۱۳۸۶ افتتاح شد، کارخانه ای که در ابتدا اعلام گردید که به هزینه شخصی مرحوم حسن توکلی طرقی راه اندازی شده است.

این کارخانه در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار و زیربنای ۳۰ هزار مترمربع راه اندازی و ظرفیت تولید روزانه یک هزار تن انواع محصولات لبنی را داشت.
با افتتاح این کارخانه و رونق تولید در شهرستانی که رتبه دوم تولید شیر استان تهران را در اختیار دارد، فرصت های شغلی پایداری در منطقه بوجود آمد و اغلب جوانان و افراد جویای کار ورامینی در این کارخانه که در دو شیفت کاری فعالیت می کرد، مشغول به کار شدند.

فعالیت این کارخانه طی ۵ سال بدون مشکل و طبق برنامه طراحی شده از جانب مدیرعامل درحال اجرا بود و صادرات این محصول به کشورهای همسایه همچون عراق، سبب شد تا آوازه این کارخانه از مرزها فراتر رود.
فوت صاحب کارخانه وارنا
روند فعالیت کارخانه وارنا با رشدی تصاعدی درحال سپری شدن بود تا اینکه حسن توکلی طرقی بعد از طی یک مرحله بیماری، در تاریخ چهارم دیماه سال ۱۳۹۱ فوت کرد.

با فوت مرحوم توکلی، زمزمه ها و شایعات بسیاری در ورامین به گوش رسید که وی فوت نکرده است و بدهی های کارخانه سبب شده که مبحث فوت وی مطرح شود البته مراسم خاکسپاری وی با حضور صدها نفر در ورامین برگزار شد.

با فوت مرحوم توکلی، یک دفعه دوران طلایی کارخانه به پایان رسید و طی پنج سال، فعالیت کارخانه شیر وارنا اندک اندک با افت شدید مواجه گردید، میزان تولید کاهش، بدهی های معوق به دامداران افزایش پیدا کرد، برخی از کارگران اخراج، اقساط وام دریافت شده معوق شد، بدهی آب، برق، گاز، مالیات و بیمه روی هم انباشته شد و هر هفته و هر ماه، عده زیادی از کارگران با تجمع در مقابل کارخانه و یا فرمانداری ورامین، خواهان تعیین تکلیف خود شدند.

شاید کسی هم تصور هم نمی کرد که فقط ۱۰ سال فعالیت کارخانه وارنا در سال ۱۳۹۶ به تعطیلی کامل این کارخانه منجر شود و امروز با اخراج تمامی کارگران، فقط انبوهی از بدهی بانکی با دستگاههای خاک گرفته برجای مانده و تلاش سالهای اخیر تمامی مسئولان هم نتوانسته قفل بسته این کارخانه را باز کند.
وعده آغاز فعالیت کارخانه وارنا با حضور بخش خصوصی
کاهش فعالیت کارخانه وارنا سبب شد تا مسئولان شهرستان ورامین با نشست مشترک با بخش خصوصی تلاش کنند بار دیگر این کارخانه فعالیت مجدد خویش را از سر گیرد.
فرماندار ورامین وقت ورامین روز ۲۳ دیماه سال ۹۶ در جلسه بررسی مشکلات کارخانه وارنا که با حضور مسئولان کشوری، استانی و شهرستان برگزار شد از مشارکت بخش خصوصی جهت راه اندازی این کارخانه اطلاع داد.

محمدرضا یوسفی در این همایش بدون نام بردن از نام شرکت مشارکت کننده گفت: با توافق صورت گرفته، این کارخانه با مشارکت بخش خصوصی راه اندازی مجدد شده و فعالیت خویش را آغاز می کند.
حضور استاندار تهران و توقف توافق با بخش خصوصی
دوم بهمن ماه سال ۹۶ بود که در جریان حضور استاندار تهران در شهرستان ورامین و برگزاری جلسات شورای برنامه ریزی و اداری شهرستان، محمدحسین مقیمی استاندار وقت تهران از کارخانه وارنا بازدید و در جریان روند فعالیت آن قرار گرفت.
در هنگام ورود استاندار تهران، مسئولان کارخانه با وجود توافق با فرمانداری و بخش خصوصی، یک دفعه اعلام نمودند که از این توافق راضی نیستند و فقط با گرفتن ۱۰ میلیارد تومان می توانند بار دیگر این کارخانه را فعال کنند.

