حاوی نانوذرات؛

ساخت پوشش ضدباکتری با قابلیت خودترمیمی

ساخت پوشش ضدباکتری با قابلیت خودترمیمی شاه بلاگ: پژوهشگران موفق به ساخت پوششی شدند که حاوی نانوذرات اکسید مس بوده و علاوه برخاصیت آنتی باکتریال، توانایی خودترمیمی نیز دارد.به گزارش شاه بلاگ به نقل از مهر، پوشش ضدباکتریایی نانوذرات CuO ساخته شد. در این پروژه، با بهره گیری از یک پوشش پلیمری با قابلیت خودترمیمی و بهره گیری از خاصیت های آنتی باکتریال اکسید مس، پوششی تولید شده که همانند یک محفظه عمل کرده و ترکیب روغن پلی (اوره-فرمالدئید) را در بر می گیرد. از این پوشش ضدباکتریایی برای کاهش عفونت می توان استفاده نمود.
این میکروکپسول های سنتز شده (MCS) با بهره گیری از میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) و تحلیل و بررسی طیف سنجی مادون قرمز تبدیل فوریه (FTIR) مطالعات قطبی سازی پتانسیلودینامیکی در محلول NaCl ۳.۵ درصد وزنی NaCl مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج نشان داد که عملکرد خوردگی پوشش بالاترین مقاومت در مقابل خوردگی (ICORR = ۴۹.۵ میکرومتر در سانتی متر مربع، ECORR = ۰.۵۶ ولت) است که این حالت با اضافه کردن ۱۵ درصد وزنی MC و با افزایش غلظت MCS به دست می آید. در این شرایط، میزان خوردگی بهبود یافته، در صورتیکه خصوصیات مکانیکی کاهش پیدا می کند.
علاوه بر این، این پوشش با قابلیت خودترمیمی، عملکرد ضدباکتریایی کارآمد در مقابل اشرشیاکلی (E. coli) و استافیلوکوکوس اورئوس (S. aureus) دارد که این امر به سبب آزاد شدن نانوذرات CuO در مناطق لطمه دیده است. با بهره گیری از فرمولاسیونی حاوی ۴ گرم در لیتر CuO در ماده خودترمیمی، فعالیت ضدباکتریایی بطور کامل مهار می شود. علاوه بر این، نانوذرات اکسید مس در مقابل باکتری های S. aureus مؤثرتر از زمانی بودند که با باکتری E. coli مقابله می کنند.
نتایج این پروژه در قالب مقاله ای در نشریه Progress in Organic Coatings به چاپ رسیده است.


منبع:

1402/08/29
12:53:48
5.0 / 5
135
تگهای خبر: تولید , نانو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است