مشاهده حفره غول پیکر و 20 برابر زمین در سطح خورشید

مشاهده حفره غول پیکر و 20 برابر زمین در سطح خورشید شاه بلاگ: شاه بلاگ: یک حفره جدید و غول پیکر که 20 برابر زمین است، روی سطح خورشید مشاهده شده است که طوفان های خورشیدی را با سرعت 1.8 میلیون مایل در ساعت به سمت سیاره ما ساطع می کند.به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این حفره عظیم ۲۰ برابر بزرگتر از زمین و دومین حفره ای است که در طول یک هفته ظاهر می شود. این «حفره تاجی»، درحال ایجاد بادها یا طوفان های خورشیدی با سرعت ۱.۸ میلیون مایل در ساعت به سمت سیاره ما است که روز جمعه (11 فروردین ماه) زمین را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

دانشمندان شرایط را زیر نظر دارند تا ببینند آیا این بادها بر میدان مغناطیسی زمین، ماهواره ها و فناوری های مخابراتی دیگر تأثیر می گذارند یا خیر.

اولین حفره که در ۲۳ مارس مشاهده شد، ۳۰ برابر زمین است که بادهای خورشیدی فراوانی را منتشر و شفق های قطبی خیره کننده ای را در جنوب آریزونا ایجاد کرد. هر دو حفره توسط رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا که خورشید را مطالعه می کند، رصد شده است.

به گفته مقامات ناسا، حفره های تاجی، مناطق باز مغناطیسی هستند که یکی از منابع ایجاد بادهای خورشیدی پرسرعت هستند.این حفره ها زمانی که در طول موج های زیادی از نور فرابنفش شدید، مانند آنچه در اینجا دیده می شود، مشاهده می شوند، تاریک به نظر می رسند. گاهی بادهای خورشیدی می توانند شفق قطبی را در عرض های جغرافیایی بالاتر روی زمین ایجاد کنند.

اگرچه ممکنست این تصویر در ابتدا نگران کننده به نظر برسد، اما به این معنا نیست که ما روی زمین در خطر هستیم.

حفره های تاجی یک پدیده رایج در خورشید هستند، بااینکه در محلهای مختلف - خصوصاً نزدیک قطب های خورشید - و با فراوانی بیشتری در زمان های مختلف چرخه فعالیت خورشید ظاهر می شوند. آنها به طور معمول زمانی که خورشید در نقطه فعالیت کمتری در چرخه ۱۱ ساله خود قرار دارد، شایع تر هستند.

این حفره ها به طور معمول بی خطر هستند، بااینکه ارتباطات ماهواره ای و انتقال رادیویی در ارتفاع بالا را گاهی اوقات بطور موقت مختل می کنند.

گفتنی است که بر خلاف این که این حفره ها اغلب نزدیک قطب های خورشید تشکیل می شوند، حفره جدید روی استوای خورشید قرار دارد. شکل این حفره تاجی چندان خاص نیست.

دنیل ورشارن، دانشیار فیزیک فضا و اقلیم در کالج دانشگاهی لندن می گوید: مکان این حفره بسیار جالب است. انتظار دارم باد خورشیدی سریعی از این حفره تاجی در حوالی جمعه شب تا بامداد شنبه این هفته به سمت زمین بیاید.

اولین حفره تاجی مشاهده شده روی سطح خورشید منجر به ایجاد شفق های قطبی درخشان در تاریخ ۲۴ مارس شد که آسمان شب را با رنگ های بنفش و سبز روشن کرد. این شفق ها ازطریق یک طوفان خورشیدی در کلاس G۳ به وجود آمده بودند که به یک طوفان خورشیدی «قوی» اشاره دارد که می تواند بر سیستم های قدرت و عملیات فضاپیماها همچون جهت گیری آنها تأثیر بگذارد.منبع:

1402/01/10
14:09:08
5.0 / 5
236
تگهای خبر: تاریخ , دانش , سیستم , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است