تصاویری از خروج جت پلاسما از مركز یك سیاه چاله با جزئیات بی نظیر

تصاویری از خروج جت پلاسما از مركز یك سیاه چاله با جزئیات بی نظیر شاه بلاگ: تصاویری جدید با جزئیات بی نظیر از خروج جت پلاسما از مرکز یک سیاه چاله اخیرا توسط تلسکوپ ˮافق رویدادˮ ثبت شده است.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، این تصاویر خروج جت پلاسما از مرکز کهکشان "قنطورس ای"(Centaurus A) را با دقت ۱۰ برابری و وضوح ۱۶ برابری نسبت به تصاویر قبلی نشان داده است.
سیاه چاله ها مجموعی از امواج پر قدرت و ذرات را با سرعتی نزدیک به سرعت نور به فضا پرتاب می کنند که به آن جت پلاسما گفته می شود.
"مایکل جانسن"(Michael Janssen)، ستاره شناس موسسه ی مکس پلانک در آلمان می گوید: ما از نزدیک خروج یک جت پلاسما که بوسیله ی یک سیاه چاله بزرگ به بیرون پرتاب می شود را مشاهده می نماییم.
تلسکوپ "افق رویداد"(Event Horizon) خروج امواج رادیویی عظیمی از سیاه چاله را نشان داده است که وقتی از زمین به آن نگاه می نماییم کوچک به نظر می آید. دانشمندان در اطلاعیه ای اعلام نمودند که وقتی این تصاویر با ضریب یک میلیارد بزرگنمایی شوند، سیاه چاله ای به اندازه یک سیب که روی سطح ماه قرار داشته باشد قابل مشاهده می باشد در حالیکه جت های پلاسمایی انتشار یافته از آن ۱۶ برابر از خود ماه بزرگ ترند. سیاه چاله ای که در مرکز کهکشان "قنطورس ای" قرار دارد جرمی معادل ۵۵ میلیون خورشید دارد.


"کهکشان قنطورس ای" که با نام "NGC ۵۱۲۸" هم شناخته می شود یکی از بزرگ ترین و درخشان ترین اجرام آسمانی است. این کهکشان در سال ۱۹۴۹ رصد شد.
"ویلگاس"(Maciek Wielgus)، یکی از نویسندگان این مقاله می گوید: سیاه چاله ای که در مرکز کهکشان "قنطورس ای" قرار دارد با سیاه چاله ای که در مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد بسیار متفاوت می باشد و انرژی بیشتری منتشر می کند.
دانشمندان همچنان درحال جستجوی علت به وجود آمدن و خروج این جت های پلاسمایی از سیاه چاله ها هستند. این تصاویر نشان داده است که جت هایی که از مرکز سیاه چاله دورتر هستند روشن ترند. پدیده ای که تابحال توضیحی برای آن وجود ندارد.
محققان در آینده قصد دارند با استفاده از تلسکوپ های فضایی اطراف این سیاه چاله را در طول موج های کوتاه تر و با وضوح بیشتر مورد بررسی قرار دهند. هدف نهایی آنها ثبت تصاویری از مرکز سیاه چاله است مشابه کاری که برای سیاه چاله ای در مرکز کهکشان "M۸۷" انجام شده بود.
این تحقیقات در روز دوشنبه ۱۹ ژوئیه در مجله ی "Nature Astronomy" منتشر گردید.
منبع:

1400/04/29
22:28:48
5.0 / 5
114
تگهای خبر: جت , دانش , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است