رئیس انجمن هوش مصنوعی مطرح كرد؛

تمام دانشجویان واحد درسی آشنایی با هوش مصنوعی می گذرانند

تمام دانشجویان واحد درسی آشنایی با هوش مصنوعی می گذرانند به گزارش شاه بلاگ، رییس انجمن هوش مصنوعی اظهار داشت: در معاونت آموزشی وزارت علوم قرار شد همه دانشجویان یک واحد درسی تحت عنوان آشنایی با هوش مصنوعی و کاربردهای آن بگذرانند که می تواند شروع پروسه مهارت آموزی باشد.به گزارش شاه بلاگ به نقل از وزارت علوم، محمدهادی زاهدی در نشست هم اندیشی اعضای انجمن هوش مصنوعی ایران با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن تشریح کار ویژه این انجمن اظهار داشت: دانشگاه ها وظیفه تعلیم و تربیت نیروی متخصص را در عرصه های مختلف دارند و انجمن های علمی پلی هستند بین دانش و خلق ارزش تا علم را به فناوری تبدیل کنند.
وی توضیح داد: کشور ما در عرصه هوش مصنوعی و تولید علم رتبه هفدهم جهانی دارد که نشان میدهد دانشگاه ها کارشان را در این زمینه خوب انجام داده اند؛ اما در همین حال در عرصه استفاده از فناوری های هوش مصنوعی در زندگی روزمره، تصمیمات و دولت رتبه ۷۰ را در جهان داریم و این نشان میدهد که میان حوزه علم و فناوری و کاربرد آن خلائی وجود دارد.
مدیرکل آمار، فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی وزارت علوم یکی از وظایف انجمن هوش مصنوعی را تبدیل علم هوش مصنوعی به دانش هوش مصنوعی عنوان نمود و اضافه کرد: ما در تلاشیم تا به ترویج علم هوش مصنوعی، آگاهی سازی و کاربردی سازی آن کمک نماییم.
رئیس انجمن هوش مصنوعی با اشاره به هدف این انجمن در خصوص تشکیل شبکه نخبگانی هوش مصنوعی اظهار داشت: ما می خواهیم کسانی را که در حوزه هوش مصنوعی دانش و مهارت دارند با کسانی که به این فناوری نیاز دارند - مثل شرکتها و سازمان ها – پیوند و این شبکه را تشکیل دهیم تا زیست بوم هوش مصنوعی ظرف دو سه سال آینده در کشور ما تکمیل شود.
زاهدی درباب برنامه های پیش روی انجمن هوش مصنوعی اظهار داشت: در کشور تعداد زیادی فارغ التحصیل مستقیم رشته هوش مصنوعی وجود ندارد، اما افرادی که در رشته های مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و و رشته های مشابه تحصیل می کنند زیاد داریم که اگر این افراد با دوره های مهارتی خاصی آشنا گردند و کسب تجربه کنند، می توانند مکمل زیست بوم حوزه فناوری هوش مصنوعی شوند و خلق ارزش کنند.
وی تصریح کرد: ما در منطقه به لحاظ فناوری در عرصه هوش مصنوعی جایگاه خوبی نداریم؛ بطورمثال امارات، ترکیه، عمان و حتی قطر از ما جلوتر هستند، اما هدفگذاری کرده ایم که تا چهار سال آینده حداقل در عرصه هوش مصنوعی و در عرصه فناوری یعنی رسیدن به محصول و خدمت جزو پنج کشور برتر منطقه باشیم.
رئیس انجمن هوش مصنوعی با نام بردن از چالش های موجود در عرصه هوش مصنوعی ازجمله مباحث مربوط به حریم خصوصی، اخلاق در هوش مصنوعی و مسائل مطرح در عرصه چت جی بی تی ها اشاره کرد: این مسائل در تمام دنیا مطرح هستند که چگونه می توانیم اخلاق را در عرصه هوش مصنوعی توسعه دهیم.
زاهدی تاکید کرد: در معاونت آموزشی وزارت علوم مقرر شده همه دانشجویان در کشور یک واحد درسی تحت عنوان آشنایی با هوش مصنوعی و کاربردهای آن بگذرانند که این می تواند شروع پروسه مهارت آموزی برای همه دانشجویان کشور باشد.
وی با اشاره به این که هوش مصنوعی یک فرا رشته است و منحصر به یک حوزه علمی خاص نیست، اظهار داشت: هوش مصنوعی نه فقط در عرصه مهندسی کامپیوتر، بلکه در علوم انسانی، فیزیک و شیمی هم وجود دارد و ما تلاش داریم به وزارت علوم در تدوین دروس و برنامه های درسی کمک نماییم تا هوش مصنوعی در همه ابعاد آموزش عالی و همه رشته ها و گرایش های تحصیلی گنجانده شود.


منبع:

1403/03/22
11:08:21
5.0 / 5
23
تگهای خبر: امنیت , توسعه , تولید , جهان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است