پای ChatGPT به سیاره سرخ باز می شود؟

پای ChatGPT به سیاره سرخ باز می شود؟ شاه بلاگ: به گزارش شاه بلاگ، با گسترش کاربرد ChatGPT و سایر فناوری های مبتنی بر هوش مصنوعی، خیلی از دانشمندان به این مورد فکر می کنند که هوش مصنوعی چگونه می تواند در بررسی مریخ موثر باشد.به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، جهان در مورد استفاده روز افزون از هوش مصنوعی غوغا کرده است و شاید حتی گیج شده باشد. یکی از محبوب ترین فناوری های مبتنی بر هوش مصنوعی که امروزه در دسترس عموم قرار گرفته، ChatGPT است.

این فناوری، یک مدل زبانی مبتنی بر هوش مصنوعی است که آموزش داده شده و مقادیر زیادی از اطلاعات آنلاین را تغذیه کرده است. بعد از وارد کردن همه این موارد، ChatGPT می تواند به یک درخواست معین، پاسخ های متنی مشابه پاسخ های انسان بدهد. این چت بات می تواند به پرسش ها پاسخ دهد، در مورد موضوعات زیادی صحبت کند و مطالبی را بنویسد.

با کمک ChatGPT یا یک مدل زبانی هوش مصنوعی مشابه آن، تصور اینکه یک ربات درحال چرخیدن و تعامل داشتن با سطح مریخ باشد، کار دشواری نیست. این ربات هوشمند را میتوان به مجموعه ای از دستگاههای علمی متصل کرد. این چت بات می تواند آن چه را که دستگاههای علمی در محل پیدا می کنند، مورد بررسی قرار دهد و شاید حتی شواهدی را از زندگی گذشته جمع آوری کند.

این داده ها را میتوان هضم، ارزیابی و به شکل علمی جمع آوری کرد. نتیجه نهایی می تواند به صورت مستقیم از ربات به یک مجله علمی مانند «Science» یا «Nature» ارسال شود که البته قبل از انتشار توسط داوران انسان مورد بررسی قرار می گیرد.

مستعد توهم

سرجان اوزجان (Sercan Ozcan) که در حوزه مدیریت نوآوری و فناوری در دانشگاه پورتسموث (University of Portsmouth) مطالعه می کند، اظهار داشت: میتوان این کار را انجام داد، اما امکان دارد اطلاعات گمراه کننده ای وجود داشته باشد. ChatGPT به صورت ۱۰۰ درصد دقیق نیست و مستعد توهم است.

اوزجان اشاره کرد: مطمئن نیستم اگر حجم کاری، از پیش برای تحلیل و بررسی و تقلید وجود نداشته باشد، ChatGPT پرارزش خواهد بود یا خیر. معتقدم انسان ها هنوز هم می توانند بهتر از ChatGPT عمل کنند؛ حتی اگر کندتر باشند.
سفارش اوزجان اینست که از ChatGPT در قسمتهایی که نمی توانیم هیچ خطایی را بپذیریم، استفاده نکنیم.

عدم حضور انسان

استیو راف (Steve Ruff)، دانشیار پژوهشی دانشکده اکتشاف زمین و فضا در دانشگاه ایالتی آریزونا (ASU) که به مطالعه مریخ علاقمند است، اظهار داشت: واکنش فوری من اینست که بسیار بعید بنظر می رسد اطلاعات به دست آمده در محل، یک سناریوی واقع بینانه باشند. شک دارم که بتوان از هر مدل هوش مصنوعی که با مشاهدات موجود آموزش دیده باشد، برای تفسیر مشاهدات جدید بدون حضور انسان، با اطمینان استفاده نمود. هر مجموعه داده از این دست، به تلاشهای پر زحمت برای مرتب سازی نیاز دارد.
راف باور دارد که هوش مصنوعی در کوتاه مدت می تواند در عملیات مریخ نورد، مانند انتخاب اهداف برای مشاهده بدون حضور انسان و همینطور برای مسیریابی استفاده گردد.می خواهیم در چه جهانی زندگی کنیم؟

ناتالی کابرول (Nathalie Cabrol)، مدیر مرکز پژوهش کارل ساگان در موسسه ستی (SETI Institute) باور دارد که شاید قوی ترین پرسش این باشد که ما می خواهیم در چه جهانی زندگی نماییم.

