وقتی فناوری به كمك مبتلایان به میگرن می آید؛

درمان میگرن بدون قرص

درمان میگرن بدون قرص شاه بلاگ: شاه بلاگ: سردردهای میگرنی می توانند بسیار آزار دهنده باشند و در کنار تلاش پژوهشگران برای یافتن درمان های کارآمد برای این اختلال، فناوری نیز به کمک مبتلایان آمده تا به کاهش بروز حمله های میگرنی یا مدیریت آنها کمک نماید.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا، اثرات میگرن می تواند گسترده، بد و فراگیر باشد. این اختلال مانند گردباد یا سونامی است که بر تمام بدن و نه فقط سر شما اثر می گذارد. سازمان بهداشت جهانی حملات میگرنی شدید را به عنوان یکی از ۱۰ بیماری ناتوان کننده اصلی طبقه بندی می کند. بنابراین، اگر شما جزو یک میلیارد نفری هستید که در سراسر جهان با میگرن دست و پنجه نرم می کنند، ممکنست بخواهید برای متوقف کردن احساس ضربان و تپش در سر و احساس سرگیجه، استفراغ و تاری دید که همراه با آن می آید، هر کاری انجام دهید.

درمان میگرن مزمن
بهترین دوره درمانی باید با پزشک طی شود و احتمالاً شامل دارو و اصلاح شیوه زندگی، مانند اصلاح رژیم غذایی، به عنوان نخستین خط دفاعی خواهد بود. علاوه بر این درمان ها، تازه ترین فناوری ها نیز می توانند به شما در مدیریت میگرن کمک کنند. چه از یک اپلیکیشن ردیابی برای مساعدت با نظارت دائم بر علایم استفاده کنید، چه از دستگاهی که از جریان های الکتریکی یا آهن ربا برای تعدیل گیرنده های درد استفاده می نماید یا حتی یک ابزار واقعیت مجازی که به مسدود کردن سیگنال های درد کمک می نماید، در هر صورت مطمئنا موردی در لیست فناوری ها وجود دارد که به شما کمک می نماید. در ادامه نگاهی به موثرترین فناوری ها برای تسکین میگرن داریم.
هر آنچه باید درباره ی ی اپلیکیشن های ردیابی میگرن بدانید


دکتر ژاکلین روزنکاتر دووال(Jaclyn Rosencutter Duvall)، متخصص مغز و اعصاب و عضو هیئت مدیره بنیاد ملی سردرد و پزشک متخصص سردرد اوکلاهاما در تولسا، می گوید که میگرن چیزی بیش از یک سردرد است. دکتر دووال می گوید: بااینکه مرحله بروز سردرد آن چیزی است که ما با شنیدن کلمه «میگرن» به آن فکر می نماییم اما این اختلال در حقیقت چهار مرحله دارد. ردیابی علایم بوسیله یک اپلیکیشن می تواند به شناسایی مراحل و زمان شروع حمله میگرنی کمک نماید. او اضافه می کند که ردیابی علایم اهمیت دارد برای اینکه تعدادی از داروها در مرحله ی اولیه بهترین عملکرد را دارند، این بدان معناست که اگر علایم هشدار دهنده را بدانید، ممکنست بتوانید میگرن را پیش از شروع درد درمان کنید.
استفاده از اپلیکیشن ها برای شناسایی محرک های بروز درد
اپلیکیشن های ردیابی میگرن مانند «Migraine Buddy» به افراد کمک می کنند تا زمان شروع میگرن، مدت، شدت، علایم در رابطه با آن یعنی تهوع، استفراغ، سرگیجه، حساسیت به نور و صدا، مشکلات گفتاری و همین طور سطوح استرس، الگوهای خواب و درمان های مورد استفاده را ثبت کنند. افراد با نگاه کردن به گزارش خود در طول زمان، ممکنست بتوانند محرک های بالقوه مانند غذاها، الکل، هورمون ها یا تغییرات آب و هوا را تشخیص دهند. تعدادی از این برنامه ها حتی با شرایط آب و هوای محلی همگام سازی می شوند. دکتر دووال می گوید: از آنجا که فناوری می تواند داده های بیشتری را جمع آوری کند و میگرن را طی ماه ها یا سال ها ردیابی کند، الگوها را می توان آسان تر تشخیص داد.
ردیابی داروها با بهره گیری از اپلیکیشنسردرد ناشی از مصرف بیش از اندازه دارو زمانی رخ می دهد که تعدادی از داروهای میگرن به مدت ۱۰ روز یا بیشتر در یک ماه برای مدت سه ماه مداوم یا بیشتر مصرف شوند.
هنگامی که حملات میگرنی شروع می شود و تسکین پیدا نمی کنید، این وسوسه وجود دارد که بصورت مداوم قرص مصرف کنید. تهیه گزارش از حملات و داروهایی که استفاده می کنید، به پزشک شما اطلاعاتی در مورد تعداد دفعات مصرف دارو ارائه می دهد. این گزارش برای تغییر روش درمان یا جلوگیری از سردرد ناشی از مصرف بیش از اندازه دارو مفیدست.
کایلی پترارکا(Kylie Petrarca)، مدیر برنامه ی انجمن اختلالات میگرن، می گوید که سردرد ناشی از مصرف بیش از اندازه دارو زمانی رخ می دهد که تعدادی از داروهای میگرن به مدت ۱۰ روز یا بیشتر در یک ماه برای مدت سه ماه مداوم یا بیشتر مصرف شوند. پترارکا می گوید: یک ردیاب می تواند به شما کمک نماید که ارزیابی کنید مصرف داروهای پیشگیرانه ضروری هستند یا خیر.

