هابل ثبت كرد

درخشش یک ستاره در کنار کهکشانی مارپیچی

درخشش یک ستاره در کنار کهکشانی مارپیچی شاه بلاگ: شاه بلاگ: آژانس فضایی اروپا تصویری از یک کهکشان مارپیچی منتشر نموده است.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا، بازوهای مارپیچی اعجاب انگیز کهکشان ان جی سی ۵۴۹۵(NGC ۵۴۹۵) توسط دوربین میدان وسیع ۳ تلسکوپ فضایی هابل ناسا و آژانس فضایی اروپا به تصویر کشیده شده است. این کهکشان در فاصله حدود ۳۰۰ میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی مار باریک(Hydra) قرار دارد و یک کهکشان سیفرت است.
کهکشان های سیفرت یکی از دو گروه بزرگ هسته های کهکشانی فعال با درخشندگی مرکزی بسیار بالا هستند. این هسته های درخشان تحت سلطه نور ساطع شده از غبار و گاز کیهانی که به یک سیاهچاله بزرگ می ریزند، قرار دارند. این تصویر از مجموعه مشاهدات ستاره شناسانی که درحال مطالعه ابرسیاهچاله های قلب کهکشان ها هستند، به دست آمده است.


مطالعه نواحی مرکزی کهکشان ها می تواند چالش برانگیز باشد و علاوه بر آن نوری که توسط ماده های درحال سقوط به ابرسیاهچاله ایجاد می شود، نواحی تشکیل ستاره ها و نور ستاره های موجود به درخشندگی هسته های کهکشانی کمک می نماید.
دید شفاف هابل به اخترشناسان کمک کرد تا منابع مختلف نور در هسته ی کهکشان ان جی سی ۵۴۹۵ را تفکیک کنند و همین طور به دقت جرم ابرسیاهچاله آنرا بسنجند.


علاوه بر کهکشان ذکر شده دو ستاره نیز در این تصویر قابل مشاهده می باشد. یکی از آنها درست خارج از مرکز کهکشان ان جی سی ۵۴۹۵ قرار دارد و دیگری در کنار این کهکشان بطور قابل توجهی دیده می شود. این اجرام بااینکه از نظر بصری مکان یکسانی در آسمان دارند اما نسبت به کهکشان ان جی سی ۵۴۹۵ به ما نزدیک ترند. این دو ستاره در کهکشان راه شیری قرار گرفته اند و با پراش های نوری که در نتیجه ی تصویر برداری هابل ایجاد شده، احاطه شده اند.1401/07/12
10:08:08
5.0 / 5
145
تگهای خبر: دوربین , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است