امشب شاهد هم ترازی پنج سیاره باشید

امشب شاهد هم ترازی پنج سیاره باشید شاه بلاگ: شاه بلاگ: اصفهان امشب، 28 مارس برابر با 8 فروردین ماه، می توانید شاهد هم ترازی پنج سیاره مشتری، عطارد، زهره، اورانوس و مریخ در آسمان باشید. هم ترازی سیاره ای، رویداد آسمانی زیبایی است که می توانید بدون تجهیزات خاص آنرا مشاهده کرد.به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از استار واک، در عصر روز ۲۸ مارس ۲۰۲۳، برابر با ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، پنج سیاره مشتری، عطارد، زهره، اورانوس و مریخ در یک بخش کوچک ۵۰ درجه ای آسمان جمع می شوند. این پدیده بلافاصله بعد از غروب خورشید با چشم غیرمسلح قابل رویت خواهد بود.

در این زمان، در نزدیکی افق، دو جرم درخشان را خواهید دید؛ مشتری با قدر ۲.۱- و عطارد با قدر ۱.۳-

آن ها در صورت فلکی حوت (constellation Pisces)، قرار دارند و حدود یک درجه از هم فاصله دارند. بالاتر در آسمان، زهره با قدر ۰.۴- در صورت فلکی حمل یا بره (constellation Aries) به روشنی خواهد درخشید.

اگر از دوربین دوچشمی قوی استفاده کنید، اورانوس را در همان نزدیکی خواهید دید که با قدر ۵.۸ در فاصله حدود ۲ درجه از زهره می درخشد و مریخ با قدر ۰.۹، نزدیک ربع اول ماه در صورت فلکی دوپیکر یا جوزا (Constellation Gemini)، به هم ترازی سیاره ها می پیوندد.آیا هم ترازی سیارات با رژه سیارات یکسان است؟

«رژه سیاره ای» یک اصطلاح رسمی نجومی نیست، بدین سبب کمتر از اصطلاح «هم ترازی سیاره ای» استفاده می شود. «هم ترازی سیاره ای» در زبان عامیانه «رژه سیاره ای» نامیده می شود. علاوه بر این، هنگامی که چندین سیاره با هم در یک شب قابل مشاهده هستند، می توان آنرا رژه سیاره ای نیز نامید. در طالع بینی، رژه سیاره ای زمانی رخ می دهد که چندین سیاره در یک صورت فلکی زودیاک (Zodiac constellation) قرار گیرند.

به عبارت دیگر، هم ترازی سیاره ای یک اصطلاح نجومی است و برای توصیف رویدادی به کار می رود که در آن چند سیاره بطور همزمان در یک سمت خورشید جمع می شوند، در صورتیکه رژه سیاره ای یک اصطلاح محاوره ای است و زمانی از آن استفاده می شود که چندین سیاره در یک شب در آسمان حضور دارند.

تراز سیاره ای چیست؟

به طور کلی، دو تعریف رایج برای هم ترازی سیاره ای وجود دارد:

۱. هم ترازی سیاره ای، یک رویداد نجومی است و اگر از بالای منظومه شمسی مشاهده شود، سیارات در یک سمت خورشید جمع می شوند. برخی از مردم تصور می کنند که سیارات منظومه شمسی می توانند یک خط مستقیم را تشکیل دهند، در صورتیکه سیارات نمی توانند به یک تراز کامل در سه بُعد دست یابند.

۲. یک پدیده بصری است و زمانی که از زمین مشاهده می نماییم، سیارات در یک بخش کوچک از آسمان، نزدیک به یکدیگر ظاهر می شوند.

در واقع، هنگامی که زمین در هم ترازی سیارات دیگر در یک طرف خورشید قرار می گیرد، برای ناظر زمینی، چندین سیاره در آسمان در یک راستا ظاهر می شوند و هرچه هم ترازی سیارات نزدیک تر دیده شود، این پدیده دیدنی تر خواهد بود. البته فراموش نکنید که هم ترازی برمبنای تعریف اول، همیشه به اندازه تعریف دوم، یعنی مشاهده هم ترازی سیارات از زمین قابل رویت و توجه نیست، حتی زمانی که تمام سیارات در یک ربع، در فضا قرار می گیرند، ممکنست در سراسر آسمان پراکنده شوند. علاوه بر این، زمانی که سیاره های درونی به خط زمین-خورشید نزدیک شوند، ما قادر به مشاهده آنها در آسمان شب نخواهیم بود.

آیا در زمان هم ترازی، سیارات در آسمان یک خط تشکیل می دهند؟

در هنگام هم ترازی، سیارات یک خط را می سازند، اما این خط کاملا مستقیم نیست. تمام سیارات تقریباً در یک صفحه به دور خورشید می چرخند. در نتیجه، هنگام مشاهده از زمین، بنظر می رسد که سایر سیاره ها در امتداد دایره البروج، حرکت می کنند.
1402/01/08
18:55:54
5.0 / 5
223
تگهای خبر: دوربین , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است