استاندار تهران هم دستور داد فعلاً این توافق اجرایی نشود تا بعد از بررسی بیشتر، مقدمات کار انجام گیرد.

با تأخیر بوجود آمده در روند اجرای توافق، بخش خصوصی هم از همکاری با مجموعه وارنا انصراف داد.
تجمع کارگران مقابل کارخانه
بلاتکلیفی کارگران کارخانه وارنا سبب شد تا هر از چندگاهی برخی از آنان مقابل فرمانداری و یا کارخانه تجمع کرده و خوستار دریافت مطالبات و حقوق معوقه خود شوند.

۲۹ فروردین سال ۹۷ حدود ۴۰ نفر از کارگران با تجمع در مقابل درب اصلی کارخانه وارنا، مسیر اصلی تهران- ورامین را مسدود کردند.

این افراد که عده ای از آنان کارگران تازه اخراج شده کارخانه و عده دیگر، از کارگران شاغل در کارخانه بودند، برای سومین روز متوالی در مقابل درب اصلی تجمع کرده و با در دست داشتن پلاکاردهایی از مسؤلان خواستند تا مطالباتشان را از مالکان کارخانه وصول کنند.

کارخانه شیر وارنا ورامین ۲۵۰ میلیارد تومان تسهیلات گرفته است
اول خرداد سال ۹۷ بود که فرماندار وقت شهرستان ورامین از دریافت تسهیلات ۲۵۰ میلیارد تومانی توسط کارخانه وارنا اطلاع داد.

محمدرضا یوسفی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: دولت به منظور رفع مشکلات کارخانه وارنا ۲۵۰ میلیارد تومان به کارخانه تولید فراروده های لبنی وارنا تسهیلات داده و اگر امروز مسؤلان آن مطالبه تسهیلات دیگری دارند باید شفاف اعلام کنند که برای چه کاری به این پول نیاز دارند.

وی اظهار نمود: دولت و تمامی دستگاههای اجرایی شهرستانی و استانی، بیشترین پشتیبانی از کارخانه وارنا را داشته اند ولی سوء مدیریت سبب شده تا حمایت ها به افزایش فعالیت و رفع مشکلات منجر نشود.

یوسفی اظهار داشت: کارخانه وارنا تسهیلات بسیار خوبی را از دولت و نظام بانکی دریافت کرده، دستگاههای اجرایی نظیر آب، برق و گاز خدمات خوبی به آن عرضه کرده و نسبت به وصول مطالبات میلیاردی خود اقدام نکرده اند با وجود این، مسؤلان این کارخانه نتوانسته اند از این خدمات به منظور رفع مشکلات این واحد تولیدی استفاده کنند.

فرماندار ورامین اضافه کرد: کارخانه وارنا برند جهانی است و سال قبل خیلی از محصولات آن به سایر کشورها صادر می شد ولی سوء مدیریت سبب شد تا امروز این کارخانه فقط با ۲ تن شیر ورودی کار کند و خیلی از کارگران آن تعدیل شده اند.

وی بیان نمود: بارها به مالک کارخانه اعلام نموده ایم که اگر روند فعالیت کارخانه به این صورت ادامه پیدا کند، این واحد بزرگ تولیدی سالانه ۵۰ میلیاد تومان ضرر می دهد.

فرماندار ورامین خاطرنشان کرد: سال قبل دامداران ورامین حدود ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از کارخانه طلبکار بودند و دیگر شیری به کارخانه نمی دادند ولی با وساطت و برای اینکه چرخ کارخانه بچرخد، از آنها خواستیم که کار تحویل شیر را ادامه دهند، اقدامی که سبب شد امروز مطالبه دامداران به بیشتر از ۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برسد.

نماینده دولت در ورامین خاطرنشان کرد: در استانداری تهران هم اعلام کردیم که اگر عوامل پیدا و پنهان که به ظاهر برای آن دلسوزی می کنند از این کارخانه فاصله بگیرند و مالک را با پیشنهاد های مختلف وسوسه نکنند میتوان در کمترین زمان ممکن مشکل این واحد تولیدی را در شهرستان حل کرد.

مدیرعامل کارخانه شیر وارنا راهی زندان شد
هفتم خرداد ماه سال ۹۷ بود مدیرعامل کارخانه شیر وارنا به سبب آنچه بدهی و شکایت اشخاص حقیقی اعلام، دستگیر و راهی زندان شد.

