چه اتفاقی رخ می دهد اگر ماه به نصف فاصله فعلی اش از زمین برسد؟

چه اتفاقی رخ می دهد اگر ماه به نصف فاصله فعلی اش از زمین برسد؟ چه اتفاقی رخ می دهد اگر ماه در یک دوم فاصله ی فعلی از زمین قرار بگیرد؟ فوران آتش فشان، سیل و زلزله دور از انتظار نیست.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از لایو ساینس، "نیل کامینز" (Neil Comins)، فیزیکدان دانشگاه ماین درپاسخ به این پرسش می گوید: در حقیقت طغیان آب ها دور از انتظار نیست. شناخته شده ترین اثر ماه بر زمین جزر و مد است و اگر ماه نصف فاصله ی فعلی را با زمین داشت، قدرت جزر و مد هشت برابر می شد. در نتیجه تعدادی از جزایر زمین بیشتر طول روز را در زیر آب بودند و مناطق ساحلی پر جمعیت نیز غیرقابل سکونت می شدند.
وی ادامه داد: افزایش شدت جزر و مد تنها نتیجه ی نزدیک شدن ماه به زمین نیست. ماه بر روی خشکی های زمین نیز اثر می گذرد و اگر بطور اتفاقی به زمین نزدیک شود، امواج شدید انرژی به زمین برخورد می کند.
"جازمین اسکارلت" (Jazmin Scarlett) که یک آتش فشان شناس در دانشگاه "کوئین مری" (Queen Mary) لندن است، می گوید: بروز یک "گرانش ناگهانی" بر روی پوسته زمین اثر می گذارد و موجب ایجاد زمین لرزه های بیشتر و فوران آتش فشان ها می شود.
بطور مثال قمر "آیو" (Io) سیاره ی مشتری که از نظر آتش فشانی فعال ترین عضو منظومه ی شمسی است را در نظر بگیرید، این قمر در اثر گرانش سیاره ی مشتری بدین شکل درآمده است و اگر ماه نیز به زمین نزدیک شود، زمین سرنوشتی مشابه پیدا خواهدنمود.
علاوه بر اتفاق هایی که برای پوسته زمین رخ خواهد داد، در طول زمان سرعت چرخش زمین نیز کاهش پیدا می کند. زمانی که ماه اقیانوس ها را به سمت خود می کشد، اصطکاک به وجود آمده بین آب ها و کف اقیانوس موجب کند شدن چرخش زمین می شود. به قول "کامینز"، امروزه گردش زمین در حدود یک هزارم ثانیه در هر قرن کاهش پیدا می کند و اگر ماه در فاصله ای معادل نصف فاصله ی فعلی با زمین قرار داشت، سرعت چرخش زمین با سرعت بیشتری کاهش می یافت.
اگر ما بتوانیم از زمین لرزه های ناگهانی، فوران آتش فشان، طولانی شدن روز و شب و جزر و مد شدید جان سالم به در ببریم، شاهد کسوف های مکرر خواهیم بود. از آن جا که ماه بخش بزرگی از آسمان را فرا می گیرد، احتمال عبور آن از جلوی خورشید بیشتر است. ظاهر ماه در آسمان مشابه ظاهر فعلی آن خواهد بود تنها کمی بزرگ تر.
اگر ماه به آرامی و نه بصورت ناگهانی به زمین نزدیک شود، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟
به قول "اسکارلت"، تغییرات در جذر و مد و پوسته زمین به آرامی رخ می دهد. روز و شب های طولانی می تواند جو زمین را تغییر دهد و موجب تغییراتی در تکامل موجودات شود.
آیا این امکان وجود دارد که ماه به زمین نزدیک شود؟
پاسخ این سوال تنها حدس و گمان است، اما "کامینز" می گوید: اگر یک سیاره ی بزرگ در زمان و مکان مناسب نزدیک به ماه و زمین قرار بگیرد، می تواند ماه را به سمت زمین سوق دهد. حتی اگر چنین اتفاقی رخ دهد، سال ها طول می کشد که ماه به نصف فاصله ی فعلی خود از زمین برسد و اثرات آن بلافاصله در زمین حس نخواهد شد.1400/04/28
20:03:20
5.0 / 5
133
تگهای خبر: دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است