مخالفت رهبران نیجر، مالی و بورکینافاسو با بازگشت به اکوواس

مخالفت رهبران نیجر، مالی و بورکینافاسو با بازگشت به اکوواس شاه بلاگ: رهبران نظامی حاکم بر کشورهای نیجر، مالی و بورکینافاسو با بازگشت کشورهای خود به سازمان موسوم به «اکوواس» مخالفت کردند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا، رهبران شوراهای نظامی حاکم بر کشورهای مالی، نیجر و بورکینافاسو اولین جلسه مشترک خودرا در شهر نیامی، پایتخت نیجر از زمانی که در ماه ژانویه از سازمان موسوم به «اکوواس» (جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا) خارج شدند برگزار کردند.
آنها در حالی در ضمن این جلسه با بازگشت خود به اکوواس مخالفت کردند که این سازمان را متهم به کوتاهی کردن در اجرای ماموریت خود متهم کرده و متعهد به تحکیم ائتلاف بین خود تحت عنوان «ائتلاف کشورهای ساحل» شدند؛ ائتلافی که سال قبل میلادی بدنبال وخامت روابط آنها با همسایگانشان به وجود آمد.
ژنرال «عبدالرحمان شیانی»، رهبر شورای نظامی حاکم بر نیجر اظهار داشت: «سازمان حدودا ۵۰ ساله اکوواس تبدیل به یک تهدید مقابل کشورهای ما شده است.»
او تصریح کرد: «ما بدنبال ایجاد یک ائتلاف کشورهای ساحل هستیم که مبتنی بر مردم باشد نه اکوواس که دستورات و سفارشات دیکته شده به آن توسط قدرت های بیگانه با آفریقا را دریافت می کند.»
نشست این سه کشور که با یکدیگر هم مرز هستند یک روز پیش از برگزاری اجلاس سازمان اکوواس در نیجریه انجام شد.
مفسرین می گویند برگزاری این ۲ نشست شکاف عمیق میان کشورهای حوزه غرب آفریقا را برجسته می سازد؛ سازمان اکوواس پیش از آنکه سه کشور مذکور تصمیم به لغو عضویتشان در آن بگیرند منطقه غرب آفریقا را با ۱۵ کشور عضو نمایندگی می کرد.
«کریم مانوئل»، یک تحلیلگر حوزه آفریقا و غرب آسیا در موسسه «اکونومیست اینتلیجنس یونیت» اظهار داشت: «هر چند اکوواس تلاش زیادی برای حفظ اتحاد در داخل خود کرد اما با ادامه روند افزایش تنش ها پیش بینی می شود که ائتلاف بین این سه کشوری که توسط شوراهای نظامی حاصل از کودتاها رهبری می شوند به احتمال زیاد از اکوواس مجزا باقی خواهد ماند.»
مانوئل تصریح کرد: «با این وجود تلاش هایی برای میانجگری بین آنها وجود داشته که احتمالاً ادامه خواهند یافت. تلاش هایی که بطور خاص توسط سنگال رهبری می شوند هر چند قرار نیست به همین زودی ها ثمر بدهند.»
ائتلاف کشورهای ساحل ماه سپتامبر گذشته تشکیل شد. شوراهای نظامی متعلق به اعضای این ائتلاف از آن به عنوان ابزاری برای جستجوی شراکت های جدید با کشورهایی همچون روسیه و تقویت استقلال خود از فرانسه، حاکم استعمارگر سابق آفریقا و کشوری که متهم به مداخله در اکوواس شده، یاد می کنند.
«ابراهیم ترائوره»، رهبر بورکینافاسو در جریان نشست نیامی بر این نگرانی ها تاکید و کشورهای خارجی را متهم به استثمار آفریقا کرد.
ترائوره بیان کرد: «غربی ها فکر می کنند ما به آنها تعلق داریم و ثروت ما هم به آنها متعلق می باشد. آنها فکر می کنند مسئول این هستند که همیشه به ما بگویند چه چیزی برای کشورهای ما خوب است. این دوران دیگر برای همیشه تمام شده است؛ منابع ما برای خود ما و مردم ما باقی خواهند ماند.»
«آسیمی گویتا»، رهبر نظامی کشور مالی نیز در این جلسه اظهار داشت: «حمله به یکی از ما به مثابه حمله به کل اعضای دیگر خواهد بود.»
در حالیکه گویتا به عنوان رهبر جدید این ائتلاف انتخاب شد، سه کشور یک پیمان را امضا کرده و به سبب آن متعهد به ایجاد یک پارلمان منطقه ای و یک بانک مشابه با آن چه که در اکوواس وجود دارد شدند. آنها همین طور متعهد به استفاده از منابع نظامی خود برای مبارزه با ناامنی در کشورهایشان شدند.
«عمر عالیو تورای»، رییس کمیسیون اکوواس در نشست وزیران اعضای این سازمان در روز پنجشنبه گفت هیچ «سیگنال درستی» درباره ی احتمال بازگشت این سه کشور به این سازمان دریافت نکرده است. این اتفاق به رغم این مساله است که اکوواس تحریم هایی را که مقابل این سه کشور در ارتباط با کودتا در آنها اعمال کرده بود، برداشته است.1403/04/17
12:26:55
5.0 / 5
85
تگهای خبر: كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است