كشف سیاره ای عجیب كه شباهت قابل توجهی به زمین دارد

كشف سیاره ای عجیب كه شباهت قابل توجهی به زمین دارد شاه بلاگ: سیاره ای عجیب که اخیرا کشف شده، دانشمندانی که به دنبال حیات فرازمینی هستند را شگفت زده کرده است.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، محققان مرکز پیشرانه جت ناسا و دانشگاه نیو مکزیکو سیاره ای فراخورشیدی به نام "TOI-۱۲۳۱ b" کشف کرده اند که به دور یک ستاره کوتوله M یا ستاره کوتوله قرمز می چرخد.
دانشمندان توانستند خصوصیت های ستاره و شعاع و جرم سیاره ی "TOI-۱۲۳۱ b" را به دست بیاورند. این اطلاعات به آنها در اندازه گیری چگالی این سیاره و رسیدن به فرضیه هایی درمورد اتمسفر آن کمک کرد.
این سیاره اندازه ای کوچک تر از نپتون دارد و سه برابر از زمین بزرگ تر است و طول مدت گردش آن در مدار ۲۴ روز است. نسبت به زمین هشت برابر به خورشید خود نزدیک تر است اما دمای آن مشابه سیاره ماست چونکه کوتوله قرمز قدرت کمتری دارد.
دمای جو این سیاره حدودا ۱۴۰ درجه فارنهایت (۵۷ درجه سانتی گراد) است و یکی از خنک ترین سیارات فراخورشیدی کوچک است که میتوان جو آنرا بررسی کرد و امکان دارد در ارتفاعات آن ابر وجود داشته باشد و بتوان در سطح آن آب پیدا کرد.
به نقل از جنیفر برت(Jennifer Burt)، دانشمند ناسا و دیانا دراگومیر(Diana Dragomir) دانشیار دپارتمان فیزیک و اخترشناسی دانشگاه نیومیکزیکو، مشاهدات آینده به ما کمک می نماید تا بفهمیم چقدر احتمال دارد ابرهایی از جنس آب در سیاراتی با چنین دماهایی تشکیل گردد. مطالعات آینده برای درک نحوه ی تشکیل آن ضروریست.
دراگومیر می گوید: چگالی کم سیاره "TOI-۱۲۳۱ b " نشان داده است که جو قابل توجهی آنرا احاطه کرده است و یک سیاره ی سنگی نیست. اما ترکیبات و میزان این جو هنوز معلوم نیست.
سیاره ی "TOI-۱۲۳۱ b" می تواند جوی از هیدروژن یا هیدروژن-هلیوم داشته باشد و یا جو آن از بخار آب تشکیل شده باشد. هرکدام از این موارد منشا متفاوتی را نشان می دهند و به ستاره شناسان در درک نحوه ی تشکیل سیارات نزدیک به کوتوله قرمز و تفاوت آنها با نحوه ی تشکیل سیارات نزدیک به خورشید کمک می نماید.
دانشمندان می توانند با بررسی گازهایی که از این سیارات ساطع می شوند آنها را بررسی نمایند و در این گازها به دنبال نشانه هایی از وجود هیدروژن و هلیوم بگردند.
برت می گوید: یکی از نتایج جالب این است که در خلال دو دهه گذشته، هیچ کدام از سیارات جدیدی که کشف کرده بودیم شبیه به سیارات منظومه ی شمسی نبودند.
این سیاره ی جدید هنوز عجیب است و کمی شبیه به سیارات همسایه ماست. در مقایسه با بیشتر سیاراتی که تابحال کشف کرده ایم که دمای آنها صدها و هزاران درجه فارنهایت بود، سیاره ی "TOI-۱۲۳۱ b" حدودا سرد است.
منبع:

1400/03/20
12:28:44
5.0 / 5
281
تگهای خبر: جت , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است