یکی از مسؤلان قضایی شهرستان ورامین با تأیید این خبر در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حکم دستگیری مدیرعامل کارخانه وارنا بعد از شکایت اشخاص حقیقی به نیروی انتظامی ابلاغ و این فرد بعد از شناسایی توسط این نیرو دستگیر شد.

وی که نخواست نام و عنوانش در خبر ذکر شود اضافه کرد: این فرد به سبب شکایات و بدهی های مختلف راهی زندان شده تا وضعیت طلبکاران مشخص شود.

وعده باردیگر راه اندازی کارخانه وارنا با همکاری یک موسسه مالی
دهم مرداد، سال ۹۷ بود که یک موسسه مالی برای همکاری و مشارکت با مدیران کارخانه وارنا، با مسئولان شهرستان ورامین به توافق رسید.

محمدرضا یوسفی فرماندار وقت ورامین گفت: زمانی که کارخانه ای با ظرفیت یکصد تن در روز تعریف شده و نتوانسته میزان تولید خویش را حتی به ۲۰۰ تن در روز برساند، مسلما زیان ده می شود و سالانه به این میزان بدهی و زیان افزوده می شود.

وی اظهار داشت: اگر ظرفیت تولید این کارخانه به ۶۰۰ تن می رسید، این کارخانه می توانست سوده ده باشد، تولید ۴۰۰ تن هزینه و درآمد کارخانه را سر به سر می کرد و فقط می توانست هزینه های جاری را تأمین کند در حالیکه در بهترین شرایط تولید، این کارخانه روزانه ۲۰۰ تن تا وضعیت تولید سر به سر عقب بود و این امر سبب ضرر ۲۰ میلیارد تومانی مجموعه در هر سال شد.

وی اضافه کرد: طی ماه های اخیر مسئولان شهرستان ورامین با ده ها گروه فعال در صنایع لبنی مذاکره کرده و بیشتر از ۴۰ جلسه تخصصی با وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاونین وزیر و دستگاههای مختلف برگزار شد تا بتوانیم به توافقی اصولی برای گذر از بحران شرکت وارنا دست پیدا نماییم.

وی بیان نمود: الان با یک موسسه مالی و اعتباری در مورد واگذاری کارخانه وارنا به توافقاتی دست یافته و مالکین کارخانه هم با این امر موافقت کرده اند و طی بازدیدی که رئیس هیأت مدیره این موسسه از کارخانه وارنا داشته اند، به این امر تمایل نشان داده اند.

یوسفی اظهار داشت: بیشتر از ۸۵ درصد از مراحل واگذاری کارخانه وارنا به این موسسه مالی و اعتباری انجام شده و با عرضه مشوق هایی همچون عرضه مجوز تولید شیر خشک، کره و آب معدنی زمینه را برای این مهم فراهم نموده ایم.
با وجود اعلام این مطلب از جانب فرماندار وقت ورامین، این توافق هیچ وقت به مرحله اجرا در نیامد.
امیدها جهت راه اندازی مجدد کارخانه شیر وارنا ورامین زنده شد
در جریان بازدید روز دهم آذر سال جاری سعید عمرانی معاون قضایی دادستان کل کشور از کارخانه شیر وارنا، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ورامین از عزم مسئولان قضایی برای رفع مشکلات این کارخاه و راه اندازی مجدد آن اطلاع داد.

علیرضا شمس گفت: این کارخانه در سالهای نه چندان دور، محصولات لبنی مختلفی را تولید و روانه بازار مصرف می کرد.

وی اظهار نمود: با عنایت به اینکه شهرستان ورامین و مناطق اطراف، قطب تولید شیر استان تهران بوده و دامداران این منطقه روزانه هزاران لیتر شیر تولید می کنند، وجود این کارخانه از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و با فعالیت آن، برای تعداد زیادی از افرادی جویای کار منطقه، شغل بوجود آمده بود.

دادستان عمومی ورامین اظهار داشت: این کارخانه در سالهای قبل به سبب بعضی از مشکلات مالی تعطیل و شرایط شروع مجدد فعالیت آن فراهم نشده است که این امر علاوه بر بیکاری کارگران، مشکلاتی را در عرصه تولید شهرستان ایجاد کرده است.

وی اضافه کرد: از حدود دو سال قبل تاکنون، دادستانی شهرستان ورامین با ورود جدی به مبحث کارخانه وارنا، کوشیده تا شرایط رفع مشکلات این کارخانه را فراهم آورد که با عنایت به رویکرد آیت الله رئیسی رئیس دستگاه قضا در رفع موانع تولید و تحقق فرمایشات رهبر معظم انقلاب در عملی شدن شعار جهش تولید، این عزم در مسئولان قضایی و اجرایی ورامین به وجود آمده تا کارخانه وارنا باردیگر راه اندازی شود.

