دستگاه دانش آموزی برای نجات خانه از حریق

دستگاه دانش آموزی برای نجات خانه از حریق شاه بلاگ: یک دانش آموز آمریکایی بعد از آنکه خانه اش تقریباً دو سال پیش بر اثر آتش سوزی کاملا سوخت، یک دستگاه اطفای حریق جدید برای محافظت از خانه ها در مقابل آتش سوزی طراحی نموده است.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ایالت کالیفرنیا درحال مبارزه با یکی از بزرگترین آتش سوزی های جنگلی در تاریخ خود است. در صورتیکه ایالات متحده با ۹۶ آتش سوزی گسترده فعال که تقریباً دو میلیون هکتار از اراضی این کشور را درنوردیده است، مبارزه می کند، آتش سوزی جدیدی در منطقه شمالی ایالت کالیفرنیا هزاران نفر را آواره کرده است و بدتر این که فصل آتش سوزی ها هنوز به انتها نرسیده است.
حالا یک دانش آموز دبیرستانی از ایالت سان فرانسیسکو به نام "آرول ماتور" نوع جدیدی از تجهیزات اطفای حریق را طراحی نموده است که "F.A.C.E" نام دارد.
"آرول" می گوید: من شاهد هستم که صدها هزار نفر هر ساله خانه های خودرا برای فرار از آتش سوزی تخلیه می کنند، اما هیچ گاه فکر نمی کردم که خودم یکی از این افراد باشم. در تابستان ۲۰۱۹ من و خانواده ام مجبور به ترک خانه خود شدیم و سپس خانه ما طعمه حریق شد. در آن لحظه این مساله برای من شخصی شد و من می دانستم که باید کاری دراین زمینه انجام دهم.
اختراع "آرول" یک دستگاه مهار آتش است که بصورت خودکار با حرارت فعال می شود و می تواند به جلوگیری از آتش سوزی کمک نماید. نکته مهم این است که نیازی به حضور کسی جهت استفاده از این دستگاه نیست و بصورت کاملا خودکار فعال می شود.
اما "F.A.C.E" چگونه کار می کند؟ این دستگاه یک قوطی فلزی است که با مخلوطی از آب و ماده ای به نام "آتش سرد"(Cold Fire) پر شده است که یک ماده پیش گیرنده آتش و از نظر محیط زیستی ایمن است. این کپسول دارای یک دریچه هوا در بالای خود، یک فشار سنج هوا در کنار و یک آبپاش در پایین است.
پیش گیرنده آتش ماده ای است که از آتش گیری یک سوخت کاهش می دهد یا احتراق آنرا به تاخیر می اندازد. پیش گیرنده آتش می تواند یک عامل شیمیایی یا ماده ای با ساز و کار فیزیکی باشد. همین طور می تواند روکشی باشد که بر روی یک ماده کشیده می شود.


این دستگاه را می توان در هر مکان دلخواه نصب کرد و وقتی دمای محیط به ۶۸ درجه سانتی گراد برسد، فعال می شود. این یعنی پیش از رسیدن موادی مانند چوب به نقطه اشتعال خود(کمترین دمای لازم برای اشتعال چیزی)، دستگاه فعال شده و بلافاصله ماده پیش گیرنده آتش در گستره ۳۶۰ درجه ای به اطراف پاشیده می شود و ۱.۲ تا ۱.۵ متر بُرد دارد.
"آرول" می گوید: این دستگاه بمحض نصب، آماده است و بعد از آن دیگر نیازی به مداخله دستی ندارد. این دستگاه حتی می تواند در جایی قرار گیرد که مانع از عبور شعله ها و پیشرفت آتش شود.
وی ادامه داد: من استدلال کردم که با داشتن یک دستگاه اطفای حریق خودکار، اشخاص دیگر مجبور نیستند برای نجات خانه های خود به آتش نشانی متکی باشند. آتش نشانان نیز با توجه به این دستگاه می توانند بر مهار آتش تمرکز کنند.
".F.A.C.E" هنوز یک نمونه اولیه است که به شکل گسترده آزمایش نشده است. ضمن این که تمام درآمد حاصل از فروش این دستگاه بمنظور اهدای این دستگاه به مناطقی با خطر آتش سوزی شدید صرف خواهد شد.
منبع:

1400/05/17
15:58:04
5.0 / 5
251
تگهای خبر: پیشرفت , تاریخ , دانش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است