بازسازی باران هلیومی مشتری در آزمایشگاه!

بازسازی باران هلیومی مشتری در آزمایشگاه! به گزارش شاه بلاگ دانشمندان موفق به بازسازی آب و هوای سیاره های مشتری و زحل در آزمایشگاه شدند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، محققان با استفاده از فشار بالا و امواج لیزر موفق به بازسازی باران هلیوم شدند که تصور می شود در سیاره های مشتری و زحل می بارد.
بخش زیادی از جو این سیارات گازی بزرگ از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده است. مدت هاست دانشمندان پش بینی کرده اند که تحت چنین شرایطی هلیوم به شکل قطرات باران درآمده و بر روی سطح سیاره سقوط می کند اما انجام آزمایشات جهت بررسی آنها دشوار بوده است.
حالا به لطف محققان دانشگاه روچستر(Rochester)، برکلی(UC Berkeley)، آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور(Lawrence Livermore) و کمیسیون انرژی های جایگزین و انرژی اتمی فرانسه این شرایط جوی و باران هلیومی این سیارات درون آزمایشگاه بازسازی شده است.
دانشمندان ابتدا با استفاده از سلول سندان الماس(DAC) که وسیله ای برای ایجاد فشار بالا است تلفیقی از هلیوم و هیدروژن را به اندازه ی ۴۰ هزار برابر فشار جو زمین فشرده کردند. سپس به آن لیزر پرقدرت شکلیک کردند که سبب ایجاد موج هایی قوی شد که این ماده را بیشتر فشرده می کرد. این ترکیب تا دمایی بین چهار هزار ۴۲۵ تا ۹ هزار و ۹۲۵ درجه ی سانتی گراد گرم شد.
سپس زمانی که محققان بازتاب سیگنال های به دست آمده را بررسی کردند مشاهده نمودند که رسانایی الکتریکی در بعضی نقاط به سرعت درحال تغییر است. این بدان معناست که هلیوم و هیدروژن درحال جدا شدن از هم هستند و در نتیجه هلیوم ها به یکدیگر متصل شده و تبدیل به قطراتی می شوند و در بین هیدروژن ها قرار می گیرند. درست همانطور که دانشمندان پیشبینی کرده بودند این قطرات سنگین مانند باران فرو می ریزند
گیلبرت کالینز(Gilbert Collins) نویسنده ی اصلی این مقاله می گوید: آزمایشات ما نشان داده است که قطرات هلیوم به شکل باران بر روی سطح مشتری و زحل می ریزند. این تحقیقات به ما در درک بهتر ماهیت و تکامل مشتری کمک می نماید سیاره ای که مدت ها از سیاره ما در مقابل اجرام فضایی محافظت کرده است.
هلیوم تنها ماده ی عجیبی نیست که به صورت باران بر سطح سیارات دیگر می بارد. ستاره شناسان پیش از این شواهدی از بارش سنگ، الماس، یاقوت، آهن یا اکسید تیتانیوم هم یافته اند.
این مقاله در مجله ی Nature به چاپ رسیده است.
منبع:

1400/03/13
11:26:58
5.0 / 5
262
تگهای خبر: آزمایشگاه , دانش , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است