یخچال فضایی ساخته شد

یخچال فضایی ساخته شد مهندسان دانشگاه ˮپردوˮ موفق به طراحی و ساخت یخچالی به اندازه مایکروویو شده اند که می تواند پایانی بر صرف غذاهای خشک و منجمد شده توسط فضانوردان در فضا باشد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک بیانیه مطبوعاتی از دانشگاه "پردو"(Purdue) توضیح می دهد که گروهی از مهندسان این دانشگاه با موفقیت فناوری "یخچال جاذبه صفر" را در آزمایش های ریزگرانشی روی زمین آزموده اند.
فضانوردان امروزه در فضا با رژیم غذایی متشکل از غذاهای کاملاً منجمد و خشک زندگی می کنند. حالا با برنامه ریزی های انجام شده برای بازگشت انسان به کره ماه و رفتن به مریخ و فراتر از آن، احتیاج به تهیه روش های جدید برای فضانوردان به منظور حفظ رژیم غذایی که مواد مغذی مورد نیاز و همینطور وعده های غذایی خوش طعم تقویت کننده روحیه را فراهم آورد، به شدت احساس می شود.
مشکل ساخت یخچال برای کار در فضا از این حقیقت ناشی می شود که یخچال های استاندارد برای انجام فرایند خنک سازی به نیروی گرانش وابسته هستند. به صورت معمول یخچال، ماده خنک کننده را از حالت مایع به بخار و باردیگر به بخار تبدیل می کند تا فضای داخلی خویش را خنک نگه دارد.
تیم مهندسان دانشگاه "پردو" در قالب همکاری با شرکت "ویرپول"(Whirlpool) و تولید کننده تجهیزات "ایر اسکوارد"(Air Squared) که توسط برنامه تحقیقات نوآوری در مشاغل کوچک ناسا تاسیس شده، چالش پیچیده ساخت یخچال فضایی را بر عهده گرفتند.
این تیم در کوشش برای یافتن روشی برای حل مشکل گردش و کارکرد خنک کننده در فضا، سرانجام یک یخچال تقریباً به اندازه یک دستگاه مایکروویو تولید کردند که برخلاف یخچال های استاندارد، دارای کمپرسور بدون روغن است، به این مفهوم که کنترل آن در جاذبه صفر راحتتر است.
نمونه اولیه این یخچال فضایی، ماده خنک کننده یا مبرّد را از راه چرخه فشرده سازی بخار با سرعت بیشتری می فرستد تا بتواند بدون احتیاج به جاذبه کار کند.
این تیم در نخستین آزمایش این یخچال فضایی نشان داد که برخلاف یخچال های استاندارد می تواند وارونه بر روی زمین و در حضور جاذبه کار کند.
در مرحله بعدی، آنها یخچال فضایی را بر روی یکی از هواپیماهای ایجاد کننده شرایط ریزگرانش سوار کردند. این یخچال در ۳۰ شرایط بی وزنی مورد آزمایش قرار گرفت که هر یک از آنها ۲۰ ثانیه به طول انجامید و در همه آنها به خوبی کار کرد.
ازاین رو به نظر می آید که این یخچال در فضای بدون گرانش هم درست مانند روی زمین کار می کند.
تیم سازنده تصریح کرد که هنوز باید تجزیه و تحلیل بیشتری بر روی داده ها صورت گیرد تا بعنوان مثال ببینیم طراحی آن از نظر انرژی در فضا کارآمد است یا نه و این که آیا می تواند برای ایستگاه فضایی بین المللی کارایی داشته باشد یا خیر.
با عنایت به مأموریت اخیر فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) که اقامت شان ۳۲۸ روز طول کشید و برنامه های ناسا برای کاوش اعماق فضا، این فناوری می تواند تقویت و پیشرفت قابل ملاحظه ای برای مأموریت های فضایی آینده باشد.
منبع:

1400/03/08
23:12:57
5.0 / 5
72
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است