محققان آمریكایی:

تغییرات جوی احتمال مبتلا شدن به سنگ کلیه را افزایش می دهد!

تغییرات جوی احتمال مبتلا شدن به سنگ کلیه را افزایش می دهد! به گزارش شاه بلاگ برپایه مطالعات جدید، تغییرات جوی سبب افزایش سنگ کلیه در اثر عرق کردن بیشتر و از دست دادن آب بدن می شود.


به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، محققان در پنسیلوانیا ادعا می کنند که با افزایش روزهای گرم سال در آینده، افراد در نتیجه ی عرق کردن، آب بیشتری از دست می دهند و در نتیجه ادرار آنها غلیظ تر شده و احتمال ایجاد سنگ کلیه بیشتر می شود.
سنگ های کلیه رسوبات سختی هستند که اغلب به دلیل بالا رفتن غلظت املاح و نمک ادرار در کلیه شکل می گیرند.
مطالعات قبلی نشان داده که دمای بالای محیط سبب افزایش ریسک مبتلا شدن به سنگ کلیه می شود. عدم نوشیدن آب هم به تشکیل آنها کمک می نماید چونکه هرچه آب بیشتری در کلیه ها باشد از چسبیدن بلورهای تشکیل دهنده سنگ کلیه به یکدیگر جلوگیری می شود. در مقابل دمای بالای هوا سبب بروز کم آبی و در نتیجه ایجاد این عارضه دردناک که گاهی احتیاج به جراحی دارد، می شود.
این مطالعه جدید توسط محققان بیمارستان کودکان فیلادلفیا در پنسیلوانیا به رهبری دکتر "گریگوری ای تاسیان"(Gregory E. Tasian)، اورولوژیست انجام گرفته است.
دکتر تاسیان می گوید: نمی توان با قطعیت پیش بینی نمود که سیاست های آینده سبب کاهش یا افزایش سرعت انتشار گازهای گلخانه ای می شود و دمای هوا در آینده چگونه خواهد بود اما تجزیه و تحلیل ها نشان داده است که سیاره درحال گرم شدن ما احیانا سبب افزایش فشار بیماری سنگ کلیه بر نظام سلامت خواهد شد.


سنگ کلیه یک بیماری دردناک است که در اثر رسوب مواد معدنی در ادرار غلیظ ایجاد می شود و عبور این سنگ ها از مجاری ادراری سبب به وجود آمدن درد می شود.
میزان بروز این بیماری طی ۲۰ سال گذشته بخصوص در بین زنان و نوجوانان افزایش پیدا کرده است.
در ایالات متحده آمریکا، میزان مبتلا شدن به سنگ کلیه از شمال به جنوب افزایش می یابد و موارد مبتلا شدن در ایام گرم سال به سرعت رشد می کند. با این وجود در مطالعات پیشین اثر تغییرات جوی بر میزان مبتلا شدن به بیماری سنگ کلیه به صورت دقیق پیشبینی نشده است.
دکتر تاسیان و همکارانشان برای کسب اطلاعات بیشتر، یک مدل کامپیوتری برای تخمین اثر گرما بر بروز سنگ کلیه در کارولینای جنوبی ایجاد کردند.
آنها کارولینای جنوبی را برگزیدند چونکه این ایالت در منطقه ای معروف به "کمربند سنگ کلیه"(kidney stone belt) قرار دارد. بروز سنگ کلیه در این منطقه در جنوب شرقی ایالات متحده آمریکا بیشتر است.
محققان ابتدا رابطه بین میانگین دمای روزانه سراسر این ایالت و ظهور سنگ کلیه در کارولینای جنوبی طی سالهای ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۴ را مشخص کردند.
محققان از دمای حباب مرطوب و یک معیار دقیق تر محاسبه دما برای پیشبینی بروز سنگ کلیه استفاده کردند. دمای حباب مرطوب، معیاری است که دمای محیط و رطوبت را همزمان در نظر می گیرد.
آنها سپس از این دادها برای پیشبینی موارد سنگ کلیه در رابطه با دما تا سال ۲۰۸۹ استفاده کردند. آنها دریافتند که تا سال ۲۰۸۹ موارد سنگ کلیه در رابطه با دما در سرتاسر ایالت از ۲.۲ تا ۳.۹ درصد افزایش خواهد داشت.
دکتر تاسیان می گوید: زمانی که حرف از تغییرات جوی می شود ما به صورت معمول در مورد اثر آنها بر سلامت انسان بخصوص کودکان صحبت نمی نماییم در حالیکه گرم شدن زمین اثر قابل توجهی بر سلامت انسان ها دارد.
این مقاله اخیرا در مجله ی "Scientific Reports" به چاپ رسیده است.1400/10/22
14:22:48
5.0 / 5
104
تگهای خبر: كامپیوتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است