تسکین درد بوسیله دستگاه های تحریک عصبی


تحقیقات نشان میدهد که درمان پیشگیرانه برای ۳۸ درصد از افراد مبتلا به میگرن مفید می باشد، خصوصاً کسانی که حملاتی را تجربه می کنند که به رغم انجام درمان موجب ایجاد اختلال در زندگی روزمره آنها می شود و البته گروهی که نیاز به مصرف مکرر داروهای بی اثر دارند. اما پیشگیری همیشه به این معنا نیست که یک قرص دیگر مصرف کنید.
دستگاه های مدولاسیون عصبی یا تعدیل عصبی(Neuromodulation) از جریان های الکتریکی یا آهن ربا برای تغییر فعالیت عصبی بوسیله تحریک اعصاب یا بافت عصبی برای درمان موثر میگرن استفاده می نمایند.
پترارکا می گوید: پنج دستگاه تعدیل کننده عصبی وجود دارد که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان میگرن حاد یا پیش گیری از حمله تایید شده است. این نوع فناوری عوارض جانبی نسبتا کمی دارد و تعدادی از دستگاهها را حتی می توان برای کودکان مورد استفاده قرار داد.
در ادامه نگاهی به تعدادی از موثرترین دستگاه های تحریک عصبی می اندازیم.

Cefaly


این دستگاه عصب ساب اُربیتال فرد را تحریک می کند که در امتداد کنار سر تا پیشانی و بالای چشم قرار دارد. برای جلوگیری از حمله هر روز به مدت ۲۰ دقیقه و برای درمان حمله حاد تا یک ساعت باید یک سربند را بپوشید. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۹، بیمارانی که از Cefaly استفاده می کردند، شاهد کاهش بروز دفعات سردرد بیش از سه روز در ماه بودند.

Relivion


این دستگاه اعصاب سه قلو را که احساس درد را از صورت شما به مغز می فرستد، تحت تاثیر قرار می دهد و علاوه بر آن بر عصب پس سری که در پشت سر فرد قرار دارد نیز اثر می گذارد. در آزمایشات بالینی، افرادی که از این دستگاه استفاده می کردند، شاهد تسکین سردرد بودند. این دستگاه را باید روی پیشانی پوشید و یک اپلیکیشن به آن متصل است که می تواند داده ها را به تلفن همراه هوشمند منتقل کند.

GammaCore


این دستگاه با تحریک ملایم عصب واگ که از مغز به شکم می رود، عمل می کند. تحریک این عصب می تواند از وقوع حمله پیشگیری کند و به توقف درد بعد از شروع حمله کمک نماید. برای پیشگیری باید آنرا به مدت دو دقیقه، سه بار در روز در کنار گردن نگه دارید.

Nerivio


این بندی است که دور بخش بالایی بازو می پیچید و اعصابی را تحریک می کند که می توانند موجب حمله میگرنی شوند. کاربر می تواند قدرت پالس الکتریکی آنرا بوسیله یک اپلیکیشن در تلفن همراه خود کنترل کند. در مطالعه ای که روی بیش از ۲۳ هزار داوطلب انجام شد، پژوهشگران دریافتند که ۵۰ درصد از بیماران کاهش درد را تجربه کردند و نزدیک به ۲۳ درصد شاهد قطع کامل احساس درد بودند.