کابرول اظهار داشت: هوش مصنوعی، یک فناوری قوی است و باید از آن برای حمایت کردن از فعالیتهای انسان استفاده نمود. در واقع این کار را هر روز در یک قالب انجام می دهیم و نسخه های بهبودیافته امکان دارد اوضاع را بهتر کنند. از طرف دیگر، این فناوری ها مانند هر فناوری مورد استفاده انسان، شمشیرهای دولبه هستند و گاهی اوقات مردم را به سمت افکار بیهوده سوق می دهند. در اینجا هم چنین اتفاقی رخ می دهد.

وی تصریح کرد: شخصا مقاله نوشتن را دوست دارم، چونکه زمان بسیار خوبی است که ببینم کارم به ثمر می رسد، می توانم ایده هایم را روی کاغذ بیاورم و آنرا بخش مهمی از فرایند خلاقانه خود بدانم. حالا بیایید فرض نماییم که من به این الگوریتم اجازه بدهم مقاله را برای من بنویسد. به من می گویند که مشکلی وجود ندارد، چونکه مقاله بررسی می شود اما توسط چه کسی؟ تصور می کنم که اگر به الگوریتم ها اجازه می دهید کار را برای شما انجام دهند، بدین سبب است که فرض می کنید آنها تعصب کمتری خواهند داشت و کار بهتری را انجام می دهند. با پیروی از این منطق، تصور من باید این باشد که یک انسان صلاحیت بررسی مقاله را ندارد.

شبح هایی از ترابشریت

به اعتقاد کابرول، پرسش بعدی اینست که کجا توقف نماییم. اگر همه پژوهشگران از هوش مصنوعی بخواهند که مقالات پژوهشی آنها را بنویسد، چه اتفاقی می افتد؟ اگر پژوهشگران این کار را انجام دهند اما چیزی در مورد آن نگویند، چه نتیجه ای دارد؟

کابرول اظهار داشت: این بستگی دارد که می خواهید در چه جهانی زندگی کنید و چه بخشی را می خواهید به بشریت واگذار کنید. ما موجوداتی خلاق هستیم و باآنکه کامل نیستیم، اما از اشتباه های خود درس می گیریم و این بخشی از تکامل ماست. اشتباه و یادگیری، معادل دیگری برای سازگاری هستند. با اجازه دادن به هوش مصنوعی برای وارد شدن به آن چه ما را به انسان تبدیل می کند، درحال به هم زدن تکامل خود هستیم و من شبح هایی از ترابشریت را در همه این ها می بینم. ترابشریت را میتوان بعنوان یک جنبش ایدئولوژیک سست تعریف کرد که با این باور همراه شده است که نژاد بشر با بهره گیری از علم و فناوری می تواند فراتر از محدودیت های فیزیکی و ذهنی کنونی خود تکامل یابد.

وی اضافه کرد: البته، مقاله یک تراشه در مغز ما نیست و فقط یک کاغذ است، اما متأسفانه این بخشی از یک گفتمان بسیار گسترده تر و نگران کننده تر در مورد سوءاستفاده از هوش مصنوعی بشمار می رود و مبحث بی اهمیتی نیست. این فقط یک مقاله نیست، بلکه در مورد اینست که ما بعنوان یک گونه واقعا می خواهیم چه کسی باشیم. من شخصا هوش مصنوعی را یک فناوری سودمند می بینم و آنرا به همین محدود می کنم.

توقف دانش

امی ویلیامز (Amy Williams)، دانشیار علوم زمین شناسی در دانشگاه فلوریدا (UF) که در مأموریت های مریخ نورد کنجکاوی (Curiosity) و استقامت (Perseverance) ناسا شرکت داشته است، اظهار داشت: چقدر خنده دار است که ما هنوز در مورد تعریف زندگی به همان اندازه که می دانیم، بحث می نماییم اما در عین حال، به دنبال نوعی فناوری هستیم که تعریف زندگی را گسترش می دهد.

