غلاف های بادی برای پرورش محصولات کشاورزی در مریخ

غلاف های بادی برای پرورش محصولات کشاورزی در مریخ شاه بلاگ: شاه بلاگ: غلاف های بادی که شرایط مناسبی برای پرورش محصولات کشاورزی دارند، می توانند روزی به زندگی پایدار در مریخ کمک کنند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از وایرد، "باربارا بلویسی"(Barbara Belvisi) به عنوان یک شخص طبیعت دوست که در فرانسه بزرگ شده است، همیشه رویای زندگی در سیارات دیگر را در سر می پروراند. او به گنبدهای غول پیکر پر از گیاهان سبز و گل های عجیب مانند گل هایی که روی دیوارهای اتاق خواب خود نقاشی کرده بود، فکر می کرد. بلویسی در بزرگسالی، در حوزه امور مالی و تجارت تحصیل کرد و با سرمایه گذاری در "فناوری عمیق"(Deep tech) توانست کاری به دست آورد. او به کار کردن برای شرکت هایی پرداخت که پیشرفت آنها به نوآوری در علم یا مهندسی متکی است.
بلویسی در سال ۲۰۱۴، شرکت "هاردوِیر کلاب"(Hardware Club) را تأسیس کرد؛ یک شرکت سرمایه گذاری که به محصولات متصل به اینترنت و رباتیک اختصاص داشت. او حالا به عنوان موسس و مدیرعامل شرکت "اینترستلار لب"(Interstellar Lab)، به فانتزی های دوران کودکی خود پی برده و هدف بلندپروازانه ساخت غلاف های بادی را برای خود تعیین کرده است که می توانند از زندگی در سیارات دیگر پشتیبانی کنند.
بلویسی اظهار داشت: برای شروع کردن این کار باید نکات بسیاری را درباره ی هوافضا، پشتیبانی از زندگی، کشاورزی و معماری یاد می گرفتم.
بگفته بلویسی، هدف شرکتی که وی در سال ۲۰۱۸ تأسیس کرد، ایجاد شرایط اقلیمی و جوی عالی جهت زندگی است؛ چه در زمین، چه در مدار زمین و چه روی سطح جهان های دیگر. مقصود از این کار فقط پشتیبانی از هدف محبوب میلیاردرها برای تبدیل شدن به یک گونه چندسیاره ای نیست؛ بلکه بهبود شرایط روی زمین است. بلویسی اظهار داشت که شاید فناوری درحال توسعه شرکت او بتواند با مشکلاتی مانند کمبود مواد غذایی و از میان رفتن زیستگاه روبرو شود.


اولین محصول اینترستلار لب، "بیوپاد"(BioPod) است؛ یک گنبد بادی که دما، رطوبت و محتوای اکسیژن و دی اکسید کربن هوا را می توان در آن به دقت بررسی و کنترل کرد. بیوپاد با نمای بیرونی کاملا سفید و سقف شفاف خود، شبیه به نسخه کوچک شده پروژه "Eden" یا چیزی است که مستقیما از صفحات داستان های علمی-تخیلی دهه ۱۹۷۰ آمده باشد. بلویسی اظهار داشت: این یک گلخانه خودکار فوق پیشرفته است.
نسخه زمینی بیوپاد، از یک پایه کامپوزیت مانند بدنه یک قایق تشکیل شده که با تجهیزات الکترونیکی و هیدرولیک برای کنترل محیط پر شده است. داخل بیوپاد مجهز به تجهیزات هیدروپونیک یا آکواپونیک برای رشد گیاهان بدون خاک است. بیوپاد، آب را بازیافت می کند و نور خورشید از میان غشای شفاف به درون آن وارد می شود. یک اسپری کود مایع که متناسب با گیاهان خاص درحال رشد است، مواد مغذی را فراهم می آورد. یک الگوریتم نیز شرایط را برای بهینه سازی رشد گیاه کنترل می کند و تغییر می دهد.
اینترستلار لب هم اکنون روی یک نمونه اولیه در مقیاس کامل کار می کند که در انبار آن در نزدیکی پاریس درحال ساخت است. همچنین، این شرکت آزمایش هایی را با گیاهان کمیابی انجام می دهد که پرورش آنها دشوار است؛ همچون "وانیل ماداگاسکار"(Madagascar vanilla). پرورش دهندگان می توانند با بازآفرینی محیط طبیعی گیاه در یک محفظه مهر و موم شده، گیاه را نزدیک تر به محل مورد نیاز کشت کنند؛ نه اینکه غلاف ها را برداشت کنند و با روش های ناپایدار به سراسر جهان بفرستند.
این شرکت ادعا می کند که بیوپاد می تواند مصرف آب را تا ۹۸ درصد کم کند، نیازهای انرژی را تا ۲۰ درصد کمتر کند و بازدهی را بهبود ببخشد. پیش سفارش های زمینی بیوپاد، از طرف تامین کنندگان مواد غذایی، شرکت های لوازم آرایشی و بهداشتی و شرکت های داروسازی که زنجیره های تامین آنها تحت فشار فزاینده ای قرار دارد، ارسال شده اند و دهها مورد هستند.


جاه طلبی های این شرکت فراتر از سیاره خودمان است. بلویسی و همکارانش که سابقه همکاری با شرکت های معروف از "اسپیس ایکس"(SpaceX) گرفته تا "تسلا"(Tesla) و "دیزنی"(Disney) را دارند، درحال ساخت نمونه اولیه یک کپسول مستقل برای مدار پایین زمین هستند که در ماه ژوئن در "مرکز فضایی کندی"(KSC) ناسا نصب خواهد شد. آنها همراه با برخی از آژانس های فضایی، درحال کار کردن روی یک ماژول بادی برای ایستگاه فضایی بین المللی هستند.
این شرکت امیدوار است که در طولانی مدت بتواند بیوپادها را به قسمتی از یک زیستگاه خودکفا در ماه یا مریخ تبدیل کنند. این محفظه های پرورش دهنده گیاهان، به غلاف های مشابهی متصل می شوند که محل رشد و امکانات پردازش زباله را در خود جای می دهند و ازطریق یک رابط مرکزی به هم می پیوندند اما قبل از آن، اینترستلار لب باید بفهمد که چگونه فناوری خودرا به اندازه کافی سبک، انعطاف پذیر و قابل اعتماد برای خلا فضا بسازد.
بلویسی امیدوار است که با انجام دادن این کار، شرکت او راه هایی را نیز برای ارائه روش های کارآمدتر پاکسازی دی اکسید کربن از هوا یا تصفیه فاضلاب پیدا کند. وی ادامه داد: کل هدف اکتشاف فضایی در حقیقت، کمک کردن به ما برای داشتن زندگی پایدارتر در این سیاره است.
منبع:

1401/09/15
11:45:02
5.0 / 5
274
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است