افتتاح ۷۵۰۰ میلیاردریال طرح، رهاورد سفر وزیر صمت به آذربایجان غربی

افتتاح ۷۵۰۰ میلیاردریال طرح، رهاورد سفر وزیر صمت به آذربایجان غربی به گزارش شاه بلاگ ایرنا- علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت که حدود ۴۸ ساعت میهمان مردم، مسئولان، صاحبان صنایع، تجار و فعالان اقتصادی آذربایجان غربی بود، علاوه بر بازدیدهای مختلف و بررسی وضعیت استان، هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد پروژه صنعتی که اغلب طرح توسعه ای بودند، به بهره برداری رساند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایرنا، در هفته ها و ماه های انتهایی دولت تدبیر و امید هم مسئولان این دولت همچنان درحال انجام وظایف خود در بخش های مختلف بوده و از پا ننشسته اند که همچون مهم ترین نشانه های عزم جدی دولتمردان، سفر خردادماهی وزیر صمت به آذربایجان غربی و بازدید از ۱۰ شهرستان شمال و جنوب این استان است.
در این سفر که از صبح جمعه(دو روز قبل) شروع شد و تا شامگاه شنبه ادامه داشت، شهرستان های پیرانشهر، نقده، تکاب، بوکان، میاندوآب و مهاباد، منطقه آزاد ماکو، خوی، سلماس و ارومیه مقصد سفر رزم حسینی بودند و طرح های مختلفی مورد بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت.
تکاب اولین مقصد سفر رزم حسینی در آذربایجان غربی بود.
تولید طلا در "زرشوران" تکاب ۲۰ درصد افزایش می یابد
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: کارخانه طلای زرشوران با تولید بیشتر از یک تُن طلا پارسال فعالیت خوبی در این حوزه داشته و پیشبینی می شود تولید طلا در این واحد بزرگ صنعتی و معدنی امسال حداقل ۲۰ درصد افزایش یابد.
علیرضا رزم حسینی با اشاره به اینکه این معدن از بزرگترین ظرفیت های معدنی کشور و از معادن بزرگ منطقه خاورمیانه محسوب می شود، اضافه کرد: هفته آینده طرح توسعه کارخانه طلای زرشوران نهایی و مصوب خواهد شد و امیدواریم با اجرای آن تولید طلا در این کارخانه به بیشتر از ۱.۵ تُن در سال برسد.
وی ضمن اشاره به اشتغال حدود هزار نفر در مجتمع معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران بیان نمود: توانمندسازی مناطق پیرامونی معادن همچون معدن طلای زرشوران بر مبنای مدل اقتصاد مقاومتی با مشارکت مردم و تلاش معادن باید گسترش یابد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سفر روز نخست، به میاندوآب رفت و از فرش افشار زرینه این شهرستان بازدید کرد.
ظرفیت تولید فرش صنعتی در کشور بیشتر از ۲.۵ برابر شد
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: تولید فرش صنعتی در کشور طی ۱۰ سال قبل با ۲.۵ برابر افزایش از ۵۲ میلیون مترمربع به ۱۴۲ میلیون مترمربع رسیده است.
رزم حسینی در بازدید از شرکت تولیدی فرش صنعتی افشار زرینه و ستاره افشار میاندوآب با اشاره به اینکه فرش ماشینی یک کالای کاملا صادرات محور و بومی است، عنوان کرد: حدود هزار واحد صنعتی در این حوزه در کشور وجود دارد که در سه شیفت کاری الان فعالیت نموده و زمینه اشتغال خوبی را در کشور فراهم نموده اند.
وی با اشاره به اینکه همه این واحدها تولیدات خویش را صادر هم می کنند، اضافه کرد: صادرات فرش پارسال نسبت به سال ماقبل آن ۲۶ درصد افزایش داشت.
وی ضمن اشاره به دغدغه های کارآفرینان و فعالان فرش صنعتی در ارتباط با رفع تعهدات ارزی هم اظهار داشت: بعد از آبان ماه سال قبل در جهت مصوبات وزارت صنعت، معدن و تجارت و همینطور ستاد اقتصادی، کلیه صادر کنندگان که تعهد ارزی و یا پرونده قضایی تا سال ۱۳۹۷ داشتند، مقرر شد از محل واردات و صادرات خود، واردات انجام دهند و یا به دیگران واگذار کنند.
