خاطرات مسعود ده نمكی از دوران دفاع مقدس

شریفی نیا و اکبر عبدی با هم تام و جری هستند

شریفی نیا و اکبر عبدی با هم تام و جری هستند مسعود ده نمکی نظرش را درباره بازیگرانی که تا حالا با آنها همکاری کرده است، چنین عنوان می کند: اکبر عبدی سربازی نرفت ولی در سه «اخراجی ها» دوره سربازی اش را گذراند. امین حیایی یکی از بازیگران بسیار عالی است. شریفی نیا هم کُپُل سینما است و با اکبر عبدی تام و جری هستند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا، مسعود ده نمکی ـ کارگردان سینما و تلویزیون ـ درباره دوران دفاع مقدس عنوان کرد: شرایط سنی ما در زمان جنگ ایجاب می کرد که برای دفاع از کشور بجنگیم. در سن ۱۷ سالگی به جبهه رفتم و تا اختتام جنگ آن جا رزمنده بودیم و بعنوان تک تیرانداز وارد گردان سلمان لشکر محمد رسول الله شدم. بعد از آن در چند عملیات حضور داشتم تا آخر جنگ هم بودم. با تقلب یک سال شناسنامه ام را دستکاری کردم تا اجازه اعزام به من بدهند و در نهایت بزرگ شدن من در جبهه بود.
ده نمکی اشاره کرد: شخصی می گفت جنگ عراق مقابل ایران آخرین جنگ بشری است که انسان در مقابل آهن قرار گرفت و پس از آن جنگ ها الکترونیک می شود و بسیار کم جنگ کلاسیکی رخ می دهد. در این نوع جنگ عامل انسانی و روحیات و بعد معنوی خیلی موثر است و در همه جنگ ها صادق است. شهید مطهری می گوید «وقتی شیپور جنگ نواخته می شود مرد و نامرد را جدا می کند» درباره مردها در موقعیت های مختلف زیاد حرف زده ایم اما درباره نامردهای این جبهه صحبتی نکرده ایم.
وی ادامه داد: سخنی از امام خمینی (ره) هم وجود دارد که می فرمایند «جبهه دانشگاه انسان سازی است». شاید از نظر جسمی در جبهه ها بزرگ شدیم اما آنجا در حقیقت آدم شدن و تغییر انفسی است که انسان را بصورت روحی و باطنی بزرگ می کند چون افراد در محک امتحان عملی خداوند قرار می گیرند. وصیت نامه های جوانان ۱۷ ساله را که می خواندیم حرف های عارف های مسن را می زدند که با سال ها سیر و سلوک به آن حجم از بیزاری از دنیا رسیده اند. خیلی ها در این راه ادعا داشته اند اما بسیاری پای عمل که می رسد نمی توانند از جان خود بگذرند.
این کارگردان سینما بیان کرد: تغییراتی که جنگ در ما به وجود آورد گفتنی نیست ملموس است؛ آن عاملی که جوان را از آرامشش در شهر و پیش خانواده می کشد در خاک و خون و تا اندازه ای گیرا است که جوانان دلشان نمی خواست برای مرخصی هم برگردند. اساسا چنین اراده ای عشق جنگ نبود که آنها را نگه می داشت. آن اتفاقی که می افتاد به سبب این بود که جبهه نسبت به خارج از مرزها مدینه فاضله حساب می شد اما درون خودش هم چالش هایی وجود داشت بطورمثال همه افراد شجاع و نترس نبودند. آن هایی که می آمدند یک گام از آن هایی که نمی آمدند بالاتر بودند. آن هایی که شب عملیات موج ۰۲۱ نمی گرفتند که یاد شهر کنند و کم بیاورند باز هم یک پله از کسانی که نتوانسته بودند از دنیا دل بکنند بالاتر بودند. بسیاری هم تا عملیات می رفتند و پای میدان مین کم می آوردند و هوای بازگشت می کردند. در شب عملیات کمتر کسانی بودند که حاضر می شدند جلوی دوشکا بایستند.
ده نمکی درباره اصطلاحشان در میان رزمندگان توضیح داد: موج ۰۲۱ به این معنا است که در جبهه به خاطر این که کد تلفن تهران ۰۲۱ است می گفتیم موج ۰۲۱ کسی را گرفته یعنی او هوای خانواده و زندگی اش در تهران را کرده است.
وی از رابطه صمیمانه خود با دیگر رزمندگان اظهار داشت: کتاب «آدم باش» خاطراتم از تولد تا اختتام جنگ است. جبهه به خاطر آدم هایش برای ما عزیز بود؛ نزدیک به ۴۰ سال از آن روزها گذشته اما هنوز هم با رزمندگان از فامیل به هم نزدیک تر هستیم. آن آدم های فداکار و ایثارگر را در جبهه ها از دست دادیم، افرادی که روی مین رفتند تا دیگران عبور کنند و دیگران زندگی کنند؛ به خاطر این که چنین انسان هایی را از دست دادیم در چاپ نشریات فکر کردم حالا که زنده برگشته ام باید برای آرمان های آنها بجنگم نه خود آنها.


