سرمایه گذاری وزارت دفاع آمریکا برای پژوهش درباره یک بیماری نادر چشمی

سرمایه گذاری وزارت دفاع آمریکا برای پژوهش درباره یک بیماری نادر چشمی پژوهشگران آمریکایی، بررسی جدیدی را در مورد یک بیماری نادر چشمی آغاز نموده اند که با کمک هزینه ˮوزارت دفاع آمریکاˮ صورت می گیرد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی "دانشگاه کرنل"(Cornell University)، پژوهشگران "کالج پزشکی وایل کرنل"(Weill Cornell Medicine)، یک کمک هزینه ۱/۲۷ میلیون دلاری را از "وزارت دفاع آمریکا"(DoD) دریافت کرده اند تا درمانی برای یک بیماری نادر اما مخرب چشمی عرضه کنند. این بیماری بطور معمول افراد نظامی را که چشم آنها در جنگ لطمه می بیند، تحت تاثیر قرار می دهد.
پژوهشگران با کمک این کمک هزینه سه ساله، ایمنی و تاثیر دو پادتن جدید را برای درمان "ویتریورتینوپاتی پرولیفراتیو"(Proliferative vitreoretinopathy) آزمایش خواهند کرد. هم اکنون، هیچ راهی برای درمان این بیماری یا پیش گیری از آن وجود ندارد. ویتریورتینوپاتی پرولیفراتیو هنگامی رخ می دهد که سلول های درون چشم بعد از لطمه دیدن آن، گردهم می آیند و یک ساختار شبیه به گوی را به وجود می آورند.


دکتر "کاترین حجار"(Katherine Hajjar)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: این یک بیماری با توانایی بالقوه نابینا کردن است و بطور قطع ارزش کوشش برای حفظ بینایی را دارد؛ خصوصاً در افرادی که از کشور ما دفاع می کنند و در بیمارانی که به سایر اختلالات چشمی مستعد ایجاد این بیماری مبتلا هستند.
سالانه حدود ۲۰۰ هزار نفر در سراسر جهان به زخم نافذ در چشم گرفتار می شوند که عامل اصلی خطر ویتریورتینوپاتی پرولیفراتیو محسوب می شود. همچنین، این بیماری ممکنست در بعضی از افرادی که تحت جراحی های پیچیده چشم قرار می گیرند یا جدا شدن شبکیه را تجربه می کنند، رخ دهد. شیوع این عارضه در بین افراد نظامی به سبب استفاده بیش از پیش از وسایل انفجاری در جنگ های جدید بالا رفته است و حدودا در نیمی از کسانی که زخم نافذ چشمی دارند، دیده می شود.
این پژوهش جدید، برمبنای یافته های پیشین دکتر حجار صورت گرفته است که آنها هم با بودجه وزارت دفاع آمریکا انجام شده اند و نشان می دهند موش هایی که فاقد ژن یک پروتئین موسوم به "آنکسین آ۲" (Annexin A2) هستند، در مقابل مبتلاشدن به ویتریورتینوپاتی پرولیفراتیو محافظت می شوند. این پروتئین به سلول های شبکیه کمک می نماید تا نسبت به لطمه چشمی واکنش نشان دهند.
حجار و گروهش قصد دارند با بهره گیری از مدلهای حیوانی تعیین کنند که آیا تزریق پادتن های متوقف کننده آنکسین به چشم لطمه دیده می تواند از مبتلاشدن به ویتریورتینوپاتی پرولیفراتیو پیشگیری کند یا خیر. این پادتن ها توسط مؤسسه "TDI" و با همکاری کالج پزشکی وایل کرنل، "مرکز سرطان مموریال اسلون کترینگ"(MSKCC) و "دانشگاه راکفلر"(Rockefeller University) تولید شده اند. این همکاری برای تسریع مراحل ابتدایی کشف مولکول های کوچک و داروی پادتن در درمان های جدید طراحی شده است.
حجار افزود: این همکاری واقعا جالبی با موسسه TDI بوده است برای اینکه آنها در ساختن پادتن هایی که ما استفاده می نماییم، متخصص هستند و ما اطمینان داریم که این پادتن ها با پروتئین مناسب به روش درست واکنش نشان می دهند. اگر ما پادتنی را پیدا نماییم که عملکرد خوبی داشته باشد، امید داریم که بتوان آنرا به سرعت به انسان منتقل کرد؛ بطوریکه زمان توسعه دارو را بطور شایان توجهی کم کند.
حجار امیدوار است که در صورت موفقیت این تلاش، با یک شرکت داروسازی یا زیست فناوری همکاری کند تا طی پنج سال آینده، آزمایش های بالینی را روی انسان انجام دهد. این درمان را در جهان واقعی می توان در مدت کوتاهی بعد از لطمه دیدگی چشم بیمار، به آن تزریق کرد.
حجار اظهار داشت: من در کنفرانس های نظامی شرکت کرده ام و متوجه شده ام که آنها به دنبال چیزی هستند که بتوان آنرا در بیمارستان صحرایی، بین چند دقیقه تا چند ساعت به کار گرفت. چیزی که من تصور می کنم ویال ها یا سرنگ های از پیش بررسی شده حاوی این ماده است که یک پزشک می تواند حتی قبل از شروع پروسه بهبودی، آنرا به چشم لطمه دیده تزریق کند تا از تشکیل بافت شبیه به گوی جلوگیری شود.
حجار اشاره کرد که پژوهش کالج پزشکی وایل کرنل، یکی از چندین پژوهشی است که بر ویتریورتینوپاتی پرولیفراتیو تمرکز دارند. وی ادامه داد: من احیانا می توانم روی کمک برخی از مؤسساتی که چنین کاری را انجام می دهند، حساب کنم و باور دارم که ما توانایی منحصربه فردی برای مشارکت با یک مؤسسه توسعه دارو داریم. تحقق این فرایند، بدون مشارکت آنها ممکن نخواهد بود.
حجار باور دارد که پژوهش های جدید ممکنست حقایقی را نیز در مورد درمان بیماری هایی فراتر از چشم افشا کنند. وی در این زمینه اظهار داشت: این پژوهش به ما در مورد چگونگی بهبود زخم ها در سطح بسیار ابتدایی می آموزد که ممکنست تأثیر گسترده ای در درمان سایر بیماریها داشته باشد و برای کودکان و همین طور بزرگسالان استفاده گردد.1400/08/30
23:48:36
5.0 / 5
103
تگهای خبر: پژوهش , توسعه , تولید , جهان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است