وزیر صمت ضمن اشاره به فعالیت شهرک صنعتی شهید باکری میاندوآب، اظهار داشت: این شهرک بعنوان یکی از شهرک های آباد کشور به حساب می آید که همه واحدها در آن فعال بوده و با توجه به این که ظرفیت توسعه ای آن تکمیل شده، مقرر شد توسعه آن به مساحت ۵۰ هکتار آغاز شود.
وی ضمن اشاره به این که آذربایجان غربی در حوزه صنایع و معادن پیشرفت قابل توجهی دارد، عنوان کرد: میاندوآب هم در حوزه تولید صنعت فرش فعال و حرف های زیادی برای گفتن دارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بعد از آن به شهرستان بوکان، دیگر شهرستان جنوبی آذربایجان غربی رفت و از شرکت سازه کشت کاوه بازدید کرد.
مهاباد دیگر شهر هدف سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به آذربایجان غربی بود؛ در این شهرستان هم کارخانه قند مروارید مورد بازدید وزیر قرار گرفت.
کارخانه قند مروارید مهاباد با ظرفیت سالانه ۲ میلیون تن چغندر قند یکی از بزرگترین کارخانه های قند آذربایجان غربی محسوب می شود، که با بیشتر از ۱۰۰ میلیاردریال سرمایه گذاری درحال راه اندازی بوده و تا آخر سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.
پیرانشهر دیگر مقصد سفر روز نخست رزم حسینی به آذربایجان غربی بود؛ در این شهرستان مرزی، وضعیت مرز تمرچین پیرانشهر و وضعیت کاری کولبران مورد بررسی قرار گرفت.
مشکلات سامانه جامع مرزنشینان مرتفع شود
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: برای حل مشکلات مرزنشینان باید راه اندازی و توسعه سامانه جامع مرزنشینی و مشکلات این بخش مرتفع شود.
رزم حسینی در نشست بررسی وضعیت کولبران در شهرستان مرزی پیرانشهر در آذربایجان غربی عنوان کرد: خدمات در ارتباط با امنیت ملی مرهون زحمات مرزنشینان است و باید قدردان شهدای تمامیت ارضی کشور باشیم.
وی افزود: بخشی از مشکلات مرزنشینان در حوزه راه و شهرسازی است و کارگروه مرزی باید بخش در ارتباط با وزارت صنعت و معدن را تقویت کند چونکه این بخش به حوزه اقتصاد کولبران مرتبط می باشد.
وی اظهار داشت: ما حاضریم در حوزه گسترش شهرک های صنعتی با عنایت به پتانسیل های این شهرستان و شهرهای مرزی و تبدیل این فرصت ها به ثروت نهایت همکاری را داشته باشیم.
استاندار آذربایجان غربی هم در این جلسه، خبرهای بسیار خوبی از ظرفیت های این استان در حوزه تجارت بین المللی داشت.
میزان صادرات از مرزهای آذربایجان غربی ۷ برابر شد
استاندار آذربایجان غربی اظهار داشت: میزان صادرات از مرزهای استان در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال پیش از آن بیشتر از هفت برابر افزایش یافت.
محمد مهدی شهریاری با اشاره به اینکه دشمن با تحریم های اقتصادی در صدد توقف روند توسعه اقتصادی بود، عنوان کرد: با وجود تحریم های بی سابقه اقتصادی ولی با تدابیر دولت سبب شد که روند توسعه اقتصادی نه تنها متوقف نشود، بلکه در حتی در این شرایط سخت هم رو به رشد باشد.
وی با اشاره به اینکه ۵۵ هزار نفر کولبر در آذربایجان غربی شناسایی شده اند که ماهیانه مبلغی به آنان اختصاص می یابد، عنوان کرد: اجازه نمی دهیم برخی کارگزاران با ایجاد رانت از کولبران منطقه سواستفاده کنند.