ویلیامز نسبت به تنظیمات هوش مصنوعی و ChatGPT کاملا واکنش نشان داد. وی ادامه داد: نخستین باری که از ChatGPT استفاده کردم، از آن پرسیدم که مریخ نوردان چه مولکول های آلی پیدا کرده اند. این پرسش برپایه حوزه تخصصی ویژه من بود. چت بات از این جهت روشن گر بود که اطلاعات بسیار خوبی را به من عرضه داد و من می توانم اطلاعات آنرا به اندازه ای قوی و مناسب توصیف کنم که در یک سخنرانی عمومی در مورد مولکول های آلی مریخ قابل عرضه هستند.

در هر حال، ChatGPT محدودیت های خویش را هم به ویلیامز نشان داد. این فناوری فقط می توانست به داده های در ارتباط با سپتامبر ۲۰۲۱ دسترسی داشته باشد و آنرا بعنوان «توقف دانش» علامت گذاری کرد. ویلیامز افزود: پاسخ های ChatGPT شامل وسعت کامل نتایج منتشرشده در مورد مواد آلی مریخ که من از سال ۲۰۲۱ در رابطه با آنها می دانم، نبودند.

ویلیامز با تأکید بر اینکه او متخصص هوش مصنوعی یا یادگیری ماشینی نیست، اظهار داشت: نسخه های آتی هوش مصنوعی و ChatGPT احیانا می توانند داده های جدیدتر را ترکیب کنند و ترکیب کاملی را از نتایج اخیر به دست آمده در مورد همه اکتشافات علمی ویژه عرضه کنند. با این وجود، هنوز این نمونه ها را فناوری هایی می دانم که نه به جای انسان ها، بلکه همگام با انسان ها استفاده می شوند. با عنایت به محدودیت هایی که در پیوندهای داده با شبکه فضای عمیق کنونی ما وجود دارند، برای من دشوار است که راهی را برای آپلود داده های کنونی و پیشین و همچنین، سرنوشت مولکول های آلی مریخ ببینم؛ به صورتی که هوش مصنوعی داخلی بتواند یک نسخه خطی را برای انتشار ایجاد نماید.

اطلاعات قابل فهم

ویلیامز، تحقیقات پیشرفته سیاره ای را چیزی می داند که نیازمند بازبینی، درون نگری و آینده نگری است. او اشاره کرد که ما با در نظر گرفتن گزینه هایی که قبلا هیچگاه مورد توجه قرار نگرفته اند، مرزهای علم را پیش می بریم.

وی اضافه کرد: هم اکنون، تجربه با ChatGPT به من نشان داد که این فناوری در جستجوی اطلاعات و تبدیل کردن آنها به یک متن مشروح مؤثر، عالی است. مطمئناً ChatGPT می تواند در وقت من برای جستجوی دانش اساسی صرفه جویی کند. این چت بات آن چه را که از پیش می دانستم به من گفت و آنرا بسیار زیبا تایپ کرد، اما این چیزی نبود که یک دانشجوی کارشناسی ارشد ژئوشیمی آلی مریخ نتواند به من بگوید.

ویلیامز اظهار داشت: باآنکه هوش مصنوعی و ChatGPT فناوری های قدرتمندی هستند که می تواند روند انتقال اطلاعات و اکتشافات جدید را تقویت نمایند اما من آنرا جایگزین فرایند انسان محور ترکیب اطلاعات جدید و قابل فهم کردن آنها نمی بینم. با این وجود، اگر فیلمهای علمی-تخیلی هوش مصنوعی که دیده ام، پیشبینی کننده آینده باشند، امکان دارد من اشتباه کنم.

منبع:

1402/02/26
14:22:12
5.0 / 5
235
تگهای خبر: آنلاین , پژوهش , پیشرفت , تراشه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است