کارگردان «معراجی ها» درباره ارزش قهرمانان برای مردم در دیگر کشورها اشاره کرد: در مسکو مقبره شهدای گم نام هست که بسیار مورد توجه مردم بود و عروس و دامادها گل می آوردند روی مزار این شهدا می گذاشتند و بعد زندگی شان را شروع می کردند. روزی در فرودگاه یکی از کشورهای خارجی دیدم همه افراد دور یک فرد جمع شده اند فکر کردم یک بازیگر معروف یا یک فرد سلبریتی است اما بعدا فهمیدم پیرمردی که مدال های زیادی بر گردن دارد در آن مکان حضور دارد که بازمانده جنگ جهانی دوم بود و جوانان در فرودگاه از او عکس می گرفتند. دنیا با قهرمان های خود اینطور رفتار می کند، در کشورهای دیگر در متروها جایگاه های ویژه برای جانبازان جنگی در نظر گرفته می شود و اسم خیابان ها در این کشور برمبنای اسامی قهرمانان انتخاب می شود و پز نامزدهای ریاست جمهوری در گذشته حضورشان در جبهه بوده است.
ده نمکی اضافه کرد: نشریه راه انداختم برای حفظ آرمان بچه ها تا آنها را برجسته کنم اسمش هم شلمچه بود چون بدترین جنگ ها در شلمچه اتفاق افتاد، روی کاغذ کاهی شهدا را معرفی می کردم تا آرمان های هم سنگرانمان را مطالبه کنم.
وی افزود: فرزند کوچک ترم موقع خواب می گفت از خاطراتی که تا حالا برای کسی نگفتی برایم بگو. مثل قصه خاطراتم را برایش تعریف می کردم و کیف می کرد که از من آتو دارد و چیزهایی را می داند که به رسانه ها نمی گویم. با بچه های ایران و دنیا باید با زبان خودشان از وضع جبهه بگوییم و اهتمام کردم در آثارم هم با ادبیات جهان شمول وضع جبهه را با ادبیات اقشار مختلف برای مردم روایت کند.
کارگردان سینما بیان کرد: عجیب ترین خاطره ام از اخراجی ها۱ زمانی بود که امین حیایی ماسک خودش را به دختری که درگیر شیمیایی شده بود، می دهد که آن دختر فرزند خودم بود که آن روز کلاس اول بود. یک روز برای برگرداندش از مدرسه به دنبالش رفتم که یکی از بچه های کلاس مرا از پنجره دید و از کلاس بیرون آمد و آغاز کرد به خواندن "ایول ایول داش مجید و ایول ایول ایول داش مسعود و ایول" و بعد همه مدرسه در دادن این شعار او را همراهی کردند.
ده نمکی اظهار نمود: به نظرم کاری به این عظمت نمی توانست اینطور موثر باشد. وقتی از جبهه برمی گشتم فکر می کردم همه مردم کل خیابان ها را پر کرده اند و روبان ها را حاضر کردند تا جشنی بزرگ به مناسبت این پیروزی برگزار کند اما آن روز سیستم تبلیغاتی ما بلد نبود از این پیروزی درست استفاده نماید. من در اخراجی ها۲ به این حس رسیدم. وقتی این فیلم اکران شد سینماها شبانه روزی شده بود، بلیط نبود و میلیونها نفر برای دیدن این فیلم به سینما آمدند؛ مردم کف زمین می نشستند در سینما فرش می انداختند و چای دم می کردند تا این فیلم را ببینند. در شمال خانواده ها از روستا به شهر می رفتند که فیلم را ببینند. این حس برایم غرورآفرین بود.
وی درباره استقبال از «اخراجی ها» اظهار داشت: یکی از روزنامه های خارجی درباره این فیلم نوشته بود اخراجی ها تصورات آمریکا را درباره جوانان ایران به هم ریخت. چون آنها فکر می کردند اگر باردیگر جنگ شود همان کهنه سربازان دفاع مقدس باردیگر به جبهه می روند اما استقبال این چنینی از یک فیلم جنگی همه قشرهای مختلف مردم را به سینماها کشاند و نشان داد که هنوز هم کسانی هستند که برای وطن خود بجنگند.
این کارگردان اشاره کرد: نظرش را درباره بازیگرانی که در سینمایی های اخراجی ها با آنها همکاری کرده بود: اکبر عبدی سربازی نرفت ولی در اخراجی های یک دو و سه دوره سربازی اش را گذراند. امین حیایی یکی از بازیگران بسیار عالی سینما است. شریفی نیا کپل سینما است و با اکبر عبدی تام و جری هستند.
ده نمکی خبر داد: درحال تدوین و چاپ فرهنگنامه ای هستیم که بزرگترین کار مرجع جنگ در دنیا است. در این فرهنگنامه تاریخ نویسی اسارت از چند هزار اسیر دفاع مقدس انجام شده و خاطراتشان جمع آوری شده است که می تواند منبع خوبی برای تحقیقات در موضوع دفاع مقدس باشد.
برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳: ۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود. محمد سلوکی و عبدالرضا امیراحمدی مجریانی هستند که هر کدام در شب های مختلف برای مخاطبان فارسی زبان سراسر دنیا «شب نشینی» را اجرا می کنند و تهیه کنندگان این برنامه نیز کاوه امیری جاوید و یوسف بچاری هستند.1400/07/03
09:52:15
5.0 / 5
240
تگهای خبر: تاریخ , جهان , دانش , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است