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در ارتباط با اختصاص کارت کولبری بعضی از دستگاههای اجرایی از همان ابتدا کارشکنی هایی صورت گرفت، اظهار داشت: این که برخی افراد برخلاف سیاست های دولت عمل کرده و از رفع موانع جلوگیری می کنند این عمل تنها سبب می شود آبروی دولت برده شود.
وی در ادامه به فعالیت یک شرکت در پایانه مرزی پیرانشهر اشاره نمود و اضافه کرد: این شرکت بدون هزینه کرد و ایجاد هیچ زیر ساختی در این منطقه درآمد میلیاردی دارد و مبادرت به قاچاق هم می کند، ولی گمرگ آمده و سال جاری هم حضور آنرا در این منطقه تمدید کرده است.
شهریاری با اشاره به اینکه سریعا باید مزایده ای در این حوزه توسط مسئولان دست اندرکار برگزار و شهرداری هم در این مزایده شرکت داده شود اضافه کرد: کارت کولبری، مرزنشینی و پیله وری هم در این منطقه برای عرضه خدمات بهتر باید تجمیع شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در روز دوم سفر به آذربایجان غربی هم نخستین مقصد خویش را منطقه آزاد و شهر ماکو تعیین کرد.
۱.۷ میلیارد دلار از تعهدات ارزی پیله وران و مرزنشینان پرداخت نشده است
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران هم در جلسه بررسی مشکلات مرزی شهرستان سردشت بر رفع مشکلات ارزی و صادراتی پیله وران و مرزنشینان تصریح کرد و اظهار داشت: هنوز یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار تعهدات ارزی پیله وران و مرزنشینان پرداخت نشده و باقیمانده است.
حمید زادبوم اضافه کرد: چند میلیون نفر در سرتاسر کشور از فعالیتهای تجاری مرزنشینی و پیله وری امرار معاش می کنند و بر همین مبنا ضروریست تا با همکاری تمام دستگاههای مسوول همچون بانک مرکزی، گمرک و سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ‎های مرزی، ضمن حل مشکلات در رابطه با این حوزه، از فرصت های تجاری پیش رو در مرزهای کشور استفاده بهینه کرد.
وی با اشاره به اینکه برای حل مسایل و مشکلات این حوزه در ۲ سال گذشته تلاشهای زیادی صورت گرفته است اظهار داشت: قبلا پیله وران می توانستند به هر میزانی در سالهای گذشته صادرات انجام دهند اما حالا این امر محدود شده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: این رویه به خاطر این که از سال ۹۷ برای صادرات، تعهد مرزی بوجود آمده پیله وران و مرزنشینان بایستی در یک سقف محدود صادرات انجام دهند چونکه اگر بیشتر از حد تعیین شده باشد بایستی کارت بازرگانی دریافت نمایند.
وی اضافه کرد: الان کشور در یک جنگ و دفاع تمام عیار اقتصادی قرار دارد از اینرو تمام تلاش ها برای رفع موانع و توسعه اقتصادی و اشتغالزایی و خنثی سازی دسیسه های شوم دشمنان و هم کوتاه کردن دست آنان در این جنگ اقتصادی انجام می گیرد.
زادبوم با اشاره به اینکه برای پیشرفت و رفع موانع اقتصادی و تولیدات نیازمند راهبردی اساسی، برنامه ریزی دقیق و سیاست کلی و بلند مدت هستیم اظهار داشت: فقط امر صادرات مهم نیست بلکه صادرات خوب، پول درآوردن و دریافت خوب از کشورهای خارجی مهم می باشد.
وی ضمن اشاره به این که ایران در تولید محصولات کشاورزی حرف های زیادی برای گفتن دارد اظهار نمود: محصولات کشاورزی کشور بسیار باکیفیت و زیاد است و با زحمت فراوانی تولید می شود پس بایستی برای صادرات آن با برنامه و راهبردهای اساسی انجام بگیرد.
رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران ضمن اشاره به پتانسیل های خوب شهرستان مرزی سردشت اظهار داشت: آینده شهرستان با عنایت به موقعیت استراتژیکش از نظر کشاورزی، مرزی و گردشگری بسیار روشن است ازاین رو تصمیمات و برنامه هایی که برای آینده آن طرح ریزی می شود باید تخصصی باشد.
