یك پژوهش نشان داد

گیاهانی که هوای خانه را در عرض ۸ ساعت تمیز می کنند

گیاهانی که هوای خانه را در عرض ۸ ساعت تمیز می کنند به گزارش شاه بلاگ، یک پژوهش نشان داده است که گیاهان اداری تا چه اندازه می توانند هوای سمی را در یک روز کاری تصفیه کنند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، این اولین باری است که گیاهان جهت بررسی توانایی حذف ترکیبات در رابطه با بنزین مورد آزمایش قرار می گیرند.
بر طبق این مطالعه جدید، یک دیوار سبز کوچک حاوی طیف وسیعی از گیاهان آپارتمانی می تواند به صورت موثری آلاینده های سمی هوا را تنها در عرض هشت ساعت پاک کند.
سازمان جهانی بهداشت تخمین می زند که ۶.۷ میلیون نفر در سراسر دنیا به علت آلودگی هوا جان خویش را از دست می دهند.
از آنجاییکه مردم در سراسر دنیا حدود ۹۰ درصد از زمان خویش را در داخل ساختمان، همچون در ادارات، خانه ها یا مدارس می گذرانند، کارشناسان خواهان اتخاذ استراتژی های جدیدی برای بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان ها شده اند.
در حالیکه مطالعات قبلی نشان داده است که گیاهان می توانند طیف وسیعی از آلاینده های هوای داخل ساختمان را حذف نمایند، جدید ترین مطالعه از این دست برای نخستین بار نشان داده است که آنها می توانند بخارات بنزین را که یکی از بزرگترین منابع ترکیبات سمی در ساختمان ها در سراسر دنیا است، پاک کنند.
دفاتر اغلب به صورت مستقیم از راه درها و کانال های آسانسور(lift well) با پارکینگ ها ارتباط دارند و این پیشگیری از نفوذ ترکیبات مضر در رابطه با بنزین به محل کار و واحدهای مسکونی را دشوار می کند.
مطالعات نشان داده است که خیلی از ساختمان ها هم در معرض دود سمی بنزین از جاده ها و بزرگراه های مجاور قرار دارند.
فریزر تورپی(Fraser Torpy) یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه فناوری سیدنی(UTS) در استرالیا در اطلاعیه ای اظهار داشت: این اولین باری است که گیاهان از نظر توانایی حذف ترکیبات در رابطه با بنزین آزمایش می شوند و نتایج اعجاب انگیز است.
تحقیقات جدید که با مشارکت شرکت آمبیوس(Ambius) انجام شد، نشان داد که یک دیوار سبز کوچک حاوی تلفیقی از گیاهان آپارتمانی می تواند به صورت موثر آلاینده های مضر و سرطان زا را از بین ببرد.
دانشمندان توانایی سیستم دیواره ی گیاه آمبیوس را که در داخل محفظه هایی با حجم کمی از بنزین بخار شده قرار داده شده بودند، آزمایش کردند و آنرا با محفظه هایی که هیچ گیاهی در داخل آن نبود، مقایسه کردند.
در حالیکه نمی توان از نشتی هر یک از محفظه ها چشم پوشی کرد، محققان ابراز اطمینان کردند که گیاهان همچنان بیشتر از ۴۰ درصد از کل ترکیبات آلی فرار را در دوره ی آزمایشی هشت ساعته حذف کردند.
آنها خاطرنشان کردند که حدودا تمام مواد شیمیایی مضر مانند آلکان ها، مشتقات بنزن و سیکلوپنتان ها حذف شدند.
باآنکه مطالعات قبلی نشان داده است که گیاهان می توانند مواد شیمیایی سمی را از هوا حذف نمایند، اما در این مطالعات اغلب به توانایی گیاهان در تصفیه تک گونه های شیمیایی و نه توانایی آنها در فیلتر کردن مخلوط های پیچیده توجه شده بود.
محققان می گویند، دیوار سبز آمبیوس می تواند تنها در عرض هشت ساعت ۹۷ درصد از سمی ترین ترکیبات را از هوای اطراف حذف کند.
گیاه گندمی، سینگونیوم پودوفیلوم و پتوس

1402/03/18
14:26:23
5.0 / 5
234
تگهای خبر: آپارتمان , پژوهش , جهان , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است