شناسایی حلقه مفقوده برخی اجرام در دور دست ها

شناسایی حلقه مفقوده برخی اجرام در دور دست ها به گزارش شاه بلاگ یک گروه بین المللی از ستاره شناسان به تازگی پیش ماده(Precursor) یک سیاه چاله کلان جرم را شناسایی کرده اند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، یک گروه بین المللی از ستاره شناسان به تازگی با استفاده از داده های آرشیوی تلسکوپ فضایی هابل و دیگر رصدخانه های فضایی و زمینی موفق به شناسایی یک جرم منحصر به فرد در دور دست ها و کیهان اولیه شده اند که این جرم همانند پیوندی بین کهکشان های ستاره ساز و ظهور نخستین سیاهچاله های کلان جرم است.
این جرم نخستین جرم در نوع خود است که در اوایل تاریخ کیهان کشف شده است. اخترشناسان از زمانی که این اجرام در فواصل در ارتباط با زمانی که تنها ۷۵۰ میلیون سال بعد از بیگ بنگ کشف شدند، برای درک پیدایش سیاهچاله های کلان جرم در کیهان اولیه کوشیده اند.
تابحال سیاه چاله های درحال رشد سریع در کهکشان های غبارآلود و ستاره زا اولیه توسط نظریه ها و شبیه سازی های کامپیوتری پیشبینی می شدند، اما تاکنون مشاهده نشده بودند. با این وجود، حالا ستاره شناسان از شناسایی یک جرم به نام "GNz۷q" اطلاع داده اند که گمان می رود اولین سیاه چاله ای باشد که به سرعت درحال رشد است و در کیهان اولیه یافت شده است.
داده های آرشیوی دوربین پیشرفته نقشه برداری هابل به محققان کمک کرد تا انتشار فشرده امواج فرابنفش از قرص برافزایشی سیاه چاله را مطالعه کرده و مشخص کنند که GNz۷q تنها ۷۵۰ میلیون سال بعد از بیگ بنگ وجود داشته است.
"سیجی فوجیموتو"(Seiji Fujimoto) نویسنده اصلی این مطالعه و ستاره شناس دانشگاه کپنهاگ دانمارک اظهار داشت: تجزیه و تحلیل ما نشان داده است که GNz۷q نخستین نمونه از یک سیاه چاله به سرعت درحال رشد در هسته غبارآلود یک کهکشان ستاره زا است که در عصری نزدیک به ایجاد نخستین سیاه چاله کلان جرم شناخته شده در کیهان به وجود آمده است. خصوصیت های این جرم در سرتاسر طیف الکترومغناطیسی با پیشبینی های شبیه سازی های نظری مطابقت دارد.
نظریه های کنونی پیشبینی می کنند که سیاه چاله های کلان جرم زندگی خویش را در هسته های پوشیده از غبار کهکشان های ستاره زا و پیش از بیرون راندن گاز و غبار اطراف و ظهور اختروش های بسیار درخشان، آغاز می کنند. در حالیکه کهکشان های ستاره زا غبارآلود و اختروش های درخشان بسیار نادر هستند، نمونه هایی از کهکشان های ستاره زا غبارآلود و اختروش های درخشان در اوایل کیهان شناسایی شده اند. محققان این مطالعه اعتقاد دارند که GNz۷q می تواند حلقه مفقوده بین این دو دسته از اجرام باشد.
فوجیموتو در ادامه اضافه کرد: GNz۷q ارتباط مستقیمی بین این دو جمیعیت از اجرام کمیاب بوجود می آورد و راه جدیدی برای درک رشد سریع سیاه چاله های کلان جرم در ایام نخست کیهان فراهم می آورد. ما پیش ماده سیاه چاله های کلان جرم را رصد کردیم.
کهکشان میزبان GNz۷q درحال تشکیل ستارگان با سرعت ۱۶۰۰ جرم خورشیدی ستاره در سال است و خود GNz۷q در طول موج های فرابنفش درخشان ظاهر می شود اما در طول موج های پرتو ایکس خیلی کم نور به نظر می آید.
علاوه بر اهمیت GNz۷q برای درک منشا سیاهچاله های کلان جرم، این کشف به علت موقعیت آن در میدان دید ابزار هابل یعنی "میدان گودز شمالی"(Hubble GOODS North field)قابل توجه است. "گودز" مخفف عبارت "بررسی عمیق منشا رصدخانه های بزرگ" است.
محققان حالا امیدوارند که با استفاده از بررسی های اختصاصی با وضوح بالا به جستجوی اجرام مشابه این جرم بپردازند و از ابزارهای طیف سنجی تلسکوپ فضایی جیمز وب برای مطالعه اجرامی مانند GNz۷q استفاده کنند.
یکی از اهداف علمی اصلی تلسکوپ فضایی جیمز وب این است که درباره چگونگی شکل گیری ستاره ها و سیارات اطلاعاتی به دست آورد.
تلسکوپ ۱۰ میلیارد دلاری جیمز وب در روز ۲۵ دسامبر(چهارم دی) سال قبل بعد از سالها تاخیر به فضا پرتاب شد و در روز دوشنبه ۲۴ ژانویه(چهارم بهمن ماه ۱۴۰۰)، به مدار مورد نظر خود در نقطه لاگرانژ ۲ رسید. لاگرانژ ۲ نقطه ای متعادل از نظر گرانشی است که در فاصله ۱.۵ میلیون کیلومتری از سیاره ما قرار دارد. تلسکوپ فضایی "جیمز وب" بگونه ای طراحی شده که قادر به رصد اجرام در نور مادون قرمز است. ما این پرتوها را به صورت گرما حس می کنیم؛ ازاین رو تمامی تجهیزات بگونه ای طراحی شده اند که در دمای بسیار پایین کار کنند.
جیمز وب ۱۰۰ برابر قدرتمندتر از هابل است. همینطور وب از نور فروسرخ استفاده می نماید و دارای طول موج هایی است که می تواند از میان ابرهای غباری که امکان دارد از دید هابل - که به نور مرئی متکی است- جا مانده باشد هم گذر کند. وب باید عمیق تر از پیش کیهان را رصد کند و کهکشان هایی را که بعد از بیگ بنگ شکل گرفتند، شناسایی کند. شناسایی این کهکشان ها به علت دور دست بودن و نور کم برای هابل چندان امکان پذیر نیست.
منبع:

1401/01/27
09:59:34
5.0 / 5
204
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است