نخستین تصویر فرودگر لونا-۲۵ روسیه از سطح ماه

نخستین تصویر فرودگر لونا-۲۵ روسیه از سطح ماه شاه بلاگ: شاه بلاگ: این تصویر که از مدار ماه توسط فرودگر روسی لونا-25 ثبت شده است، دهانه ای به نام زیمان (Zeeman) را در سمت دور ماه، نزدیک قطب جنوب این قمر نشان میدهد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، اولین ماموریت روسیه در ماه در نزدیک به ۵۰ سال اخیر همچنان به دستیابی به نقاط عطفش ادامه می دهد.
آژانس فضایی روسکاسموس روسیه روز گذشته (۱۷ اوت) در یک پست تلگرامی اعلام نمود که کاوشگر لونا-۲۵ نخستین تصویر دقیق خود از سطح ماه را ثبت کرده است.
مقامات روسکاسموس در این پست نوشتند: در تصویر، دهانه ی زیمان در قطب جنوب در سمت دور ماه دیده می شود. مختصات مرکز دهانه ۷۵ درجه ی عرض جغرافیایی جنوبی و ۱۳۵ درجه طول جغرافیایی غربی است.
فرودگر لونا-۲۵ در روز ۱۰ اوت به فضا پرتاب شد و آغازگر دوره ی جدیدی از اکتشافات فضایی برای روسیه بود. قبل از این آخرین کاوشگر ماه روسی که به فضا پرواز کرده بود، لونا ۲۴ نام داشت که در سال ۱۹۷۶ و زمانی که این کشور هنوز قسمتی از اتحاد جماهیر شوروی بود، به فضا رفت.
لونا-۲۵ نخستین تصاویر خود در فضا را در روز یکشنبه (۱۳ اوت) ثبت نمود و سلفی هایی با ماه و زمین در پس زمینه گرفت. نقطه عطف بعدی به زودی با رسیدن آن به مدار ماه، در روز چهارشنبه ۱۶ اوت حاصل شد.


لونا-۲۵ در مدار ماه باقی مانده اما برای مدت طولانی در آنجا نخواهد بود. این کاوشگر مقرر است در ایام آینده، احتمالاً تا روز ۲۱ اوت، آزمایشی انجام دهد.
این فرودگر بدنبال تکه ای از خاک خاکستری در نزدیکی قطب جنوبی ماه خواهد بود، منطقه ای که تصور می شود سرشار از یخ آب است تا روی آن فرود بیاید.
لونا-۲۵ طی حدود یک سال آینده با بهره گیری از هشت تجهیزات علمی خود، محیط جذاب ماه را بررسی خواهدنمود. یکی از کارهای گوناگون آن، شکار یخ آب است که تصور می شود در منطقه قطب جنوبی ماه فراوان باشد.


روسیه تنها کشوری نیست که قطب جنوب ماه را برای انجام ماموریت در نظر دارد. فرودگر هندی چاندرایان ۳ می خواهد روز در ۲۳ یا ۲۴ اوت در این منطقه فرود بیاید. ناسا نیز قطب جنوب ماه تحت نظر دارد. این آژانس می خواهد ماموریت آرتمیس ۳ را در اواخر سال ۲۰۲۵ یا اوایل سال ۲۰۲۶ در آنجا فرود آورد.
منبع:

1402/05/27
20:24:35
5.0 / 5
210
تگهای خبر: تلگرام , فضا , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است