در قالب یك توافقنامه صورت می گیرد؛

ارتقاء حمایت های سازمان مالیاتی از دانش بنیان ها و واحدهای فناور

ارتقاء حمایت های سازمان مالیاتی از دانش بنیان ها و واحدهای فناور شاه بلاگ: توافق ‎نامه همکاری مشترک معاونت علمی ریاست جمهوری و سازمان امور مالیاتی در امتداد تقویت هوشمندسازی نظام مالیاتی و توسعه زیست بوم دانش بنیان حامی نظام مالیاتی در محیط های علمی منعقد گردید.به گزارش شاه بلاگ به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، این توافق نامه در امتداد اجرای تدابیر مقام معظم رهبری و مفاد سند تحول دولت مردمی و سیاست های دولت سیزدهم و سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه در خصوص گسترش اقتصاد دانش بنیان، توسعه زیست بوم دانش بنیان، تقویت هوشمندسازی و تحقق دولت الکترونیک، پشتیبانی از رشد تولید دانش بنیان و اصلاح ساختار اداری سازمان ها با هدف همکاری در پیشبرد برنامه های هوشمندسازی مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان در امتداد اصلاح ساختار و فرآیندهای اداری بین روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و سید محمد هادی سبحانیان، رییس سازمان امور مالیاتی کشور منعقد گردید.
موضوع توافق نامه مذکور، همکاری متقابل در تقویت هوشمندسازی نظام مالیاتی و توسعه اقتصاد دانش بنیان و حل چالش های فرآیندی و ساختاری سازمان باتوجه به نیازها و ظرفیتهای فناورانه موجود در سازمان و نیز توسعه زیست بوم دانش بنیان تقویت کننده و حامی نظام مالیاتی در محیط های علمی و پژوهشی کشور است. همین طور استفاده از ظرفیتهای دانش بنیانی برای تقویت فرآیندها و زیرساخت های هوشمندسازی نظام مالیاتی، ارتقاء حمایت های سازمان مالیاتی از شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور و توسعه زیست بوم دانش بنیان تقویت کننده نظام هوشمند مالیاتی در محیط های علمی و پژوهشی کشور همچون اهداف مشترک این همکاری است.
در ادامه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و سازمان امور مالیاتی متعهد شدند که در طول مدت برقراری توافق نامه، نحوه تامین مالی طرح های مشترک را در کارگروه راهبری توافق نامه تعیین کرده و اختصاص دهند.
توسعه فرآیندهای هوشمندسازی نظام مالیاتی و تقویت فناوری های مالیاتی، توجه به حل نیازهای اساسی سازمان در راه هوشمند سازی، تقویت زیرساخت های فناورانه سازمان، تقویت نیروهای انسانی مورد نیاز برای توسعه فناوری و هوشمندسازی سازمان و توسعه زیست بوم دانش بنیان در رابطه با نظام مالیاتی در محیط های علمی پژوهشی کشور از سیاست های اصلی این همکاری مشترک اعلام گردید.
همچنین پشتیبانی از تعریف طرح های دانش بنیان با هدف رفع نیازهای سازمان و توسعه هوشمندسازی نظام مالیاتی، پشتیبانی از تشکیل و راهبری کنسرسیوم های دانش بنیان و فناور فعال در عرصه های مختلف نظام مالیاتی، شناسایی و معرفی شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور باتوجه به نیازهای سازمان، پشتیبانی از توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری های مالیاتی در محیط های علمی - پژوهشی کشور، اولویت دهی و تسهیلگری در استفاده از ابزارهای قانونی موجود در معاونت خصوصاً ابزارهای قانون جهش تولید دانش بنیان و قانون پشتیبانی از شرکتها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات، برای شرکت های دانش بنیان‎ فعال در عرصه های مختلف نظام مالیاتی و پشتیبانی از ایجاد و رشد کسب وکارهای نوپای دانش بنیان و فناور جدید جهت فعالیت در عرصه های مختلف نظام مالیاتی با مشارکت ارکان زیست بوم (شتاب دهنده، مرکز رشد، کارخانه نوآوری و... ) همچون تعهدات معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان در این توافق نامه است.
در اولویت قراردادن و تسهیل گری جهت اعطای تسهیلات مالیاتی در قالب اعتبار مالیاتی و معافیت برای شرکت های دانش بنیان فعال در پروژه های سازمان مطابق قوانین موضوعه، کمک به توسعه زیست بوم دانش بنیان حوزه های مختلف نظام مالیاتی در محیط های علمی و پژوهشی کشور، معرفی نیازهای فرآیندی و زیرساختی سازمان در توسعه هوشمندسازی نظام مالیاتی به معاونت جهت معرفی به شرکت های دانش بنیان و تقویت کارگزاران تبادل فناوری برای تهیه درخواست پیشنهادیه های فنی (RFP) جهت ارائه به معاونت نیز همچون تعهداتی است که سازمان امور مالیاتی مشمول شد.
روح الله دهقانی با اشاره به دیدار اخیر با مقام معظم رهبری و تاکیدات ایشان در خصوص ایجاد یک خیزش فناورانه عنوان کرد: ما امروز نیازمند سرمایه گذاری های جدید هستیم و اگر یک نقطه روشن دراین زمینه وجود داشته باشد از همین جا شکل خواهد گرفت.
در ادامه سید محمد هادی سبحانیان ضمن بیان خرسندی از توافق نامه امضا شده، بیان کرد: امیدوار هستیم همکاری ها ادامه داشته باشد و آثاری مثبتی بر جای بگذارد.
وی با اشاره به تغییر عملکرد اکوسیستم مالیاتی کشور به سمت و سوی هوشمند شدن اذعان کرد: وجود شرکت های دانش بنیان می تواند نقش مثبتی برای سازمان امور مالیاتی کشور ایفا کند. همین طور ما در عرصه نظام مالیاتی نیازهای بسیار زیادی داریم که حوزه دانش بنیان می توانند آنها را برطرف کنند. از شرکت های دانش بنیان می خواهیم دست یاری برسانند و ظرفیت ها را شناسایی کنند.
او در آخر اضافه کرد: باتوجه به همت جدی که در دو طرف توافق نامه وجود دارد، معتقد هستم حالا شرایط مهیا است که جلسات فشرده اجرا شود و کار عملیاتی شروع شود.

1402/08/23
13:42:18
5.0 / 5
127
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است