شناسایی 1701 دنباله سیارکی

شناسایی 1701 دنباله سیارکی اخترشناسان به تازگی موفق به شناسایی ۱۷۰۱ دنباله سیارک جدید در تصاویر تلسکوپ فضایی هابل شده اند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، اخترشناسان با ترکیب هوش مصنوعی و رصدهای خود موفق به شناسایی ۱۷۰۱ دنباله سیارکی در تصاویر هابل که شامل بیشتر از ۳۷ تصویر ثبت شده طی دو دهه است، شده اند.
در روز جهانی سیارک در ماه ژوئن ۲۰۱۹، یک گروه بین المللی از ستاره شناسان پروژه "شکارچی سیارک هابل" را شروع کردند. شکارچی سیارک هابل یک پروژه علمی شهروندی برای شناسایی سیارک ها از داده های آرشیوی هابل است.
ایده ایجاد این طرح توسط محققان و مهندسان "مرکز علم و فناوری اروپا" و "مرکز داده های علمی مرکز نجوم فضایی اروپا" و پلت فرم "زونیورس"(بزرگترین پلت فرم علمی جهان) و گوگل بوجود آمد.
اخترشناسان مجموعا بیشتر از ۳۷ هزار تصویر ترکیبی را که بین آوریل ۲۰۰۲ و مارس ۲۰۲۱ با دو ابزار هابل به نام دوربین پیشرفته نقشه برداری(ACS) و دوربین میدان باز ۳(WFC۳)گرفته شده بودند را شناسایی و بررسی کردند. دنباله های سیارکی به صورت خطوط منحنی یا رگه هایی رنگی در این تصاویر نمایان هستند.
بیشتر از ۱۱۴۰۰ نفر از شهروندان این تصاویر را طبقه بندی و تجزیه و تحلیل کردند. بیشتر از ۱۰۰۰ دنباله سیارکی شناسایی شد. با ترکیب رصدهای انجام شده و هوش مصنوعی محققان موفق به شناسایی ۱۷۰۱ دنباله سیارکی شدند. شرکت کنندگان پروژه همینطور اجرام مختلف نجومی دیگر مانند همگرایی گرانشی، کهکشان ها و سحابی ها را هم نشانه گذاری کردند.


حدودا یک سوم از دنباله های سیارکی مشاهده شده را میتوان شناسایی و در گروه سیارک های شناخته شده در مرکز سیاره کوچک اتحادیه بین المللی نجوم، (بزرگترین پایگاه داده اجرام منظومه شمسی) طبقه بندی کرد.
"هابل" قوی ترین تلسکوپ جهان است و در سه دهه مشاهدات فضا، این تلسکوپ نگاه ما را به جهان تغییر داده است. این تلسکوپ یکی از مهم ترین مأموریت های کیهانی ناسا تابحال بوده که به مدت ۳۲ سال درحال فعالیت است و ناسا امیدوار است سالهای بیشتری هم فعالیت کند. این تلسکوپ سیارات فراخورشیدی، کهکشان های دور و ماده تاریک را مورد مطالعه قرار داد.
منبع:

1401/02/18
14:59:05
5.0 / 5
73
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است