طلا در کهکشان ما ۱۰ میلیارد سال قدمت دارد!

طلا در کهکشان ما ۱۰ میلیارد سال قدمت دارد! شاه بلاگ: به گزارش شاه بلاگ، شبیه سازی های جدیدی که بوسیله ی یک ابر رایانه انجام شده اند، نشان می دهند صدها ستاره غنی از طلا که در کهکشان راه شیری کشف شده اند، امکان دارد از کهکشان های کوچکتری آمده باشند که ۱۰ میلیارد سال پیش ادغام شده اند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از فوربس، دانشمندان "دانشگاه توهوکو"(Tohoku University) و "دانشگاه نوتردام"(University of Notre Dame) با بهره گیری از سوپر کامپیوتر موسوم به "ATERUI II" در مرکز اخترفیزیک محاسباتی "رصدخانه ملی نجوم ژاپن"(NAOJ)، شبیه سازی های جدیدی را در مورد شکل گیری کهکشان ها با بالاترین وضوحی که تا حالا ارائه شده است، انجام دادند.
این شبیه سازی، شکل گیری یک کهکشان مجازی شبیه به راه شیری را از زمان وقوع "انفجار بزرگ" یا "بیگ بنگ"(Big Bang) تا به امروز دنبال می کند تا دانشمندان بتوانند ببینند که مواد جدید منتشرشده توسط ستارگان قدیمی چگونه توسط ستاره های جدید جذب می شوند.
عناصر اطراف ما روی زمین، از کربن و اکسیژن گرفته تا سیلیکون و طلا، در اثر واکنش های گرماهسته ای در ستارگان باستانی تولید می شوند. این عناصر با انفجار ستاره ها در سراسر جهان پخش می شوند.
"یوتاکا هیرای"(Yutaka Hirai)، پژوهشگر دانشگاه توهوکو اظهار داشت: ستارگان غنی از طلا امروز تاریخچه راه شیری را به ما می گویند. این کهکشان های باستانی، عناصر سازنده راه شیری هستند. یافته های ما نشان می دهند خیلی از ستارگان غنی از طلا که امروز می بینیم، فسیل هایی از شکل گیری کهکشان راه شیری در بیش از ۱۰ میلیارد سال پیش هستند.
این شبیه سازی که چند ماه به طول انجامید، برای اولین بار امکان تماشای شکل گیری ستاره های غنی از طلا در کهکشان راه شیری را برای دانشمندان فراهم نمود.
این شبیه سازی نشان داد که بیشتر ستارگان غنی از طلا، بیش از ۱۰ میلیارد سال پیش در کهکشان های کوچک شکل گرفتند و بعد از ادغام شدن، راه شیری را تشکیل دادند. عناصر سنگین تر از آهن مانند طلا و پلاتین، از نوعی ادغام ستاره های نوترونی به دست می آیند که تصور می شود در کهکشان های کوچک رایج است.
بااینکه این شبیه سازی ها فقط پیش بینی چیزی است که احتمال دارد رخ داده باشد اما فراوانی پیش بینی شده ستارگان غنی شده با طلا در کهکشان راه شیری امروزی، با آنچه که اخترشناسان حالا می توانند ببینند، مطابقت دارد.
در طول پنج سال گذشته، صدها ستاره غنی از طلا کشف شده اند. دانشمندان در ماه مه سال ۲۰۲۲، از تلسکوپ فضایی هابل برای کشف ۶۵ عنصر همچون طلا در ستاره ای به نام "HD 222925" استفاده کردند.
اینکه عناصر دقیقا چگونه، چرا و چه زمانی تولید می شوند، مورد توجه خیلی از تحقیقات پیشرفته است. اتحادیه اروپا هفته گذشته، یک جایزه ۱۱.۳ میلیون یورویی را به پروژه تحقیقاتی "HEAVYMETAL" اهدا کرد که هدف آن بررسی تولید عناصر شیمیایی در اثر ادغام ستاره های نوترونی است.
هنگامی که ستارگانی با جرم حدود هشت برابر خورشید، سوخت خودرا تخلیه می کنند، در انفجارهای ابرنواختری فرو می ریزند و از هم می پاشند و در نهایت، به ستاره نوترونی یا سیاه چاله تبدیل می شوند.
این پژوهش، در مجله "MNRAS" به چاپ رسید.
منبع:

1401/08/26
12:12:23
5.0 / 5
254
تگهای خبر: پژوهش , پیشرفت , تاریخ , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است