منطقه آزاد ماکو مهم ترین منطقه تجاری، صنعتی و معدنی کشور است
رزم حسینی در جلسه ویژه ای که برای امضای تفاهم همکاری بین سازمان منطقه آزاد ماکو و سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران برگزار شد، با اشاره به اینکه منطقه آزاد ماکو با دارابودن مرز بازرگان بعنوان بزرگترین گذرگاه مرز زمینی کشور نقش مهمی در توسعه تجارت بین المللی دارد، اظهار داشت: این منطقه مهم ترین منطقه تجاری، ترانزیتی، صنعتی و معدنی کشور است.
وی عنوان کرد: فرصت های بسیاری برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو در حوزه های مختلف فراهم شده که درصورت تبیین به بخش خصوصی می تواند مقصد سرمایه گذاری مطمئن باشد.
وی افزود: کمتر منطقه ای در کشور همچون منطقه آزاد ماکو با این حجم از ذخایر معدنی موجود است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در ۶ ماه گذشته تغییراتی در ریل صادرات و واردات کشور صورت گرفته و محدودیت های صادراتی رفع شده است، افزود: هیچگونه محدودیتی در صدور مجوز فعالیتهای صنعتی و معدنی در کشور نداریم.
شمال آذربایجان غربی هم صاحب واحد استحصال و تولید طلا شد
در سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت در مسافرت به شمال آذربایجان غربی، به خوی هم رفت و علاوه بر بازدید از کارخانه نساجی این شهرستان پرجمعیت شمال استان، واحد استحصال و تولید طلا را افتتاح نمود.
این واحد که با ظرفیت تولید سالانه ۶۰۰ کیلوگرم طلا و نقره در خوی به بهره برداری رسیده در پنج هزار مترمربع زیربنا و با ۲ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در ناحیه صنعتی ایواوغلی خوی راه اندازی شده است.
با بهره برداری از این واحد تولیدی، سالانه ۳۰۰ کیلوگرم طلا و ۳۰۰ کیلوگرم نقره تولید می شود.
افتتاح این طرح مهم صنعتی در شمال آذربایجان غربی باعث ایجاد فرصت شغلی برای ۸۰ نفر در منطقه خوی شده است.
وزیر صنعت معدن و تجارت همینطور در مسافرت به خوی، از روند اجرای طرح توسعه کارخانجات نساجی خوی بازدید کرد.
این طرح شامل ایجاد خط رنگرزی پارچه است که روزانه ۵۰ هزار متر پارچه را رنگرزی خواهد کرد؛ با بهره برداری از این بخش هم برای ۲۰۰ نفر امکان اشتغال در کارخانجات نساجی خوی فراهم می شود.
طرح توسعه نساجی در سلماس افتتاح شد
طرح توسعه نساجی سلماس هم با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و سرمایه گذاری۱۰۰ میلیاردریال خارجی به بهره برداری رسید.
این واحد تولیدی در ۱۲ هزار متر مربع مساحت با سه سالن تولید و زیربنای هفت هزار مترمربع همچون واحدهای موفق در حوزه نساجی استان است.
تولیدات این بنگاه اقتصادی به استانهای تهران، البرز، قزوین، اصفهان، یزد، مازندران و گلستان ارسال می شود.
ظرفیت تولید سالانه این واحد تولیدی، سه هزار تن بوده و ۶۰ نفر به صورت مستقیم در آن شاغل هستند.
آخرین مقصد سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت در آذربایجان غربی، ارومیه و شرکت مارال تریلر این شهر بود؛ در این بازدید رزم حسینی از ظرفیت های این بنگاه بزرگ اقتصادی بازدید کرد و در جریان مشکلات آن هم قرار گرفت.
سپس جلسه نهایی وزیر صمت در آذربایجان غربی با صنعتگران آذربایجان غربی برگزار شد؛ او در این نشست اخبار بسیار خوبی در حوزه اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت کشور داشت.
تجارت خارجی کشور پارسال به ۷۴ میلیارد دلار رسید
وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست ضمن اشاره به صادرات و واردات ۱۴۶ میلیون تنی کالا از کشور طی سال قبل اظهار داشت: حجم تجارت خارجی کشور در سال ۱۳۹۹ به ۷۴ میلیارد دلار رسید.
