عکس جدید دوربین ناسا از دهانه تاریک ماه

عکس جدید دوربین ناسا از دهانه تاریک ماه به گزارش شاه بلاگ، جدید ترین دوربین ماه ناسا، عکسی را از لبه یک دهانه تاریک ثبت کرده است.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، عکس منتشرشده از لبه یک دهانه در نزدیک قطب جنوبی ماه نشان داده است که جدید ترین دوربین ماه ناسا چگونه نور جدیدی را به مناطق تاریک همسایه آسمانی ما می تاباند.
این عکس جدید که با دوربین معروف به «شدوکم»(ShadowCam) گرفته شده است، بخشی از «دهانه ماروین»(Marvin crater) با قطر ۴.۶ کیلومتر را نشان داده است که تنها ۲۶ کیلومتر از قطب جنوبی ماه فاصله دارد.
دوربین فوق حساس «شدوکم»، برای تشخیص دادن نور بازتاب شده طراحی شده است. باآنکه مناطقی که با نور مستقیم خورشید روشن می شوند، برای این دستگاه اشباع شده به نظر می رسند، اما حساسیت «شدوکم» به این معناست که می تواند مناطق سایه دار دائمی با نور خیلی کم را نشان دهد.
گروه شدوکم نوشتند: این تصویر جدید، تفاوت هایی را در روشنایی درون و بیرون لبه دهانه ماروین نشان می دهد، چونکه آنها با نور ضعیفی روشن می شوند که از کوه های اطراف پراکنده شده است. این به معنای ایجاد تفاوت های بزرگ در جهت روشنایی است که حتی در دهانه های نزدیک هم وجود دارد.
دهانه ماروین به افتخار «اورسولا ماروین»(Ursula Marvin)، زمین شناس پیشگام نام گذاری شد. داخل دهانه در سایه دائمی است.
«شدوکم» روی فضاپیمای «دانوری»(Danuri) متعلق به «مؤسسه تحقیقات هوا و فضای کره جنوبی»(KARI) نصب شده است که در دسامبر ۲۰۲۲ به مدار ماه وارد شد. این دوربین بر مبنای «دوربین مدارگرد شناسایی ماه»(LRO) ناسا ساخته شده که از سال ۲۰۰۹ فعالیت می کند، اما ۲۰۰ برابر حساس تر است.
«شدوکم» پیش تر بعنوان بخشی از مرحله راه اندازی خود، جزئیات بی سابقه ای را در مورد «دهانه شکلتون»(Shackleton crater) فاش کرده بود.
به قول ناسا، تصاویر واضح جمع آوری شده با «شدوکم» می توانند سرنخ هایی را در مورد تکامل ماه و آب محبوس شده به شکل یخ در مناطق سایه دار عرضه کنند و حتی به انتخاب کردن مکان برای مأموریت های سرنشین دار «آرتمیس»(Artemis) کمک کنند.
منبع:

1402/01/02
13:22:43
5.0 / 5
181
تگهای خبر: دستگاه , دوربین , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است