درمان با نور سبز را امتحان کنید


مطالعات نشان می دهد که بیش از ۸۰ درصد حملات میگرنی با حساسیت به نور همراه هستند و با آن تشدید می شوند. با این وجود، مشخص شده است که استفاده از نور سبز درمانی، یا بطور خاص تر، یک نوار باریک از نور، حساسیت به نور و همین طور شدت سر درد را می کاهد و حتی می تواند خواب شما را بهبود بخشد.
پترارکا، که خودش با میگرن مزمن سروکار دارد، وقتی با کامپیوتر کار می کند از یک اپلیکیشن نور سبز استفاده می نماید. اپلیکیشن هایی مانند «Healing Light» و «Feel Better» صفحه نمایش کامپیوتر تان را سبز می کند و می توان آنرا با شدت های مختلف نور تنظیم کرد.

با بیوفیدبک بهتر استراحت کنید


دکتر دووال می گوید، بیوفیدبک که نوعی درمان ذهن و بدن است و در آن فرد مبتلا به میگرن یاد می گیرد که سیستم عصبی خودمختار خودرا بهبود بخشد می تواند مزایای زیادی برای درمان علایم میگرن داشته باشد. مطالعات نشان می دهد که بیش از ۸۰ درصد حملات میگرنی با حساسیت به نور همراه هستند و با آن تشدید می شوند.
این کار بطور معمول ازطریق یک متخصص سلامت روان به انجام می رسد. بیوفیدبک شامل قرار دادن الکترود روی پیشانی و گردن برای نظارت بر تنش های عضلانی است. با افزایش تنش، درمانگر شما را بوسیله روش های آرام سازی برای کاهش فشار خون و کاهش استرس شما را راهنمایی می کند. این روش برای همه ی مبتلایان به میگرن کارآمد نیست، اما از آنجا که هیچ عارضه جانبی ندارد، امتحان کردن بیوفیدبک ضرری ندارد.
نحوه عملکرد بیوفیدبک
بنیاد میگرن آمریکا(AMF) گزارش می دهد که بیوفیدبک می تواند در درمان سر درد در رابطه با میگرن موثر باشد. بگفته این بنیاد، هنگامی که این روش همراه با روش های آرام سازی استفاده شود، می تواند دفعات و شدت سردرد را ۴۵ تا ۶۰ درصد کم کند. دکتر دووال می گوید: این روش به شما می آموزد که عملکردهای بدن مانند ضربان قلب، تنفس، یا دمای بدن را با بهره گیری از حسگرها کنترل کنید تا در صورت مشاهده تغییر به شما هشدار دهند. با کمک بیوفیدبک، می توانید یاد بگیرید که واکنش بدن خود همچون پاسخ به درد را آگاهانه تغییر دهید.
لازم به ذکر است که با آموزش، می توانید بیوفیدبک حرارتی را در خانه انجام دهید تا به تسکین سردرد خود کمک کنید.
برای انجام این کار باید در ابتدا یک تمرین آرام سازی ساده انجام دهید و سپس دمای دست خودرا با حرارت سنج اندازه گیری کنید. این یک دستگاه ارزان است که به انگشت اشاره شما متصل می شود. وقتی پوست دست هایتان گرم تر است، خون از سرتان دور می شود و به تسکین درد کمک می نماید.

ارتعاش درمانی
این روش که با عنوان تحریک نوسانات جنبشی(kinetic oscillation stimulation) شناخته می شود می تواند هم شدت درد و هم تعداد سردردهای میگرنی را به میزان قابل توجهی کم کند. دستگاه های دارای ویبره برای این درمان اغلب به عنوان سربند یا ماسک فروخته می شوند.

استفاده از واقعیت مجازی برای کاهش سردرد


ممکنست با دستگاه های واقعیت مجازی آشنا باشید. تماشاگر با نگاه کردن به یک نمایشگر روی سر، وارد دنیایی سه بعدی می شود که بسیار واقعی به نظر می آید. پترارکا می گوید حالا، دانشمندان درحال مطالعه بر روی این مساله هستند که آیا واقعیت مجازی می تواند به عنوان درمانی برای سردردهای میگرنی استفاده گردد یا خیر. طبق تحقیقات، تجربه واقعیت مجازی ممکنست نحوه ثبت فیزیکی درد در مغز را تغییر دهد. در صورتیکه قرار نیست واقعیت مجازی جایگزین درمان های سنتی شود، اما این فناوری می تواند مکمل موثری باشد.
اگر مبتلا به میگرن هستید یا اطرافیانتان از این اختلال رنج می برند می توانید امیدوار باشید که با پیشرفت فناوری در کنار علوم پزشکی شاهد توسعه درمان های زیادی برای پیشگیری، مقابله و حتی درمان میگرن باشید و شاید روزی فرا برسد که سردردهای میگرنی موجب احساس ناخوشی در هیچ انسانی نشود.1402/01/07
21:39:20
5.0 / 5
235
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است