۶ روز خاموشی در ماه آوریل

سکوت تلخ بالگرد مریخی نبوغ

سکوت تلخ بالگرد مریخی نبوغ شاه بلاگ: به گزارش شاه بلاگ، مهندس ارشد پروژه «نبوغ» در یک توئیت نوشت که این بالگرد مریخی، ۶ روز از ماه آوریل را در سکوتی تلخ گذرانده و اعضای گروه را نگران کرده است.به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، کنترل کنندگان بالگرد مریخی نبوغ(Ingenuity) ناسا حدود دو ماه پیش با نگرانی هایی روبه رو شدند.

تراویس براون (Travis Brown)، مهندس ارشد پروژه نبوغ، در یک توئیت نوشت: این بالگرد کوچک در اوایل ماه آوریل، حدود ۶ روز با گروه مأموریت ارتباط نگرفت. در ابتدا دلیلی برای نگرانی وجود نداشت.

از ژانویه سالجاری که زمستان در محل حفاری های نبوغ در بستر دهانه جیزرو(Jezero Crater) مریخ آغاز شد، این بالگرد مبتنی بر نور خورشید، در حالت زنده ماندن در شب قرار گرفت. این امر منجر به بروز عدم قطعیت در مورد زمان بیداری روزانه نبوغ شد که ارتباط گرفتن با آن و برنامه ریزی فعالیتهای آنرا سخت تر می کرد.

علاوه بر این، ظاهر شدن یک صخره در این شرایط، یک سایه ارتباطی را بین نبوغ و شریک رباتیک آن یعنی مریخ نورد استقامت(Perseverance) ایجاد کرد.

براون که در لابراتوار پیش رانش جت (JPL) ناسا در جنوب کالیفرنیا کار می کند، نوشت: هنگامی که استقامت به محدوده ارتباطات بازگشت، اما خبری از بالگرد نبوغ نبود، وضعیت نگران کننده ای پیش آمد. عملکرد ضعیف در مخابره، بعنوان یک توضیح قابل قبول تلقی می شد، اما دلایلی برای شک کردن وجود داشت. در بیشتر از ۷۰۰ روز مریخی که بالگرد تحت کنترل بود، یک مرتبه هم خاموشی کامل رادیویی را تجربه نکرده بودیم. حتی در بدترین محیط های ارتباطی، همیشه نشانه هایی از فعالیت را دیده بودیم.
خاموشی نبوغ در روز ۷۵۵ مریخی معادل پنجم آوریل (نیمه دوم فروردین ماه) شروع شد و سرانجام در روز ۷۶۱ مریخی به پایان رسید. گروه مأموریت در آن زمان، سیگنالی را در طول پنجره بیداری مورد انتظار بالگرد مشاهده کرد.
براون نوشت: مشاهده سیگنال دوم در روز۷۶۲ مریخی تأیید کرد که بالگرد واقعا زنده است. این یک تسکین برای گروه بود.
نبوغ، پنجاهمین پرواز خویش را روز بعد روی مریخ انجام داد که روز ۷۶۳ مریخی معادل ۱۳ آوریل بود. در آن پرواز، بالگرد مریخی به حداکثر ارتفاع ۱۸ متر رسید که بالاتر از همیشه بود. گروه مأموریت از دیدن پرواز موفقیت آمیز نبوغ در روز ۷۶۳ مریخی، آسوده خاطر شدند.
بالگرد نبوغ باردیگر در ۲۲ آوریل پرواز کرد، اما از آن زمان تابحال روی سطح مریخ مانده است.
عکس مریخ نورد استقامت از بالگرد نبوغ طی پنجاه و یکمین پرواز آن در ۲۲ آوریل

1402/03/13
15:34:57
5.0 / 5
256
تگهای خبر: جت , ربات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است