مدیركل امور اقتصادی و دارای استان تهران:

سال گذشته افزون بر ۱ و دو دهم میلیارد دلار سرمایه خارجی در تهران جلب و جذب شد

سال گذشته افزون بر ۱ و دو دهم میلیارد دلار سرمایه خارجی در تهران جلب و جذب شد به گزارش شاه بلاگ مدیرکل امور اقتصادی و دارای استان تهران اظهار داشت: این استان پارسال و در چارچوب 27 قرارداد، افزون بر 1.2 میلیارد دلار سرمایه خارجی جلب و جذب کرد.


فرزانه دهنادی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: تهران موفق شد در سال گذشته، با جذب ۲۷ طرح سرمایه گذاری خارجی با حجمی بیش از ۱.۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری، رتبه نخست در حوزه «جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی» و «تعداد طرح های مصوب سرمایه گذاری خارجی» را در سطح کشور کسب کند.
وی اشاره کرد: بهره گیری از سرمایه گذاری خارجی، علاوه بر این که روشی نوین در تامین منابع مالی طرح های سرمایه گذاری به شمار می آید، دستاوردهای دیگری همچون انتقال فناوری، ارتقای سطح فناوری و کیفیت عرضه کالا و خدمات، توسعه مهارت و مدیریت، افزایش راندمان، توسعه صادرات، رشد اقتصادی و بهبود سطح رفاه عمومی جامعه را به همراه دارد.
دهنادی اظهارداشت: تشویق و جذب سرمایه گذاری خارجی یکی از سیاست های اصلی و راهبردهای مهم کشور و در اسناد و قوانین بالادستی همچون ابلاغیه اقتصاد مقاومتی و قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی مورد تاکید قرار گرفته است.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان تهران اظهار داشت: در این راستا مرکز خدمات سرمایه گذاری، بعنوان کانون مراجعه متقاضیان سرمایه گذاری در سطح استان تهران، ضمن انجام امور تفویضی از طرف سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران و اعمال اختیارات مربوطه، مرجع هماهنگی استان با سازمان مربوطه است.
وی اشاره کرد: در بدترین شرایط تحریم های اعمال شده مقابل کشورمان، همیشه اقدامات لازم درباب جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی از طرف مرکز خدمات سرمایه گذاری استان تهران اجرائی شده و اگر شاهد این حجم تحریم بی سابقه مقابل کشور نبودیم، بدون شک نتایج حاصله در استان نیز بسیار چشم گیرتر می بود.
دهنادی درباب محورهای برنامه عملیاتی مرکز خدمات سرمایه گذاری افزود: برنامه محوری یکی از اصول اساسی موفقیت در جذب سرمایه گذاری خارجی است و باید در آن فرآیندهای اجرائی بصورت کامل مدنظر قرار گیرد و برنامه عملیاتی متناسب با فرآیندهای موصوف آماده و اجرائی شود.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان تهران اظهار داشت: مرکز خدمات سرمایه گذاری این استان با تدارک و تدوین یک برنامه عملیاتی منسجم و دقیق و پیش بینی محورهای مختلف برای اجرائی کردن این برنامه، کوشش کرد تا برمبنای محورهای پیش بینی شده حرکت، لطمه ها و نقاط قوت و ضعف خود در هر بخش را شناسایی و نسبت به تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف اقدام نماید.
نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان تهران محورهای برنامه عملیاتی مرکز خدمات سرمایه گذاری این استان را «توانمندسازی، سازماندهی و ظرفیت سازی»، «تشویق، تصویرسازی و بازاریابی بین المللی»، «تسهیل و جذب سرمایه گذاری» و «نظارت و راهبری طرح های سرمایه گذاری» برشمرد.
وی اعلام نمود: در امتداد «توانمندسازی، سازماندهی و ظرفیت سازی» اقدامات مختلفی صورت گرفته که همچون با اهمیت ترین این اقدامات می توان به «بررسی، شناسایی و تعیین اولویت های اصلی سرمایه گذاری استان»، «شناسایی، بررسی، به روزرسانی و تدارک فرصت های سرمایه گذاری جدید استان»، «انجام کارهای مطالعاتی و تهیه گزارش های علمی کاربردی در حوزه سرمایه گذاری و کسب و کار» اشاره نمود.
دهنادی همچون اقدامات انجام شده در حوزه «تصویرسازی، برندسازی و بازاریابی بین المللی» را طراحی، تدوین و اجرای نقشه (اطلس) سرمایه گذاری استان تهران در قالب جی آی اس، مشارکت در رویدادها، همایش ها، نمایشگاه ها و نشست های در رابطه با سرمایه گذاری، تهیه و انتشار کتاب سرمایه گذاری و اقلام دیگر تبلیغی و تشویقی سرمایه گذاری اعلام نمود.
نایب رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان تهران اظهار داشت: راهنمایی و ارائه خدمات مشاوره ای و هدایت متقاضیان سرمایه گذاری درباب فرآیندهای سرمایه گذاری، مقررات مربوطه و همین طور نحوه ارائه تقاضا و تکمیل پرونده های درخواست مجوز سرمایه گذاری قسمتی از اقدامات انجام شده از طرف این مرکز درباب «تسهیل و جذب سرمایه گذاری» شمرده می شود.
وی درباب اقدامات انجام شده در زمینه «نظارت و راهبری طرح ها» نیز افزود: برگزاری و یا مشارکت در نشست ها و جلسات نظارتی با هدف پیگیری و رفع مشکلات و چالش های سرمایه گذاری، شناسایی، پالایش و پیگیری موانع سرمایه گذاری بطور عام و سرمایه گذاران خارجی بطور خاص، انجام هماهنگی لازم در امور مربوط به سرمایه گذاری خارجی قبل و پس از صدور مجوز همچون اعلامیه تاسیس، مجوزهای مختلف، پروانه های انشعاب، پروانه استخراج و ثبت شرکت، و شناسایی مقررات مزاحم و دست و پاگیر فراروی محیط کسب وکار و تهیه و ارسال گزارشات لازم به مراجع ذیربط همچون اقدامات انجام شده این حوزه به شمار می آید.منبع:

1400/04/05
23:11:35
5.0 / 5
30561
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است