دغدغه برای سرنوشت کودکان طلاق در سینما

دغدغه برای سرنوشت کودکان طلاق در سینما «امیرمحمد عبدی» اظهار داشت: نگرانی ما بلایی است که معضل طلاق سر بچه ها می آورد و وظیفه خود دانستیم که به این معضل بپردازیم و فکر نماییم که وقتی پدرها و مادرها از هم جدا می شوند، کودکان به چه چیزهایی فکر می کنند. من باید بگویم هدف ما پز دادن با ارتفاع اقتصادی این خانواده نبود!


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش رسیده، فیلم نامه نویس «بام بالا» که بعد از نمایش فیلمشان در جشنواره فیلم کودک و نوجوان در خانه جشنواره در سینما فرهنگ تهران سخن می گفت، افزود: برمبنای آمار، در شمال شهر تهران، از هر ۳ ازدواج یک ازدواج منجر به طلاق می شود. در بحث طلاق نخستین ضربه به بچه وارد می شود. در این فیلم، بچه ها در گیر و دار این ماجرا هستند و در خلال این قصه، واژه «دوستت دارم» به بچه ها یاد داده می شود. همین طور من در این فیلم از این جهت به طبقه مرفه پرداختم که رنگ و لعاب بهتری در این طبقه اجتماعی به چشم می آید.
نشست پرسش و پاسخ فیلم «بام بالا» با حضور عوامل و کارگردان و با اجرای «آرزو پاقلعه نژاد» انجام شد.
در ابتدای این جلسه، سید جمال سید حاتمی کارگردان فیلم اظهار داشت: «بام بالا» فیلمی برای کودکان است و مقرر است مخاطب کودک را خوشحال کند و این مساله را در تمامی بخش ها رعایت کردیم.
او افزود: من دستیار آثار عروسکی بسیاری چون «الو الو من جوجوام»، «کلاه قرمزی» و…. بوده ام و دوست داشتم یک دفعه بصورت مستقل کار کودک انجام دهم.
«امیرمحمد عبدی» فیلمنامه نویس این فیلم در قسمتی از نشست اظهار داشت: وقتی مقرر است فیلمی برای کودک ساخته شود، عروسک وارد کار می شود و فیلم رنگ و لعاب دیگری می گیرد. سید جمال سیدحاتمی و بهروز مفید مدتی طولانی منتظر رسیدن فیلمنامه بودند.
«بامداد افشار» سازنده موسیقی متن این فیلم نیز اظهار داشت: این نخستین تجربه ساخت موسیقی در سینما برای مخاطب کودک برای من بود. دوست داشتم فضای کودک را تجربه کنم. تلاش من در این پروژه دور شدن از ژانر مرسوم موسیقی کودک بود و دوست داشتم آزمون و خطایی داشته باشم. ضمن اینکه همسر من نیز در حیطه موسیقی کودک کار کرده است و این ماجرا موجب شد که بتوانم خودم را در فضای کودک قرار دهم.
در ادامه «حسین ناظریان» مدیر فیلمبرداری فیلم «بام بالا» اظهار داشت: برعکس اینکه همه فکر می کنند این فیلم فقط یک فیلم کودک است، من فکر می کنم مخاطبان «بام بالا» بزرگسالان نیز هستند. یکی از جذابیت های فیلمبرداری این فیلم برای من، رنگ های این اثر بود… حتی فیلمبرداری کار چند ماه به تعویق افتاد تا هوا گرم شود و ما به رنگ مورد نظر برسیم.
«مونا غمخوار» نیز در ادامه این جلسه اظهار داشت: این دومین همکاری من با سید جمال سید حاتمی است. خیلی دوست داشتم که در جشنواره کودک حضور داشته باشم چون خودم هم از بچگی بازی می کردم. در سینما ظاهر اهمیتی ندارد چونکه سینما نیازمند همه چهره ها هست. اگر کودکی به سینما علاقه دارد باید والدینش را کنار خود ببیند و در کلاس های بازیگری شرکت نماید.
«مرتضی پورحیدری» طراح صحنه و لباس فیلم اظهار داشت: من قبل تر فضای کودک را نمی شناختم، برای همین به تماشای آثار کودک بسیاری نشسته ام بلکه از این طریق بتوانم به نقطه مد نظر کارگردان که فیلمی سرشار از رنگ و نور بود، برسم و امیدوار هستم که عملکردم مورد قبول مخاطبان قرار بگیرد.
«احسان روناسی» طراح چهره پردازی فیلم در ادامه اظهار داشت: گریم این فیلم برایم جذاب بود چونکه قرار بود کودک را در صحنه ای به میمون تبدیل نماییم و چنین مسئله ای در نظرم بسیار جذاب بود.
در ادامه «مهرداد جلوخانی»، صداگذار فیلم «بام بالا» نیز از لذت بخشی کار کودک گفت و «نیما قپانوری» طراح جلوه های ویژه فیلم نیز درباره فضای فانتزی فیلم صحبت کرد.
سپس سیدحاتمی در پاسخ به این پرسش که آیا «بام بالا» از «پاتال و آرزوهای کوچک» وام گرفته؟ اظهار داشت: خیر، چنین چیزی نیست اما این خیال که کسی بیاید و آرزوها را برآورده کند همیشه رویای کودکان بوده است و در فیلم و قصه ها شکل پرداخت به این رویا تفاوت داشته است.
«جواد هاشمی» هم که در این جلسه حضور داشت، در آخر گفت: من بابت ساخت این فیلم به سازندگان «بام بالا» تبریک می گویم چونکه این فیلم، اثر بسیار خوبی است.1400/07/19
10:22:16
5.0 / 5
215
تگهای خبر: جت , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است