عکس خیره کننده تلسکوپ فضایی هابل از سحابی روح

عکس خیره کننده تلسکوپ فضایی هابل از سحابی روح شاه بلاگ: عکس جدید «تلسکوپ فضایی هابل»، تصویر زیبا و خیره کننده ای را از «سحابی روح» به نمایش می گذارد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، «تلسکوپ فضایی هابل»(HST) تصویری خیره کننده را از ناحیه کوچکی از سحابی «Westerhout ۵» به ثبت رسانده که به عنوان «سحابی روح»(Soul Nebula) نیز شناخته می شود و به رنگ قرمز درخشان است. نمایندگان هابل در توضیح این تصویر نوشتند که نور قرمز ناشی از انتشار خط طیف نوری «H-alpha» است. این مساله زمانی اتفاق می افتد که الکترون های بسیار پرانرژی درون اتم های هیدروژن، انرژی خودرا از دست می دهند و موجب انتشار این نور قرمز متمایز می شوند.
همین طور این نور قرمز، طیف گسترده ای از خاصیت های جذاب مانند یک ناحیه موسوم به «گلبول گازی درحال تبخیر آزاد شناور»(frEGG) را نشان میدهد. این frEGG که به عنوان یک ناحیه تاریک و قورباغه شکل در سمت چپ بالای تصویر دیده می شود، رسما «KAG۲۰۰۸ globule ۱۳» و «J۰۲۵۸۳۸.۶+۶۰۴۲۵۹» نام گذاری شده است.


این ناحیه و سایر نواحی موسوم به frEGG، به دسته خاصی از «گلبول های گازی درحال تبخیر»(EGG) تعلق دارند که در سحابی ها زمانی رخ می دهند که تابش پرانرژی ستاره های جوان و داغ، گاز اطراف را با از بین بردن الکترون ها یونیزه می کند. این امر موجب می شود که گاز طی فرآیندی به نام «تبخیر نوری»(Photoevaporation) از آن ستاره های درخشان منتشر شود و شاید به توقف تشکیل ستاره در سحابی ها کمک نماید.
در گلبول های گازی درحال تبخیر، گاز آن قدر متراکم است که پروسه تبخیر نوری بسیار کندتر از مناطق اطراف گاز اتفاق می افتد. کند شدن تبخیر نوری و صیانت از گاز در مقابل پراکندگی موجب می شود که گاز آن قدر متراکم بماند که چار فروپاشی شود و پیش ستاره هایی را تشکیل دهد که در نهایت به ستاره های تکامل یافته تبدیل می شوند. این بدان معناست که اخترشناسان به frEGG و EGG علاقه دارند برای اینکه آنها مناطقی از سحابی ها هستند که ممکنست زمانی تولد ستاره ها در آنها اتفاق افتاده باشد.
ستاره شناسان بتازگی وجود EGG را کشف کرده اند. نمونه برجسته ای از این ساختارها در راس «ستون های آفرینش»(Pillars of Creation) قرار دارد که هابل در سال ۱۹۹۵ از آن عکس گرفت. نواحی frEGG حتی جدیدتر هستند. آنها با EGGs تفاوت دارند برای اینکه از گازهای اطراف جدا شده اند و این به آنها شکلی شبیه به قورباغه می دهد.
سحابی روح، شریک سحابی دیگری است که بطور معمول با نزدیک شدن به روز ولنتاین، تصویر آن به شکل گسترده به اشتراک گذاشته می شود. این شریک، «سحابی قلب»(Heart Nebula) است. این ابر بزرگ متشکل از گاز و غبار که بطور رسمی با نام «IC ۱۸۰۵» شناخته می شود، بدین سبب سحابی قلب نام گرفته است که محتوای درخشان هیدروژن، آنرا شبیه به یک قلب صورتی می کند. عکاسان نجومی آماتور می توانند از سحابی قلب که در فاصله ۷۵۰۰ سال نوری از ما قرار دارد، عکس بگیرند. این موضوع، آنرا به یکی از متداول ترین تصاویر فضایی به اشتراک گذاشته شده در نزدیکی روز ۱۴ فوریه تبدیل می کند.
مجموعه سحابی «قلب و روح»، ناحیه ستاره زایی گسترده ای را تشکیل می دهد که این دو سحابی در آن توسط پلی از گاز به هم متصل شده اند. هر دو سحابی مملو از ستارگان درخشانی هستند که در مقایسه با خورشید نزدیک به پنج میلیارد ساله ما، فقط چند میلیون سال دارند.


1401/11/11
09:46:13
5.0 / 5
249
تگهای خبر: فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است