رزم حسینی عنوان کرد: پیشگیری از واردات ۵.۵ میلیارد یورو کالای غیرضروری طی سال گذشته، افتخاری برای دولت در جهت پشتیبانی از تولید داخل و ممانعت از واردات بی رویه به کشور بوده است.
وی اضافه کرد: همینطور طی سال قبل سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو از اقلام ساخت داخل در صنایع مختلف استفاده و از واردات اقلام مشابه خارجی جلوگیری شد.
وی افزود: اقلام داخلی هم طبق گفته افرادی که از آنها بهره برده اند، کیفیت بسیار خوبی داشته و در کنار آن از قیمت بسیار مناسبی هم برخوردار بوده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: همینطور در جهت طرح های اقتصاد مقاومتی ۴۵۰ هزار میلیارد تومان فرصت سرمایه گذاری جدید در کشور به امضا رسیده است.
رزم حسینی عنوان کرد: در جهت پشتیبانی از بخش معادن هم ۶ هزار معدن راکد کشور آزادسازی می شود که سهم آذربایجان غربی ۵۰۰ معدن است.
وی ضمن اشاره به بازدیدهای مفصل صورت گرفته طی ۲ روز گذشته از واحدهای صنعتی آذربایجان غربی، روند تولید را در این استان رو به جلو و دارای شتاب مناسب ارزیابی کرد و افزود: مردم و فعالان اقتصادی این استان در تولید و تجارت نقش آفرینی می کنند که باید به این همت، تبریک گفت.
در این جلسه مسئولان استانی هم ظرفیت های اقتصادی، صنعتی و تجاری آذربایجان غربی را عرضه دادند.
۲۲۰ واحد تولیدی در آذربایجان غربی احیا شد
استاندار آذربایجان غربی در این جلسه اظهار داشت: ۲۲۰ واحد تولیدی در آذربایجان غربی احیا شده است
شهریاری ضمن اشاره به اینکه استان زمینهای مناسبی برای ایجاد شهرک های صنعتی و حوزه صنعت دارد، خاطرنشان کرد: از این تعداد واحد ۹۷ مورد در طول سال ۱۳۹۹ احیا شده است.
وی ضمن اشاره به افزایش هفت برابری میزان صادرات استان طی یک سال قبل نسبت به سالهای قبل از آن، اظهار داشت: خوشبختانه در طول سال قبل بیشتر از ۳ میلیارد دلار صادرات داشتیم.
استاندار آذربایجان غربی عنوان کرد: با وجود وجود مشکلات مالی، درخواست برای سرمایه گذاری در استان طی سالهای گذشته بخصوص ۲ سال گذشته بسیار افزایش پیدا کرده است.
شهریاری با قدردانی از واحدهایی که برای چندین هزار نفر در سطح استان اشتغال زایی کرده اند، اضافه کرد: وجود چنین افرادی در منطقه هم برای استان و هم برای کشورمان بسیار غنیمت است چون که به نوبه خود نقش بسزایی در پیشرفت اقتصادی کشور بر عهده دارند.
وی با اشاره به اینکه دورنمای خوبی در انتظار استان است، تصریح کرد: وجود معادن طلا، مس، خاک های نادر، تیتانیوم و سایر معادن آینده خوبی را در پیش روی استان قرار داده است.
وی خاطرنشان کرد: آذربایجان غربی از لحاظ داشتن واحدهای صنعتی در رتبه ۱۳ کشوری قرار دارد.
آذربایجان غربی یکی از استانهای با ظرفیت های بالای صنعتی، معدنی و تجاری است و علاوه بر داشتن صدها واحد صنعتی و دهها واحد معدنی فعال بخصوص در حوزه سنگ های تزیینی، ۹۶۷ کیلومتر مرز، ۹ گمرک و ۶ بازارچه مرزی این استان را به دروازه ایران به اروپا تبدیل نموده است؛ ظرفیت هایی که می تواند این استان را به یک از پیشرفته ترین مناطق کشور تبدیل کند.


1400/03/09
17:25:13
5.0 / 5
352
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است