اسپیس ایکس به تبعیض در استخدام پناهندگان متهم شد

اسپیس ایکس به تبعیض در استخدام پناهندگان متهم شد به گزارش شاه بلاگ، وزارت دادگستری آمریکا از شرکت «اسپیس ایکس» شکایت کرده و ادعا می کند که این شرکت در مورد متقاضیان کار که پناهنده یا پناه جو هستند، تبعیض قائل شده است.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، شکایتی که «وزارت دادگستری آمریکا»(DoJ) ضد شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX) مطرح کرده، ادعا می کند که اسپیس ایکس از سپتامبر ۲۰۱۸ تا مه ۲۰۲۲(و احیانا بیشتر از آن)، پناهندگان و پناه جویان را از درخواست شغل منع کرده و ضد کسانی که درخواست کرده اند، تبعیض قائل شده است. این کار، نقض قانون مهاجرت و تابعیت است.
«کریستن کلارک»(Kristen Clarke) دستیار دادستان کل، در روز طرح شکایت اظهار داشت: بررسی های ما نشان داده اند که اسپیس ایکس نتوانسته پناه جویان و پناهندگان را به صورت منصفانه در نظر بگیرد یا استخدام کند. وضعیت شهروندی و ممنوعیت استخدام این افراد، بدون توجه به صلاحیت آنها و بر خلاف قوانین فدرال اعمال شده است.
وی ادامه داد: همچنین، بررسی های ما نشان داده اند استخدام کنندگان و مقامات بلندپایه اسپیس ایکس، اقداماتی را انجام داده اند که پناهندگان و پناه جویان را از جستجوی فرصت های کاری در این شرکت منصرف می کند.
به قول مقامات وزارت دادگستری، اسپیس ایکس بارها در آگهی های شغلی و بیانیه های عمومی چندین سال گذشته ادعا کرده است که تنها می تواند شهروندان آمریکایی یا دارندگان گرین کارت را استخدام کند. با این حال، قوانینی که به منظور ممانعت از دستیابی کشورهای متخاصم به فناوری حیاتی برای امنیت ملی آمریکا طراحی شده اند، معمولاً چنین محدودیت هایی را اعمال نمی کنند.
این سازمان در اطلاعیه ای نوشت: علاوه بر این، مجوز اقامت و کار پناه جویان و پناهندگان در آمریکا منقضی نمی شود و آنها در شرایط برابر با شهروندان آمریکا و ساکنان دائمی قانونی، تحت قوانین قرار دارند.
در ادامه بیانیه آمده است: برپایه این قوانین، شرکت هایی مانند اسپیس ایکس می توانند پناه جویان و پناهندگان را برای همان موقعیت هایی که شهروندان آمریکایی و افراد مقیم دائمی استخدام می شوند، استخدام کنند و بعد از استخدام، پناه جویان و پناهندگان می توانند مانند شهروندان آمریکایی و مقیم های دائمی، به اطلاعات و مواد کنترل شده دسترسی داشته باشند.
«ایلان ماسک»(Elon Musk) بنیان گذار و مدیرعامل اسپیس ایکس باور دارد که ادعاهای وزارت دادگستری معتبر نیستند. ماسک در ایکس(توئیتر سابق) نوشت: اصل اساسی «مقررات بین المللی تجارت اسلحه»(ITAR) اینست که شرکتهای آمریکایی دارای فناوری تسلیحات پیشرفته مانند موشک های با برد بین قاره ای باید افرادی را استخدام کنند که ساکنان دائمی آمریکا هستند تا این فناوری به دست کشورهایی نیفتد که آرزوی ضرر کردن ما را دارند.
ماسک در این پست ادعا کرد که وزارت دادگستری، اسپیس ایکس را به دلایلی فراتر از اجرای دقیق و صادقانه قانون هدف قرار داده است. ماسک نوشت: به اسپیس ایکس مکررا گفته شده که استخدام هر کسی که مقیم دائمی آمریکا نباشد، قانون بین المللی قاچاق اسلحه را نقض می کند و این یک جرم کیفری است. علیرغم این که کانادا بخشی از «فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی»(NORAD) است، حتی نتوانستیم شهروندان کانادایی را استخدام نماییم چونکه این یکی دیگر از موارد استفاده از سلاح وزارت دادگستری برای اهداف سیاسی است.1402/06/05
13:00:07
5.0 / 5
235
تگهای خبر: امنیت , بین الملل , پیشرفت , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است