هدف گیری 3 بیماری جدید توسط واکسن مدرنا

هدف گیری 3 بیماری جدید توسط واکسن مدرنا شرکت داروسازی ˮمُدرناˮ ۳ هدف جدید را برای واکسن آران ای پیام رسان(mRNA) خود همچون تبخال تناسلی، آبله مرغان و زونا و سرطان اعلام نموده است.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، شرکت بیوتکنولوژی "مُدرنا" با تاکید بر واکسن mRNA فوق العاده موفق کووید-۱۹ خود، سه هدف جدید توسعه را برای این روش تولید واکسن اعلام نموده است.
این شرکت حالا واکسن خویش را بر روی ویروس "هرپس سیمپلکس"، ویروس "واریسلا زوستر" و یک واکسن جدید سرطان متمرکز کرده است.
در اوایل سال ۲۰۲۰ زمانی که ویروس کرونای جدید معروف به "SARS-CoV-۲" به سرعت در سرتاسر جهان گسترش یافت و سبب ایجاد یک بیماری همه گیر جهانی شد، محققان دست اندر کار در توسعه واکسن mRNA دست به کار شدند. خوشبختانه چند دهه کار، این تکنولوژی جدید را برای یک حرکت بزرگ آماده کرده بود و تا آخر همان سال واکسن های mRNA مخصوص بیماری کووید-۱۹، ایمنی و کارایی فوق العاده ای را نشان دادند.
شتاب در تولید واکسن های mRNA و تزریق آن به میلیونها انسان، راه را برای راه های تحقیقاتی جدید هموار کرد. ازاین رو در حالیکه واضح است که این فناوری می تواند یک واکسن ایمن و مؤثر برای ویروس کووید-۱۹ ایجاد نماید، چه کارهای دیگری می تواند انجام دهد؟
شرکت "مُدرنا" یکی از شرکتهای بیوتکنولوژیکی است که در فناوری mRNA پیشگام است و اخیرا سه هدف توسعه جدید را اعلام نموده است. این سه هدف جدید برای ساخت واکسن mRNA در کنار تمرکزهای قبلی این شرکت بر روی ویروس های HIV، آنفلوانزا، سیتومگالوویروس(CMV) و ویروس "اپشتین بار"(EBV) قرار دارند.
بزرگترین هدف جدید اعلام شده برای واکسن mRNA، ضد ویروس "هرپس سیمپلکس"(HSV) است که دو نوع دارد: ویروس HSV-۱، ویروسی که دهان را تحت تاثیر قرار می دهد و سبب تبخال لب می شود و ویروس HSV-۲ که بیشتر منبع تبخال تناسلی است.
واکسن mRNA شرکت مُدرنا ویروس HSV-۲ را هدف قرار خواهد داد و این شرکت می گوید که انتظار دارد ایمنی بوجود آمده توسط آن در مقابل تبخال تناسلی، باید تا حدودی در مقابل HSV-۱ هم محافظت ایجاد نماید. هر دو ویروس تبخال بعنوان ویروس های نهفته شناخته می شوند، به این مفهوم که عفونت آنها اغلب مزمن است و ویروس برای تمام عمر در افراد خفته می ماند.
تصور می شود که ویروس HSV-۱ تابحال بیشتر از نیمی از جمعیت جهان را آلوده کرده باشد، در حالیکه ویروس HSV-۲ شایع ترین بیماری مقاربتی در جهان است که تصور می شود حدود ۱۰ درصد از مردم دنیا به این بیماری مبتلا هستند. بعضی از محققان همینطور فرض کرده اند که این ویروس امکان دارد در بروز بیماری های عصبی مانند آلزایمر هم نقش داشته باشد.
دومین هدف اعلام شده توسط "مُدرنا"، ویروس "واریسلا زوستر"(VSV) است. این ویروسی است که سبب آبله مرغان می شود و همینطور یک ویروس نهفته است که می تواند سال ها بعد از عفونت اولیه خفته بماند. هنگامی که VSV باردیگر فعال می شود، سبب ایجاد یک بیماری به نام "زونا" می شود.
هدف قرار دادن بیماری زونا توسط "مدرنا" به دنبال اعلامیه ماه گذشته شرکت "فایزر" اعلام شده است که نشان می داد آن شرکت هم به دنبال توسعه واکسن mRNA برای این بیماری رایج است.
هدف نهایی تازه اعلام شده شرکت "مُدرنا"، واکسنی است که هدف آن دو آنتی ژن بیان شده توسط بعضی از سلول های سرطانی است. این واکسن بر دو آنتی ژن متمرکز است: "ایندول آمین ۲، ۳-دیاکسیژناز"(IDO) و "لیگاند ۱ مرگ برنامه ریزی شده"(PD-L۱).
هر دو مولکول نقش مهمی در رشد سلول های تومور دارند. هدف واکسن mRNA برای سرطان، آموزش سلول های ایمنی بدن برای تشخیص سلول های توموری است که این آنتی ژن های خاص را بیان می کنند.
واکسن mRNA در ابتدا روی سرطان پیشرفته پوست یا متاستاتیک و نوعی سرطان ریه به نام "کارسینوم ریه" آزمایش می شود.
"استفان بانسل" مدیر عامل شرکت "مُدرنا" اظهار داشت: ما متعهد به مقابله با ویروس های نهفته با هدف پیشگیری از بیماری های مادام العمری هستیم که با برنامه های واکسن mRNA خود ایجاد خواهیم کرد.
وی ادامه داد: ما با واکسن سرطان جدیدمان، مشتاقانه منتظر بررسی این هستیم که آیا می توانیم سلول های T مخصوص PD-L۱ و IDO۱ را از راه واکسیناسیون القا نماییم. تیم های تحقیقاتی ما روی گزینه های mRNA کار می کنند که ما به دنبال آن هستیم و بزودی اطلاعات بیشتر را به اشتراک خواهیم گذاشت.
منبع:

1400/12/03
12:40:13
5.0 / 5
270
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است