ماهواره ها ستاره شناسی را تهدید می کنند!

ماهواره ها ستاره شناسی را تهدید می کنند! شاه بلاگ: به گزارش شاه بلاگ، افزایش تعداد ماهواره ها در مدار زمین و پرتاب ماهواره های جدید در آینده، به نگرانی بزرگی برای جامعه ستاره شناسی تبدیل گشته است و ستاره شناسان معتقدند که تجمع ماهواره ها در مدار زمین می تواند رصدها را مختل کند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، با پیشرفت شبکه ماهواره های «استارلینک»(Starlink) و «وان وب»(OneWeb)، شبکه اینترنتی پروژه «کویپر»(Kuiper) شرکت «آمازون»(Amazon) و انجام شدن ابتکارات ماهواره ای بزرگ تر، ستاره شناسان به صورت فزاینده ای نگران تابش نور حدود ۴۰۰ هزار ماهواره ای هستند که برای پرتاب شدن به به مدار پایین زمین در سالهای آینده برنامه ریزی شده اند.
پاسخ متداول حامیان شبکه ماهواره ای این است: نگرانی چیست؟ به هر حال، هر سیستمی که جهت بررسی دقیق کیهان لازم است، در وهله اول باید بیرون از زمین باشد. مگر بنابراین نیست که «تلسکوپ فضایی هابل»(HST) و «تلسکوپ فضایی جیمز وب»(JWST) در بین انبوهی از فضاپیماها پرتاب شدند؟

درک عمومی
«اندرو ویلیامز»(Andrew Williams)، مسئول روابط خارجی «رصدخانه جنوبی اروپا»(ESO) و یکی از سرپرست های «مرکز محافظت از آسمان تاریک و آرام در مقابل تداخل شبکه ماهواره ای» در «اتحادیه بین المللی ستاره شناسی»(IAU)، به تازگی این پرسش را بیان کرد که چگونه در آینده از آسمان تاریک محافظت نماییم.
ویلیامز در رویداد «آسمان های تاریک و آرام: راه پیش رو»(Dark & Quiet Skies: The Way Ahead) که در ۹ فوریه به میزبانی «موسسه سیاست فضایی اروپا»(ESPI) برگزار شد، اظهار داشت: وجود صدها هزار ماهواره احتمالی در مدار پایین زمین، یک چالش فوری را در زمینه حاکمیت فضایی بوجود می آورد که هم بر رفتار حرفه ای ستاره شناسی و هم بر منظره بکر آسمان شب تاثیر می گذارد.
«سیمونتا دی پیپو»(Simonetta Di Pippo)، مدیر «دفتر امور فضایی ملل متحد در حوزه آسمان تاریک و آرام»(COPUOS) در اواخر سال ۲۰۲۰ اظهار داشت: ما باید یک تفاهم مشترک پیدا نماییم. از یک طرف، شبکه های ماهواره ای می توانند پوشش اینترنتی جهانی را فراهم آورند و سه میلیارد نفر باقی مانده را آنلاین کنند که یک جهش بزرگ رو به جلو در اتصال جهانی به اینترنت است اما در عین حال، ما باید از علم ستاره شناسی محافظت نماییم. ما باید برای تغییر بحث ها در سطح بین المللی میان همه اعضای مرتبط گام برداریم. ابتکار آسمان تاریک و آرام سازمان ملل متحد باید دقیقاً سفارش هایی را در همین زمینه پیشنهاد کند که در نهایت می توانند مورد استفاده دولت های محلی قرار بگیرند یا در سطح بین المللی با آنها موافقت شود.
خطوط مورب روی این عکس، دنباله هایی از نور بازتابیده شده توسط ده ها ماهواره استارلینک هنگام عبور از میدان دید تلسکوپ هستند.


منبع:

1402/02/20
08:02:26
5.0 / 5
242
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است