میزبانی ایران از ۱۵۶ گونه پرنده مهاجر در زمستان سال قبل

میزبانی ایران از ۱۵۶ گونه پرنده مهاجر در زمستان سال قبل در دوره سرشماری زمستانی پرندگان آبزی و کنارآبزی سال گذشته، استانهای مازندران، گلستان و گیلان میزبان بیشترین جمعیت و استانهای البرز، یزد و همدان میزبان کمترین جمعیت پرندگان آبزی و کنارآبزی مهاجر بودند و ایران در مجموع در زمستان سال قبل میزبان 156 گونه پرنده مهاجر بود.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از خبرگزاری ایرنا از سازمان حفاظت محیط زیست، طبق گزارش ملی سرشماری زمستانی پرندگان آبزی و کنار آبزی سال گذشته، ۴۹۱ سایت در سراسر کشور مورد آماربرداری قرار گرفت و در مجموع یک میلیون و ۹۹۸ هزار و ۶۱۵ پرنده از ۱۵۶ گونه پرنده آبزی و کنارآبزی مهاجر شمارش شد که از این تعداد ۶۱ هزار و ۴۳۹ پرنده متعلق به لیست سرخ اتحادیه بین المللی صیانت از طبیعت ( IUCN ) شامل پلیکان پا خاکستری، غاز پیشانی سفید کوچک، عروس غاز، اردک سرحنایی، اردک مرمری، اردک سرسفید، درنای سیبری و تلیله بزرگ است که در سایت های مختلفی از کشور، مشاهده و گزارش شدند.
بیشترین جمعیت پرندگان آبزی و کنارآبزی مهاجر لیست سرخ IUCN متعلق به گونه اردک سرحنایی با جمعیت ۵۳ هزار و ۸۸۲ پرنده و کمترین جمعیت مربوط به دو گونه درنای سیبری (یک قطعه) و عروس غاز (دوقطعه) پرنده بود. بطور کلی در سرشماری سال گذشته، ۳.۰۷ درصد از کل جمعیت پرندگان آبزی و کنار آبزی متعلق به لیست سرخ IUCN بودند.
در دوره سرشماری زمستانی پرندگان آبزی و کنارآبزی سال گذشته، استانهای مازندران، گلستان و گیلان میزبان بیشترین جمعیت و استانهای البرز، یزد و همدان میزبان کمترین جمعیت پرندگان آبزی و کنارآبزی مهاجر بودند.
بیشترین جمعیت پرندگان متعلق به گروه غازها، قوها و اردک ها با جمعیت ۹۵۲ هزار و ۸۸۶ پرنده و کمترین جمعیت متعلق به گروه اسکوآها، لک لک ها، اکراس ها و کفچه نوک به ترتیب با جمعیت ۲ و هزار و ۵۳۹ پرنده بود، در بررسی مربوط به نرخ رشد جمعیت پرندگان زمستان گذران، جمعیت مهاجر گروه پلیکان ها بیشترین نرخ رشد و گروه لک لک ها، اکراس و کفچه نوک کمترین نرخ رشد را نشان می دهند.
مجموع مساحت سایت های سرشماری کشور در سال ۱۳۹۹، معادل ۱۰۶۸۰۱۷.۳هکتار بود که حدود ۶۵.۹ درصد از این وسعت سرشماری شد.
هرساله عملیات سرشماری جمعیت پرندگان در کشور با شروع فصل زمستان و اعلام شروع سرشماری، طی برنامه ای هماهنگ و همگام با خیلی از کشورها، در تمامی استانهای کشور و با بهره گیری از تلسکوپ، دوربین های چشمی و نصبی، برای دستیابی به اهداف ملی و بین المللی انجام می شود.

1401/02/20
12:31:42
5.0 / 5
60
تگهای خبر: بین الملل , دوربین , سایت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است