وی تاکید کرد: با تمام توان در صدد رفع مشکلات کارخانه شیر وارنا هستیم و با فراهم شدن شرایط، این کارخانه فعالیت مجدد خویش را از سر می گیرد.
نقش بانک ها در تعطیلی واحدهای تولیدی مشخص شود
معاون هماهنگی اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور اظهار داشت: باید نقش هریک از دستگاههای خدمات رسان و شبکه بانکی در تعطیلی کارخانه ها و واحدهای تولیدی مشخص شود تا بتوان برای بهبود شرایط چاره ای اساسی اندیشید.

بابک دین پرست ۲۷ بهمن ماه سال جاری در جریان بازدید از کارخانه تولید لبنیات وارنا که سال ها به صورت تعطیل رها شده بود، گفت: سوال اساسی این است که چرا یک واحد تولیدی به این عظمت و امکانات که شرایط مناسبی برای ایجاد اشتغال فراهم نموده بود، به این صورت تعطیل شد و نمی توان آنرا راه اندازی نمود.

وی اضافه کرد: این واحد تولیدی که با هزاران میلیارد تومان سرمایه گذاری، زمینه اشتغال حدود ۷۰۰ نفر را فراهم نموده بود، امروز به صورت کامل تعطیل شده است اما هیچ وقت علت این تعطیلی و نقش افراد و دستگاههای دولتی، خدمات رسان و شبکه بانکی در آن معلوم نیست و این مورد به دستگاههای تصمیم گیرنده منتقل نشده است.

دین پرست اظهار داشت: وقتی از هر یک دستگاههای خدمات رسان نظیر آب، برق، گاز، اداره مالیات و سایر دستگاه ها علت برخورد با یک واحد تولیدی سوال می شود، آنها دستورالعمل های قانونی را علت این برخورد می دانند در صورتیکه تا کنون این نوع برخوردها و اثرگذاری آن در تعطیلی واحدهای تولیدی مشخص نشده است.

وی تصریح کرد: حتی بانک هم نباید در صورت تملک یک واحد تولیدی به سبب بدهی، آنرا تعطیل و کارگران آنرا بیکار کند.وعده ای که با بازگشایی کارخانه وارنا محقق شد
پس از سال ها پیگیری و با تلاش مسئولان قضایی و اجرایی شهرستان ورامین سرانجام بعد از ۵ سال، کارخانه وارنا باردیگر افتتاح شد تا امیدها برای تولید و اشتغال در شهرستان ورامین زنده شود.

مهندس فلاحت مدیر عامل کارخانه وارنا به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سال ۱۳۸۶ شرکت شیر وارنا تاسیس و از سال ۹۱ با فوت مهندس توکلی صاحب کارخانه، این واحد تولیدی رو به تعطیلی تدریجی رفت و سال ۹۷ کاملا تعطیل شد.

وی اضافه کرد: متاسفانه با ورشکستگی این کارخانه طلبکاران برای احیای طلب خود، رو به خارج کردن دستگاه ها جهت فروش نمودند که با اطلاع دستگاه قضایی و تدبیر مناسب این کار صورت نگرفت و در نهایت سال قبل با پیگیری آیت الله رئیسی و دستور به رئیس دادگستری استان تهران این کارخانه با توافق با طلبکاران باردیگر افتتاح شد.

فلاحت شرایط فعلی کارخانه را مطلوب ارزیابی کرد و خاطرنشان کرد: هم اکنون ۱۱۵ نفر نیرو با ۱۵ تن شیر برای تولید لبنیات روزانه در نظر گرفته شده است و در آینده نزدیک امیدواریم به تولید ۲۰۰ تن محصول لبنی برسد و در این راستا بکارگیری هزار نفر به صورت مستقیم و دو هزار نفر به صورت غیر مستقیم را داشته باشیم و طبق تعهد به دستگاه قضایی مقرر شده است به هیچ عنوان استخدام کارگر غیر بومی شهر ورامین نداشته باشیم مگر این که نیروی متخصص آن در شهر ورامین وجود نداشته باشد.
ورامین با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.


1400/03/06
15:17:55
5.0 / 5
282
تگهای خبر: تاریخ , توسعه , تولید , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است